Serwis Księgowy
WNT środka trwałego - obowiązki podatkowe
W jaki sposób dokonać rozliczenia zakupu środka trwałego od kontrahenta z Unii Europejskiej? Czy WNT środka trwałego różni się od zakupu krajowego? W jaki sposób wyliczyć jego wartość początkową? Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule.
20 grudnia 2021
Faktura w smartfonie - czy może zastąpić paragon fiskalny?
W ostatnim czasie dużą popularność zdobyły faktury elektroniczne. Nowym rozwiązaniem są także faktury wysyłane przy pomocy aplikacji mobilnych w smartfonach przeznaczone do sprzedaży samoobsługowej. Czy faktura w smartfonie może zastąpić paragon fiskalny?
19 lutego 2020
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych a wartość początkowa
Kiedy dokonujemy transakcji walutowych, mogą wystąpić różnice kursowe. Czy wiesz, kiedy powstają różnice kursowe od własnych środków pieniężnych? Przeczytaj i dowiedz się, jak obliczać i jak dokonać księgowania różnic kursowych od nabyć środków trwałych.
1 lipca 2022
Carsharing – czym jest i jak go rozliczyć?
Carsharing jest usługą polegającą na samoobsługowym wypożyczeniu pojazdu na określony czas. Jest dostępna w większych miastach i zdobywa coraz większą popularność. Sprawdź, jakie korzyści płyną z carsharingu i jak go rozliczyć w działalności gospodarczej!
29 sierpnia 2021
JPK MAG co zawiera plik przekazywany na żądanie urzędów?
JPK MAG co zawiera? – to pytanie bardzo często nurtuje podatników w związku z obowiązkiem przekazywania pozostałych struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie urzędów. Dowiedz się, jakie informacje jesteś zobowiązany zamieścić w JPK MAG.
17 stycznia 2019
Pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu - sposoby przeciwdziałania
Pranie pieniędzy może wydawać się kontrowersyjnym tematem pośród przedsiębiorców, jednak należy pamiętać, że niektóre podmioty gospodarcze są zobowiązane do kontroli transakcji swoich klientów. Na co wówczas należy zwracać uwagę? Sprawdź w artykule!
11 października 2020
Zakup towaru za symboliczną złotówkę a koszt uzyskania przychodu
Zdarzyć się może, że przedsiębiorcy zachęceni promocją dokonają zakupu towaru za złotówkę. Jednak czy taki zakup zawsze jest korzystny? Jak rozliczyć zakup towaru za symboliczną złotówkę? Czy będzie on rodził przychód? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
17 stycznia 2022
Korekta zeznania rocznego – przypadki szczególne (cz. 2)
Przedsiębiorcy zobowiązani są do składania zeznań rocznych. Niekiedy jednak w toku działalności występują zdarzenia wpływające na zmianę pierwotnej deklaracji rocznej. Przeczytaj, jak wygląda korekta zeznania rocznego w szczególnych przypadkach!
28 sierpnia 2020
Korekta zeznania rocznego – przypadki szczególne (cz. 1)
Podatniku, zastanawiasz się czym może być spowodowana korekta zeznania rocznego? Kiedy następuje przedawnienie zobowiązania podatkowego oraz co może być przyczyną zawieszenia biegu terminu przedawnienia? Więcej na ten temat w poniższym artykule!
11 października 2020
Działalność bez rejestracji czyli przychody i koszty w firmie
Działalność bez rejestracji jest rozwiązaniem dla osób chcących prowadzić własną firmę. Niesie to za sobą wiele korzyści, ale również warunków które należy spełnić. Kto może prowadzić taką działalność? Jak poprawnie ujmować przychody i koszty? Sprawdź!
15 stycznia 2022
Należyta staranność w VAT - kryteria oceny
Należyta staranność w VAT służy podatnikom w zapobieganiu zakwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego przez ograny podatkowe. Sprawdź, jakich formalnych przesłanek powinien dokonać podatnik podczas weryfikacji kontrahenta i danej transakcji.
20 maja 2019
Koszty rejestracji znaku towarowego - jak prawidłowo zaksięgować?
Przedsiębiorstwo, posiadając własny znak towarowy, ponosi koszty jego rejestracji oraz wydatki związane z jego użytkowaniem. Jakiego rodzaju są koszty rejestracji znaku towarowego? W jaki sposób je zaksięgować? Odpowiedzi na pytania w artykule!
22 marca 2022
Aktualizacja wyceny środków trwałych - kiedy jest możliwa?
Często okazuje się, że wartość bilansowa posiadanych oraz regularnie amortyzowanych środków trwałych jest dużo niższa ich wartość rynkowa. Kiedy i na podstawie jakich przepisów może zostać przeprowadzona aktualizacja wyceny środków trwałych? Sprawdź!
24 kwietnia 2021
Kontrola podatkowa bez zapowiedzi - czy to możliwe?
Kontrola fiskusa ma na celu zweryfikowanie, czy przedsiębiorca prowadzi swoją firmę w oparciu o przepisy zgodnie z prawem. Ponadto urzędnicy powinni zawiadomić o wszczęciu kontroli przedsiębiorcę. Czy możliwa jest jednak kontrola podatkowa bez zapowiedzi?
25 grudnia 2020
Faktura z błędną nazwą nabywcy a JPK_VAT
Otrzymana faktura z błędną nazwą nabywcy budzi wątpliwości wśród przedsiębiorców. Jak skorygować taką fakturę, czy przysługuje prawo do odliczenia VAT oraz czy trzeba korygować Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT? Dowiedz się więcej z artykułu!
28 czerwca 2022