Ostatnie artykuły autora:
Wykład jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego
Według ustawy utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Czy zatem wykład jako utwór może być możliwy? Przeczytaj i sprawdź!
9 lipca 2024
Nakaz rozbiórki w czasie sprawy o zasiedzenie
Co w przypadku, gdy podmiot stawiający budynek nie legitymuje się tytułem własności działki, a uważa, że jest jej właścicielem w związku z zasiedzeniem? Czy w takim wypadku nakaz rozbiórki w czasie trwania sprawy o zasiedzenie ma moc? Sprawdź!
8 lipca 2024
Pracujące matki – na jakie przywileje mogą liczyć?
Rodzicom przysługuje szereg świadczeń pieniężnych z tytułu urodzenia i wychowywania dziecka. Na jakie przywileje mogą liczyć pracujące matki? Czy pracująca mama ma prawo do dodatkowego urlopu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
5 lipca 2024
Reprezentacja sp. z o.o. w umowie z członkiem jej zarządu
Zarząd spółki reprezentuje firmę na zewnątrz i prowadzi jej sprawy. Może się zdarzyć, że spółka będzie prowadziła interesy z osobą należącą do jej zarządu. Jak wtedy wygląda reprezentacja sp. z o.o.? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
5 lipca 2024
Kiedy wymagany jest wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o.?
Istnieje sytuacja, w której członkowie zarządu spółki mogą odpowiadać całym swoim majątkiem. Jest jednak możliwość uwolnienia się od tego obowiązku. Odpowiedzią jest czas "właściwy" na wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Przeczytaj i poznaj szczegóły!
4 lipca 2024
Skarga pauliańska złożona po ogłoszeniu upadłości
Skarga pauliańska pozwala uznać daną czynność prawną za bezskuteczną. Czy może być ona złożona również po ogłoszeniu upadłości? Kiedy dokładnie jest możliwa i ile czasu na zdecydowanie się ma wierzyciel? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania!
3 lipca 2024
Umorzenie długów upadłego a hipoteka na cudzej nieruchomości
Umorzenie długów dotyczy wyłącznie osób fizycznych będących przedsiębiorcami. Nie występuje natomiast w przypadku osób prawnych. Jak zatem w przypadku tej pierwszej grupy może dojść do umorzenia zadłużenia? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!
2 lipca 2024
Emerytura w Polsce a praca za granicą - warto wiedzieć!
Czy osobie wykonującej pracę za granicą przysługuje emerytura z ZUS? W jaki sposób zakład ubezpieczeń społecznych uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia podczas wyliczania emerytury? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
1 lipca 2024
Opóźnienia w opłatach OC i AC pojazdu – konsekwencje
W przeciwieństwie do polisy OC, ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. Może się zdarzyć, że nastąpią opóźnienia w opłatach OC i AC. Jakie są wówczas konsekwencje? Czy samochód może zostać pozbawiony ubezpieczenia? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
1 lipca 2024
Kantor internetowy - czy jego działalność jest regulowana?
Kantor internetowy znacząco różni się od kantoru stacjonarnego, bowiem ten drugi ma własną regulację ustawową, ograniczającą jego funkcjonowanie na rynku. Jak natomiast wygląda wymiana walut w kantorze internetowym? Przeczytaj i dowiedz się!
27 czerwca 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- VAT 7
- VAT 7K
- VAT UE (elektroniczna)
- PIT 28
- PIT 36
- PIT 36L
Najchętniej czytane
- Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2025 r.
- Darowizna w najbliższej rodzinie w 2025 roku - czy należy ją opodatkować?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2025 roku?
- Wynagrodzenie chorobowe 2025 - jak obliczyć?
- Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?
Wzory dokumentów