Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ostatnie artykuły autora:

Prawo pracy

Umowa o pracę na okres próbny a limit czasowy

W Kodeksie pracy ustalono maksymalne limity czasu trwania umowy o pracę na okres próbny. Ich przekroczenie może rodzić dla pracodawcy i pracownika pewne konsekwencje. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się ile może trwać umowa o pracę na okres próbny!

30 września 2024

Prawo pracy

Umowy zlecenia, o dzieło i o pracę - jakie koszty uzyskania przychodów można odliczyć?

Ustawa o PIT kwalifikuje przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Sprawdź, jakie koszty uzyskania przychodów stosuję się w umowach zlecenia oraz o dzieło.

27 września 2024

Prawo pracy

Zakaz konkurencji a nawiązanie stosunku pracy

Zakaz konkurencji jako instrument ochrony dobra zakładu pracy. Czy obowiązuje w czasie trwania stosunku pracy czy po ustaniu stosunku pracy? Czy można odmówić poddaniu się zakazowi konkurencji? Przeczytaj i sprawdź w naszym artykule!

25 września 2024

Obowiązki pracownika

Żądanie wypłaty premii uznaniowej - kiedy jest zasadne?

Przyznawanie nagród pieniężnych pracownikom zwykle zależy od dobrej woli prawodawcy. Czy zakład pracy musi zgodzić się na żądanie wypłaty premii uznaniowej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się kiedy takie roszczenie jest uzasadnione!

24 września 2024

Prawo pracy

Czy potrzebna jest zgoda na dokonywanie potrąceń?

Czy zgoda na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę może być in blanco? Czy istnieje mechanizm służący ochronie praw pracowniczych, w szczególności prawa do wynagrodzenia? Przeczytaj i dowiedz się więcej w tym temacie!

23 września 2024

Prawo pracy

Porzucenie pracy a należny urlop

Prawo do urlopu wypoczynkowego ma charakter bezwzględny. Czy zachowuje je nawet pracownik, który dopuścił się tak ciężkiego naruszenia swoich obowiązków, jak porzucenie pracy? Sprawdź od powiedź na to pytanie, przeczytaj artykuł!

20 września 2024

Urlopy i inne

Rezygnacja z pracy - oświadczenie przesłane przez SMS

Rezygnacja z pracy powinna odbyć się we właściwy sposób i być odpowiednio zakomunikowana pracodawcy. Poznaj tryby rozwiązania umowy o pracę oraz skutki niedochowania formy pisemnej przy wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę! Przeczytaj artykuł!

17 września 2024

Prawo pracy

Zwolnienia indywidualne z pracy z przyczyn niedotyczących pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracowników dzieli się na dwa rodzaje: zwolnienia indywidualne i zwolnienia grupowe. Czym charakteryzują się zwolnienia indywidualne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

13 września 2024

Prawo pracy

Urlop rodzicielski ojca dziecka - nieprzenaszalna część

Nowelizacja Kodeksu pracy , która weszła w życie w kwietniu 2023 roku wprowadziła dodatkowy wymiar urlopu rodzicielskiego, który może wykorzystać tylko jeden z rodziców. Ile wynosi urlop rodzicielski ojca, który jest nieprzenoszalny na drugiego rodzica?

13 września 2024

Prawo pracy

Możliwe roszczenia pracownika po zawarciu porozumienia stron

Możliwości roszczenia pracownika po zawarciu porozumienia stron w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, są ograniczone, co odpowiada maksymie, że chcącemu nie dzieje się krzywda. Sprawdź, kiedy rozwiązanie umowy za porozumieniem uznaje się za nieważne!

12 września 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów