Serwis Księgowy
Duplikat faktury przy określeniu wartości początkowej
Przedsiębiorca może dokonać wniesienia prywatnego majątku do prowadzonej firmy. Jednak jak ustalić jego wartość początkową? Sprawdź, czy w takiej sytuacji duplikat faktury może być podstawą do określenia wartości początkowej środka trwałego.
27 września 2020
Amortyzacja ekspresowa - na czym polega i kto może z niej skorzystać?
Amortyzacja polega na rozłożeniu w czasie kosztu poniesionego na zakup środków trwałych. Przedsiębiorcom zależy, aby odpis amortyzacyjny był jak najwyższy. Dlatego też warto dowiedzieć się, na czym polega amortyzacja ekspresowa i kiedy jest możliwa.
16 grudnia 2017
Umowa kupna-sprzedaży jako dokument księgowy w KPiR
Aby przedsiębiorca mógł zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów musi posiadać stosowne dowody księgowe. Sprawdź, czy umowa kupna-sprzedaży może być podstawą do zapisu w księdze przychodów i rozchodów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
16 listopada 2021
Koszty dojazdu przedsiębiorcy do firmy - jak dokumentować?
Zdarza się, że przedsiębiorcy prowadzą działalność w dużej odległości od swojego miejsca zamieszkania. W związku z tym muszą codziennie dojeżdżać do firmy. Sprawdź, czy koszty dojazdu do firmy mogą być zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów!
23 marca 2022
Skutki likwidacji środka trwałego na gruncie podatkowym
Przy wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji trudno z góry przewidzieć faktyczny czas jego przydatności i zdarzenia powodujące konieczność skrócenia założonego czasu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są skutki likwidacji środka trwałego.
20 czerwca 2021
E-faktura - wszystko, co powinieneś wiedzieć!
E-faktura została zrównana z formą papierową i stanowi dokument księgowy. Czy wiesz, co powinna zawierać e-faktura oraz jak należy ją przekazać kontrahentowi i przechowywać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o e-fakturach!
10 sierpnia 2020
Rzetelność KPiR a niewykazanie kosztu - najważniejsze informacje
W niektórych przypadkach niewykazanie poniesionych wydatków w kosztach grozi nierzetelnością KPiR. Niewadliwość i rzetelność KPiR jest podstawowym obowiązkiem nałożonym na podatnika. Sprawdź, jakie kary grożą za nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych!
1 września 2020
Indywidualna metoda amortyzacji - zmiana stawki amortyzacyjnej
Na czym polega indywidualna metoda amortyzacji? Czy przedsiębiorca może ustalić indywidualną stawkę amortyzacji dla używanych środków trwałych? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jaka jest indywidualna stawka amortyzacji dla twojego środka trwałego!
18 maja 2019
Ulepszenie środka trwałego a wydłużenie okresu amortyzacji
Na czym polega ulepszenie środka trwałego oraz w jaki sposób należy je rozliczyć? Czy ulepszenie środka trwałego ma wpływ na wydłużenie okresu amortyzacji? Jak sporządzić plan amortyzacji w tym przypadku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
27 maja 2019
Szyld reklamowy jako środek trwały firmy
Skuteczna strategia marketingowa jest kluczem do sukcesu prowadzonej działalności. Przedsiębiorcy w celu reklamy swojej firmy decydują się często na zakup szyldów lub banerów reklamowych. Czy zakupiony szyld reklamowy będzie stanowił środek trwały firmy?
1 września 2017
Stawki amortyzacyjne - które z nich zastosować?
Każdy przedsiębiorca posiada rzeczowe składniki majątku, od których dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Stawki amortyzacyjne określają ich wysokość. Jaką stawkę wybrać? Która jest korzystna? Więcej dowiesz się z treści naszego artykułu.
21 października 2019
Amortyzacja degresywna i progresywna z przykładami
Amortyzacja to wartość zużycia środka trwałego. Przedsiębiorcy, wprowadzając środek trwały do ewidencji, mają do wyboru kilka rodzajów amortyzacji. Z naszego artykułu dowiesz się więcej o metodzie degresywnej i progresywnej amortyzacji.
13 listopada 2021
Podatkowe rozliczenie sprzedaży bonów podarunkowych
Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na poszerzenie swojej działalności o sprzedaż bonów podarunkowych. Czy wiesz jak powinno przebiegać rozliczenie sprzedaży bonów podarunkowych na gruncie podatku dochodowego i podatku VAT? Sprawdź!
20 grudnia 2020
Umorzone wierzytelności - czy mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?
Czym są wierzytelności oraz czym charakteryzują się koszty uzyskania przychodu? Jak rozliczyć umorzone wierzytelności w kosztach firmowych oraz przychody dłużnika? Sprawdź, na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
18 maja 2019
Odwrotne obciążenie a sprzedaż na rzecz osób prywatnych
Czy odwrotne obciążenie przy sprzedaży towarów dla osób prywatnych jest obowiązkowe? Odpowiedzi udziela nasz ekspert.
25 czerwca 2021