Ostatnie artykuły autora:
Jakie dodatki do wynagrodzenia są najczęściej oferowane?
Chcesz lepiej zrozumieć składniki wynagrodzenia? Przedstawiamy kompleksowy przewodnik po dodatkach do pensji, zarówno tych obowiązkowych, jak i dobrowolnych. Przeczytaj i dowiedz się jakie dodatki do wynagrodzenia są najczęściej oferowane!
7 października 2024
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a nadgodziny i dodatek nocny
Jak naliczana jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego? Czy przy jej wyliczaniu należy wziąć pod uwagę wypłacone nadgodziny oraz dodatek nocny? Przeczytaj i dowiedz się jak poprawnie ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego!
3 października 2024
ZUS i podatek od wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji
Kodeks pracy przewiduje prawo do odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji. W jakich sytuacjach i na jakich warunkach jest ono wypłacane? Czy takie świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak je rozliczyć!
3 października 2024
Odmowa wypłaty wynagrodzenia chorobowego
Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. W niniejszym artykule wyjaśniamy, w jakich okolicznościach odmowa wypłaty wynagrodzenia chorobowego jest uzasadniona?
1 października 2024
Choroba na etacie a umowa zlecenie - jakie opłaca się składki?
Czy pracownik podczas zwolnienia lekarskiego nie może podejmować pracy? Kiecy na zwolnieniu lekarskim u swojego pracodawcy można zawrzeć umowę zlecenie z inną firmą? Dowiedz się, z czym wiąże się choroba na etacie a umowa zlecenie u innego pracodawcy!
1 października 2024
Wypadek zleceniobiorcy, za którego nie opłacono składek
Co do zasady od umowy zlecenia opłacane są składki społeczne, w tym składka wypadkowa. Co jednak w sytuacji, kiedy miejsce ma wypadek zleceniobiorcy, za którego nie były opłacane składki? Czy w takim przypadku będą wypłacane jakieś świadczenia? Sprawdź!
26 września 2024
Przedterminowe zakończenie umowy o dzieło – czy trzeba zgłosić do ZUS-u?
W obecnym stanie prawnym umowę o dzieło należy zgłosić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Czy przedterminowe zakończenie umowy o dzieło również trzeba zgłaszać organu rentowemu? Więcej na ten temat poniżej w artykule.
26 września 2024
Okresowe obowiązki względem PFRON
Pracodawcy posiadają liczne obowiązki w zakresie sprawozdawczości względem PFRON. W zależności od tego, czy osiąga wymagany wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych – należy przekazać odpowiedni dokument. Poznaj okresowe obowiązki względem PFRON!
26 września 2024
Sposób ustalania przeciętnego zatrudnienia na cele ZFŚS - podstawy prawne
Pracodawcy tworzący ZFŚS zobowiązani są do dokonania odpisów , zarówno podstawowego, jak i szczególnych. Czy przepisy określają sposób, w jaki należy to zrobić? W artykule omawiamy sposób ustalania przeciętnego zatrudnienia na cele ZFŚS! Sprawdź to!
20 września 2024
Współpraca z byłym zleceniodawcą a ulga na start – czy można z niej korzystać?
Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych ulg w opłacaniu składek. Jednakże aby mieć prawo do tego przywileju należy spełnić odpowiednie warunki. Współpraca z byłym zleceniodawcą a ulga na start - jak to wygląda w tym przypadku? Dowiedz się!
19 września 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
- Remanent końcowy
Najchętniej czytane
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Okres wypowiedzenia umowy o pracę - ustalenie jego daty początkowej i końcowej
- Skala podatkowa 2025 a kwota wolna od podatku w 2025 roku
Wzory dokumentów