Serwis Kadrowy
Przerwanie L-4 bez ryzyka utraty całego zasiłku
Zdarza się, że pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, szybciej powrócił do zdrowia, co orzekł również lekarz. Czy w takiej sytuacji możliwe jest przerwanie L-4 bez ryzyka utraty całego zasiłku? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedź!
7 kwietnia 2022
Wręczenie wypowiedzenia umowy a absencja chorobowa pracownika
Umowa o pracę może być rozwiązana zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. Jednak co w przypadku, gdy wręczenie wypowiedzenia umowy nastąpiło podczas nieobecności pracownika z powodu choroby. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
25 kwietnia 2022
Kontrola pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma co do zasady odpoczywać i kurować się, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia. Jednak gdy zajdzie podejrzenie, że zwolnienie nie jest wykorzystywane w sposób prawidłowy może nastąpić kontrola pracownika!
27 września 2021
Wypowiedzenie umowy z powodu częstych chorób - czy jest to możliwe?
Pracodawco, czy wiesz, że wypowiedzenie umowy z powodu częstych chorób jest możliwe? Wystarczy spełnić określone warunki, aby rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym lub za wypowiedzeniem z powodu częstych lub długotrwałych chorób. Przeczytaj!
17 stycznia 2022
Zatrudnienie skazanych bez wynagrodzenia
Zatrudnienie skazanych jest możliwe. Kiedy można dokonać tego nieodpłatnie? Jakie warunki należy spełnić? Kto musi wyrazić na to zgodę? Czy każdy skazany może zostać zatrudniony? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule! Przeczytaj!
11 czerwca 2022
Praca w godzinach nadliczbowych - charakterystyka
Praca w godzinach nadliczbowych może być wykonywana w wyjątkowych przypadkach. Za ten czas pracodawca powinien wypłacić dodatek do wynagrodzenia lub udzielić czasu wolnego. Sprawdź, kiedy mamy do czynienia z tzw. nadgodzinami oraz kto może je wykonywać!
17 stycznia 2022
Zbieg egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej - co robić?
Z wynagrodzenia pracownika można dokonywać potrąceń. Co jednak należy zrobić, gdy nastąpi zbieg egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej? Którego potrącenia należy dokonać w pierwszej kolejności? O tych zasadach przeczytasz w naszym artykule.
10 lipca 2022
Przerwy na karmienie piersią a zaświadczenie od lekarza
Część kobiet po wykorzystaniu urlopów związanych z macierzyństwem chce wrócić do pracy. Istnieją pewne uprawnienia ułatwiające godzenie przez kobietę roli matki i pracownika. Jednym z nich jest prawo do przerwy na karmienie. Sprawdź jak z niej korzystać!
17 stycznia 2022
Ochrona roszczeń pracowników - zmiany od 21.08.2017 r.
21 sierpnia 2017 roku wprowadzono zmiany w zakresie ochrony roszczeń pracowniczych. Teraz ochrona roszczeń pracowników, w razie niewypłacalności pracodawców, jest większa. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!
17 stycznia 2022
Przerwa między kolejnymi orzeczeniami o niepełnosprawności a czas pracy
Pracownicy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności na czas określony powinni pilnować terminu upływu ważności orzeczenia. Co jeśli z jakiś powodów wystąpi przerwa między kolejnymi orzeczeniami o niepełnosprawności? Jakie normy czasu obowiązują?
17 stycznia 2022
Udostępnianie pracownikowi dokumentów związanych z jego wynagrodzeniem
Czy pracodawca ma obowiązek udostępnianie pracownikowi dokumentów odnośnie wypłaconego wynagrodzenia? Jakie dokumenty na żądanie pracownika powinien pokazać pracodawca? Sprawdź, czy pracodawca może udostępnić informacje o zarobkach innych pracowników!
26 lipca 2022
Czy po rozwiązaniu umowy o pracę można zawrzeć umowę o zakazie konkurencji?
Jak skutecznie obronić się przed ujawnieniem tajemnicy przedsiębiorstwa przez pracownika, z którym kończymy współpracę? Czy po rozwiązaniu umowy o pracę można zawrzeć umowę o zakazie konkurencji? Przeczytaj w artykule i dowiedz się o swoich prawach!
20 maja 2022
Śmierć dziecka - jakie są prawa kobiety po stracie dziecka?
Śmierć dziecka z powodu poronienia jest tragicznym wydarzeniem. Powoduje wiele problemów kobietom, które chciałby skorzystać choćby z minimalnego wymiaru urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji kobieta może skorzystać z 8 tygodni takiego urlopu.
17 stycznia 2022
Koszty dokształcania pracownika - kiedy i w jakiej wysokości można ubiegać się o ich zwrot?
Pracownik może za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Jednak czy koszty dokształcania pracownika podlegają zwrotowi? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej, na temat dokształcania pracownika!
17 stycznia 2022
Wynagrodzenie urlopowe przy nowej umowie
Jak wyliczyć wynagrodzenie urlopowe przy nowej umowie o pracę z pracownikiem? Jakie zasady obowiązują? Co uwzględnia się, a co wyłącza przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Przeczytaj, a dowiesz się więcej!
19 maja 2022