Serwis Księgowy
Kogo dotyczy i od kiedy centralny rejestr faktur zostanie wprowadzony?
Kolejnym sprawdzającym narzędziem organów podatkowych ma być centralny rejestr faktur. Sprawdź, od kiedy centralny rejestr faktur zostanie wprowadzony, co ma na celu oraz jakich przedsiębiorców będzie on dotyczył! Odpowiedź znajdziesz w artykule!
15 listopada 2019
Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku - konsekwencje podatkowe
Środki trwałe to składniki majątku użytkowane w działalności gospodarczej w okresie dłuższym niż rok. Bywa tak, że podatnik zmuszony jest do zbycia środka trwałego. Czy sprzedaż środka trwałego przed upływem roku wywoła skutki podatkowe? Sprawdź!
10 sierpnia 2020
Usługi na ruchomym majątku rzeczowym - istota i charakter usług
Przedsiębiorcy, którzy świadczą różnego rodzaju usługi, mogą pracować na materiale własnym albo powierzonym. Właściwa identyfikacja transakcji ma wpływ na rozliczenie podatku VAT. Czym są usługi na ruchomym majątku rzeczowym? Jak je rozliczyć Odpowiadamy!
11 października 2020
Książki i czasopisma w kosztach uzyskania przychodu - rozliczenie
Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy mogą ująć zakup literatury fachowej w kosztach podatkowych. Najczęściej uzależnione jest to od specyfiki działalności. Zobacz, czy przedsiębiorca może ująć książki i czasopisma w kosztach uzyskania przychodu.
17 stycznia 2022
Certyfikat rezydencji podatkowej - najważniejsze informacje!
Certyfikat rezydencji podatkowej jest dokumentem potrzebnym w procesie prawidłowego udokumentowania prawa do zwolnienia z poboru podatku u źródła. Kto wydaje certyfikat rezydencji podatkowej oraz jaki jest termin jego ważności? Odpowiedź w artykule!
23 października 2020
NIP-2 i NIP-8 - jaki formularz należy złożyć zakładając działalność?
Jaki formularz podatkowy powinien złożyć przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą? Czym różnią się formularze NIP-2 i NIP-8? Wszelkie informacje dotyczące obowiązku składania formularza podatkowego, znajdziesz w poniższym artykule! Sprawdź!
27 czerwca 2022
Kiedy powstaje moment ujęcia importu towarów w KPiR i VAT?
Dokonując zakupu u kontrahentów zagranicznych, przedsiębiorcy muszą się liczyć z odpowiednim rozliczeniem transakcji. Należy zwrócić uwagę na powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT i PIT. Sprawdź, kiedy powstaje moment ujęcia importu towarów!
25 czerwca 2022
Dokumentacja cen transferowych - kogo dotyczy obowiązek sporządzania?
Dokumentacja cen transferowych wynika z przepisów prawa podatkowego i jest istotnym dokumentem potwierdzającym stosowanie rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Co musi zawierać dokumentacja podatkowa? Kto ma obowiązek ją sporządzać? Przeczytaj i sprawdź!
9 grudnia 2021
Księga przychodów i rozchodów - kto powinien ją prowadzić?
Podatkowa księga przychodów i rozchodów - kto powinien ją prowadzić? Jakie formy opodatkowania podatkiem dochodowym występują w Polsce? Czym jest działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
2 czerwca 2020
Leasing samochodu osobowego – czy traci na atrakcyjności w nowym roku?
Jedną z korzystniejszych form finansowania nowych pojazdów w działalności gospodarczej jest leasing operacyjny. Jak rozliczać wydatki związane z leasingiem? Jakie zmiany zostały wprowadzone? Przeczytaj i sprawdź, jak rozliczyć leasing samochodu osobowego!
17 lutego 2021
Ubezpieczenia dobrowolne i obowiązkowe samochodów osobowych używanych w działalności – zmiany 2019
Istnieją ubezpieczenia dobrowolne i obowiązkowe samochodów osobowych używanych w działalności. Czym się różnią od siebie? Jak księgować ubezpieczenia OC i AC samochodów osobowych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
1 listopada 2020
Odwrotne obciążenie przy świadczeniach złożonych a usługi budowlane
Przedsiębiorcy świadczący usługi niejednokrotnie spotykają się z zagadnieniem tzw. świadczeń złożonych. Jak należy rozumieć pojęcie transakcji złożonych oraz w jakim przypadku można zastosować odwrotne obciążenie przy świadczeniach takich transakcji?
30 stycznia 2020
Korekta odpisów amortyzacyjnych po otrzymaniu dotacji
Wydatki poniesione na zakup środków trwałych finansowanych dotacją nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Dowiedz się, kiedy konieczna jest korekta odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych ujętych w kosztach firmowych po refundacji dotacją!
11 kwietnia 2021
Koszty poniesione przed założeniem działalności gospodarczej
Jak powinienem wykazać w ewidencji księgowej koszty poniesione przed założeniem działalności gospodarczej przeznaczone na reklamę przedsiębiorstwa?
20 sierpnia 2020
WNT środka trwałego - obowiązki podatkowe
W jaki sposób dokonać rozliczenia zakupu środka trwałego od kontrahenta z Unii Europejskiej? Czy WNT środka trwałego różni się od zakupu krajowego? W jaki sposób wyliczyć jego wartość początkową? Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule.
20 grudnia 2021