0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Ubezpieczenie ZUS

Kiedy przedsiębiorca opłaca ubezpieczenie chorobowe?

Ubezpieczenie chorobowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest dobrowolne. Mimo, że składka nie jest obligatoryjna, wielu przedsiębiorców ją opłaca. jakie korzyści z tego wynikają? Jak się zgłosić do ubezpieczenia? Sprawdź!

17 stycznia 2022

BHP w firmie

Praca przy komputerze – wymagania z zakresu BHP

Długotrwała praca przy komputerze może być szkodliwa dla zdrowia. Jakie obowiązki w zakresie BHP ma pracodawca zatrudniający osoby na stanowiskach biurowych? Czy za pracę przed monitorem przysługują dodatkowe uprawnienia? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

3 lutego 2022

Prawo pracy

Przechowywanie dokumentów w aktach osobowych pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest przechowywanie dokumentów w aktach osobowych, według wytycznych z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Które dokumenty budzą wątpliwość, jeśli chodzi o zasadność umieszczania ich w aktach osobowych? Sprawdź!

16 stycznia 2022

Urlopy i inne

Urlop szkoleniowy - komu przysługuje i a jakich warunkach?

Umożliwienie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych jest obowiązkiem pracodawcy określonym w kodeksie pracy. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje przysługuje urlop szkoleniowy. Ile wynosi jego wymiar? Czy jest on płatny? Przeczytaj o tym!

26 lutego 2020

Ubezpieczenie ZUS

Ile wyniosą składki ZUS 2019?

Czy wzrośnie opłata za ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie społeczne - emerytalne, rentowe, chorobowe? Czy wysokość składek będzie zależała od przychodu? Ile dokładnie wyniosą składki ZUS 2019?Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców

Zatrudnienie cudzoziemców to żadna nowość. Jednakże należy liczyć się z tym, że aby podpisać umowę z obcokrajowcem konieczne jest spełnienie wielu wymagań. Jak przebiega kontrola legalności zatrudnienia prowadzona przez PIP? Dowiedz się!

8 sierpnia 2018

Urlopy i inne

Nadgodziny w pracy na etat - rozliczenie z pracownikiem

Prowadząc działalność, przedsiębiorcy często potrzebują aby pracownicy pracowali w godzinach nadliczbowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy rozliczyć nadgodziny pracownika oraz ile wynosi dopuszczalna liczba nadgodzin w roku. Sprawdź to!

28 grudnia 2021

Prawo pracy

Jak rozliczyć podatek za obywatela Ukrainy pracującego w Polsce?

Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce z uwagi na miejsce zamieszkania mogą podlegać opodatkowaniu w Polsce lub w swoim państwie. To jak wyliczyć podatek za obywatela Ukrainy zależy od kilku czynników. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

21 stycznia 2022

BHP w firmie

Czy w każdym zakładzie pracy mu działać służba BHP?

Kodeks pracy nakłada obowiązek zapewnienia prawidłowej realizacji zadań związanych z BHP w firmie. Aby zapewnić właściwą realizację, powstaje w zakładach służba BHP. Przeczytaj i sprawdź, czy musisz ją utworzyć w swoim przedsiębiorstwie!

17 stycznia 2022

Ubezpieczenie ZUS

Działalność gospodarcza a ubezpieczenie w KRUS – kwota graniczna podatku

Czy będąc rolnikiem i jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą trzeba rezygnować z ubezpieczenia rolniczego KRUS i przejść na ZUS? Czy po spełnieniu odpowiednich warunków może dalej podlegać pod ubezpieczenie społecznym rolników? Przeczytaj!

19 stycznia 2022

Prawo pracy

Premia i nagroda - różnice między składnikami wynagrodzenia

Dodatkowym składnikiem wynagrodzenia może być premia i nagroda. Między nimi jest wiele podobieństw, ale są to różne dodatki. Jakie są różnice w tych składnikach i czy są one istotne? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!

11 sierpnia 2021

Ubezpieczenie ZUS

Umowa o pracę uznana za nieważną - co robić?

ZUS może przeprowadzić kontrolę w przypadku wątpliwości co do zawartej umowy o pracę. W wyniku kontroli, ZUS może uznać zatrudnienie za pozorne. Jakie konsekwencje powoduje umowa o pracę uznana za nieważną? Co należy wówczas zrobić?

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Śmierć zleceniobiorcy lub zleceniodawcy - skutki prawne

Śmierć zleceniobiorcy lub zleceniodawcy jest zjawiskiem sporadycznym, ale niesie za sobą określone skutki prawne. Czy po śmierci jednej ze stron umowa zlecenia wygasa? Co dzieje się wtedy z wynagrodzeniem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

17 stycznia 2022

Prawo pracy

Umowa o dzieło zakwalifikowana jako umowa zlecenie a składki ZUS

Umowa o dzieło dla pracodawcy jest wygodną formą zatrudnienia, ponieważ łączy się z brakiem obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych i przyznaniem uprawnień pracowniczych. Co w sytuacji gdy ZUS zakwestionuje poprawność umowy? Dowiedz się więcej!

12 stycznia 2022

Prawo pracy

Zatrudnianie kierowców – jakie są obowiązki pracodawcy?

Zatrudnianie kierowców - nie jest łatwym zadaniem, bowiem ubiegający się o to stanowisko musi przejść wstępną i uzupełniającą kwalifikację. Kierowca również powinien przechodzić cykliczne szkolenia, które są nakazane przez ustawodawcę. Dowiedz się więcej!

25 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów