0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-07-17

Artykuły:

KPiR - zakładanie Księgi Przychodów i Rozchodów

Najczęściej wybieraną formą prowadzenia ewidencji księgowej przez małych i mikro przedsiębiorców jest Księga Przychodów i Rozchodów (w skrócie KPiR). Jakie elementy powinna zawierać prawidłowa KPiR oraz jakie ma ona funkcje? Sprawdź w artykule!

17 lipca 2024

Ile wynosi wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym?

W jaki sposób należy obliczyć świadczeń za czas choroby bezpośrednio po urlopach związanych z macierzyństwem? Jaki okres należy uwzględnić przy wyliczaniu podstawy? Przeczytaj i dowiedz się, jak ustalić wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym!

17 lipca 2024

Usługa w ramach działalności nierejestrowej dla firmy małżonka w KPiR

Praca własna małżonka w firmie żony nie stanowi kosztu podatkowego. Co w sytuacji, gdy jeden z małżonków świadczy usługę na rzecz drugiego z nich ? Czy wykonywana usługa w ramach działalności nierejestrowej dla firmy małżonka będzie kosztem podatkowym?

17 lipca 2024

Błędne paragony z kasy fiskalnej - jak należy je zaksięgować w KPiR?

Dokumentem z kasy rejestrującej potwierdzającym dokonanie sprzedaży jest paragon fiskalny. Co w sytuacji, gdy wystawione paragony fiskalne zawierają błędy? Jak należy ująć błędne paragony z kasy fiskalnej w KPiR? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

17 lipca 2024

Czy za nadgodziny w minutach należy się rekompensata?

Przepisy dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych należy odnosić także do przypadków, w których praca nadliczbowa nie obejmuje pełnych godzin. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy za nadgodziny w minutach należy się rekompensata?

17 lipca 2024

Wypowiedzenie, rozwiązanie, wygaśnięcie umowy - na czym polega różnica?

Wypowiedzenie, rozwiązanie, wygaśnięcie umowy - to pojęcia często używane zamiennie. Jednak czy słuszenie? Czym różni się zakończenie umowy w jeden z podanych sposobów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

17 lipca 2024

Sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich w procedurze VAT-marża

Podatnicy, u których występuje sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich często rozpatrują, czy mogą skorzystać ze specjalnej formy opodatkowania sprzedaży podatkiem VAT, czyli procedurą VAT marża. Czy procedura ta obejmuje unikaty? Wyjaśniamy!

17 lipca 2024

Odmowa udzielenia urlopu przez pracodawcę

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy. Urlop wypoczynkowy jest zawsze decyzją pracodawcy – nie wystarczy samo złożenie przez pracownika wniosku. Dowiedz się czy odmowa udzielenia urlopu przez pracodawcę jest zgodna z prawem!

17 lipca 2024

Odszkodowanie dla pracownika z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy

Jeśli umowa z pracownikiem zostanie rozwiązana w sposób niezgodny z prawem, pracodawca może być zobowiązany wypłacić odszkodowanie dla pracownika z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź ile może wynosić takie odszkodowanie!

17 lipca 2024

Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych w estońskim CIT

Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych odnosi się do zdarzeń, które nie zostały ujęte w księgach rachunkowych ani uwzględnione w wyniku finansowym jednostki. Jakie błędy mogą prowadzić do powstania takiego dochodu i jak je skorygować?

17 lipca 2024

Formularz VAT UE z omówieniem sposobu wypełniania

Przedsiębiorcy uczestniczący w transakcjach z kontrahentami z Unii Europejskiej często są zobowiązani do złożenia w urzędzie informacji VAT-UE. Czym jest formularz VAT UE i jak prawidłowo należy go wypełnić? Wyjaśniamy w artykule!

17 lipca 2024

Akt o rynkach cyfrowych - kim jest strażnik dostępu?

Jakie regulacje wynikają z Aktu o rynkach cyfrowych? Kim jest strażnik dostępu i jakie należy spełnić wymogi, aby nim zostać? Jak wygląda kwestia wykorzystywania danych przez strażników dostępu? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania!

17 lipca 2024

Korzystanie ze służbowej karty kredytowej a przychód pracownika

Czym się różni korzystanie ze służbowej karty kredytowej przez pracownika w interesie pracodawcy od korzystania z niej w interesie pracownika? Co na ten temat mówią przepisy i jak w tej sytuacji wyglądają kwestie podatkowe? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

17 lipca 2024

Opodatkowanie zapisu testamentowego - jakie są zasady?

Zapis testamentowy umożliwia przekazanie majątku bez dziedziczenia. Jak wygląda opodatkowanie zapisu testamentowego? Kto i kiedy musi zapłacić podatek oraz w jakiej wysokości? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania!

17 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów