0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Prawo pracy

Czy praca w godzinach nadliczbowych uznawana jest za nadgodziny?

Wykonywanie pracy poza normalnym czasem pracy można w wyjątkowych sytuacjach uznać za pracę w godzinach nadliczbowych. Przeczytaj artykuł i sprawdź jakie warunki musi spełnić zarówno pracodawca jak i pracownik.

24 maja 2023

BHP w firmie

BHP na home office - jakie są obowiązki pracodawcy i pracownika?

Gotowość do pracy pracownika ma miejsce w sytuacji łącznego wystąpienia: zamiaru wykonywania pracy i faktycznej możliwości wykonywania pracy. Jak jednak wygląda BHP na home office oraz godziny nadliczbowe? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

24 maja 2023

Dla Pracownika

Świadczenia emerytalne i rentowe oraz dodatki dla emerytów i rencistów

Jak waloryzacja wpłynie na świadczenia emerytalne i rentowe w 2023 roku? Czy będzie trzynasta i czternasta emerytura? Jak waloryzacja wpłynie na wysokość świadczeń? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

23 maja 2023

Prawo pracy

Rezygnacja z wpłat do PPK - deklaracja traci ważność z końcem lutego 2027

Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Czy rezygnacja z wpłat do PPK jest konieczna? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat autozapisu PPK!

23 maja 2023

Urlopy i inne

Czy możliwe jest przekroczenie limitu okazjonalnej pracy zdalnej?

Jak potraktować wnioskowanie o pracę zdalną po wyczerpaniu limitu dni? Czy dopuszczalne jest przekroczenie limitu okazjonalnej pracy zdalnej? Ile wynosi roczne ograniczenie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na te oraz inne pytania!

23 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Kontrola zwolnienia lekarskiego - kto i w jaki sposób może jej dokonać?

Prawo do tzw. chorobowego ma każdy pracownik. Co jednak może się stać, gdy pracownik często choruje lub przeciąga terminy zwolnień? Prawdopodobnie zostanie przeprowadzona kontrola zwolnienia lekarskiego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

22 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Ile wynosi średnioroczny wzrost emerytury w razie podjęcia pracy?

Wzrost emerytury w razie podjęcia pracy przez pracownika spowodowany może być dwoma czynnikami - dalszym opłacaniem składek emerytalnych, jak również sytuacji kiedy osoba ta rezygnuje ze świadczenia i zyskuje prawo do zwolnienia z PIT. Dowiedz się więcej!

22 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości podatku przy umowach zlecenie

Są sytuacje w których występuję obniżenie składki zdrowotnej do wysokości podatku. Czy zasada ta stosowana jest również do wynagrodzeń przy umowach zlecenie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej!

22 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości podatku przy umowach zleceniach

Kiedy występuje obniżenie składki zdrowotnej do wysokości podatku? Czy zasada ta stosowana jest również do wynagrodzeń zleceniobiorców? Jaki wyliczać wynagrodzenie zleceniobiorców i składki z umów cywilnoprawnych? Przeczytaj artykuł!

22 maja 2023

Prawo pracy

Okres wypowiedzenia umowy na czas określony

Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy na czas określony u danego pracodawcy? Jak prawidłowo wyliczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na określony czas? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

22 maja 2023

Ubezpieczenie ZUS

Ubezpieczenie członka zarządu, który posiada emeryturę - jakie ma prawa?

W odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego członka rady nadzorczej stosuje się odpowiednie unormowania ustawy zdrowotnej. Ubezpieczenie członka zarządu w ZUS, który posiada prawo do emerytury regulują przepisy ustawy systemowej. Sprawdź komu przysługuje!

19 maja 2023

Prawo pracy

Pakiet mobilności a umowa zlecenie – jak rozliczać kierowcę-zleceniobiorcę?

Kierowca wykonujący zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych nie jest w podróży służbowej. jak go rozliczać? Jak od wynagrodzenia naliczać składki i podatek? Poznaj zagadnienie pakiet mobilności a umowa zlecenie!

19 maja 2023

Prawo pracy

Czy uczestnik PPK musi wskazać osobę uprawnioną do środków po naszej śmierci?

Uczestnik PPK może wskazać, w formie pisemnej, wybranej instytucji finansowej imiennie jedną lub więcej osób, które jako osoby uprawnione mają po jego śmierci otrzymać środki zgromadzone na jego rachunku PPK. Przeczytaj artykuł!

18 maja 2023

Prawo pracy

Ewidencja czasu pracy zdalnej - jak rejestrować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej?

Pracodawca jest obowiązany ewidencjonować czas dla potrzeb prawidłowego ustalenia należności zatrudnionego. Jak rejestrować godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej? Czy ewidencja czasu pracy zdalnej powinna być prowadzona? Sprawdź

18 maja 2023

Prawo pracy

Świadczenie specjalne - w jakich okolicznościach jest wydawane?

Świadczenie specjalne są przyznawane przez ZUS w drodze wyjątku, dla osób które nie spełniają niezbędnych wymogów do jego otrzymania w zwykłym trybie. Komu się należą? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

17 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów