0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców - będą zmiany!

Wielkość tekstu:

Minister Finansów, Andrzej Domański, oraz Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, podczas konferencji prasowej 21 marca zaprezentowali długo wyczekiwane zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jak podkreślił minister Domański, Polski Ład przyniósł znaczący wzrost tej składki, co skłoniło rząd do podjęcia działań mających na celu jej uproszczenie i obniżenie. Ile będzie wynosić składka zdrowotna i od kiedy będą zmiany w tym zakresie? Wyjaśniamy!

Jaki jest cel zmian?

Głównym celem zmian jest uproszczenie zasad wyliczania i opłacania składki zdrowotnej. Skomplikowany system naliczania składki z przeszłości zostanie zastąpiony bardziej przejrzystym i intuicyjnym rozwiązaniem. Szczególną ulgę odczują przedsiębiorcy o niskich i średnich dochodach. 

Z nowych zasad skorzysta 93% przedsiębiorców płacących składkę zdrowotną. Minister Domański podkreślił, że rząd prowadzi konsultacje z przedstawicielami biznesu w celu dopracowania ostatecznego kształtu zmian.

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.
 

Składka zdrowotna 2024 - dla kogo zmiany?

Minister Domański zwrócił uwagę na cztery formy rozliczania się przedsiębiorców w Polsce: skalę podatkową, 19-procentowy podatek liniowy, ryczałt oraz kartę podatkową. Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej będą dotyczyć wszystkich tych form. Minister Andrzej Domański przedstawił projekt zmian w naliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców:

  • rozliczających się na skali podatkowej. Zgodnie z propozycją, stawka składki wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia.
  • rozliczających się z podatkiem liniowym. Propozycja zakłada wprowadzenie stałej, niskiej składki wynoszącej 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Od nadwyżki będzie płacona składka w wysokości 4.9%. Dodatkowo wprowadzona zostanie tutaj możliwość opłacania stałej stawki od dochodu.
  • rozliczających się ryczałtem - tu zaproponowano stałą, niską składkę wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia do miesięcznego przychodu wynoszącego czterokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Od nadwyżki będzie to 3,5%.
  • rozliczających się kartą podatkową : tu zaproponowano wprowadzenie niskiej składki wynoszącej 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia.

Szczegółowe informacje na temat zmian zostaną wkrótce opublikowane. Rząd zapewnia, że nowe rozwiązania będą korzystne dla przedsiębiorców i pozwolą im na lepsze planowanie swoich finansów. Należy jednak pamiętać, że projekt jest na etapie konsultacji. Ostateczny kształt regulacji może ulec zmianie.

Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji na temat proponowanych zmian.

 

 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów