0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wyższe świadczenia chorobowe

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną szefowa resortu pracy przekazała, że rozważana są zmiany w wysokości świadczeń za czas niezdolności do pracy. Propozycja jest taka, aby pracownicy mieliby dostawać wyższe świadczenia chorobowe.

Wyższe świadczenia chorobowe, czyli jakie zmiany czekają nas w wypłacie wynagrodzeń i zasiłków chorobowych

Już w styczniu pojawiły się zapowiedzi zmian w zakresie wypłat wynagrodzenia chorobowego. Chodziło o to, aby już od pierwszego dnia choroby wypłatę świadczeń przejmował ZUS.

W ostatniej rozmowie z DGP ministra rodziny, pracy i polityki społecznej powiedziała:

“Prace nad tym projektem toczą się w ministerstwie. Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani. Pracownik jest karany tym, że otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, pracodawca tym, że musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jaki jest tego skutek? Ano taki, że pracownicy przychodzą chorzy do pracy, bo nie chcą tracić części wynagrodzenia.”

W tej samej wypowiedzi padła również informacja, że zmiany w systemie zwolnień lekarskich są analizowane z uwzględnieniem obecnego obciążenia składkami chorobowymi pracowników. Wybrzmiała propozycja, aby zrekompensować pracownikom fakt ponoszenia kosztów związanych z tą składką poprzez podniesienie wysokości chorobowego do 90% lub 100%. 

Szefowa MRPiPS dodała, że trwają  szczegółowe analizy finansowe różnych wariantów proponowanego rozwiązania. Równolegle trwają prace nad projektami przepisów, które umożliwią wdrożenie tych rozwiązań w obowiązującym systemie prawnym. Wszystkie wprowadzone zmiany zostaną przeprowadzone w sposób przejrzysty, z odpowiednim wyprzedzeniem informując o nich pracodawców i pracowników, zapewniając im czas na spokojne przygotowanie się.

Jak jest obecnie?

Aktualnie przez 33 dni choroby, a w przypadku osób po 50 roku życia przez 14 dni wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca. Jeśli chodzi o wysokość świadczeń za czas choroby to są one przyznawane w wysokości: 

  • 80% za czas choroby i odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

  • 100% za czas choroby w trakcie ciąży, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, poddania się badaniom lekarskim w związku z kandydowaniem na dawcę komórek, tkanek i narządów oraz lub zabiegiem pobrania tych organów (tu przysługuje również 100% podstawy zasiłku jeśli pracownik przebywał w szpitalu w tym okresie).

Obecnie nie ma informacji kiedy takie zmiany miałyby wejść w życie. Wyższe świadczenia chorobowe i przejęcie przez ZUS wypłat wynagrodzenia chorobowego i zasiłków są zdecydowanie korzystne. Wśród ekspertów pojawiają się jednak głosy, że będzie to większe pole do nadużyć i wykorzystywania zwolnień lekarskich niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów