0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Środki trwałe

Remont środka trwałego - jak należy go rozliczyć?

Użytkowanie składnika majątku w firmie prowadzi do jego stopniowego zużywania, w związku z czym przedsiębiorcy ponoszą różnego rodzaju wydatki na remont środka trwałego. Sprawdź, jak poprawnie rozliczyć takie wydatki i czym różni się remont od ulepszenia!

20 marca 2022

Księgowość firm

Nowy numer konta bankowego - kogo warto poinformować?

Zastanawiasz się jakie instytucje powinieneś poinformować o zmianie numeru konta bankowego? Poznaj liste organizacji, którym warto przekazać nowy numer konta bankowego. Pamiętaj, nie przekazując nowego numeru konta możesz sobie zaszkodzić!

31 stycznia 2022

Księgowość firm

Usługi podwykonawców w księdze przychodów i rozchodów

Przedsiębiorcy często zatrudniają firmy zewnętrzne, które świadczą dla nich usługi jako podwykonawcy. Jednak często mają problem z poprawnym zakwalifikowaniem takiego zdarzenia. Sprawdź, jak prawidłowo ująć faktury za usługi podwykonawców w KPiR!

30 czerwca 2022

Księgowość firm

Zakup doładowań do dalszej odsprzedaży - jak ująć w KPiR?

Zarówno w zwykłych sklepach spożywczych, jak i kioskach można nabyć doładowania do telefonów. Jednakże zakup doładowań do dalszej odsprzedaży powoduje wątpliwości w ujęciu kosztu w odpowiedniej kolumnie. Wejdź i dowiedz się więcej na ten temat!

10 lutego 2021

Księgowość firm

Dowód wewnętrzny - co można na nim ująć?

Istnieje określony krąg dokumentów, na podstawie których przedsiębiorca może dokonywać wpisów do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Rozporządzenie wyróżnia wśród nich dowód wewnętrzny. Jakie dane powinien zawierać? Sprawdź, czytając artykuł!

29 września 2021

Środki trwałe

Zmiana metody amortyzacji - środki trwałe

Zakupiłeś środek trwały? Czy wiesz, że wybór metody amortyzacji środka trwałego powinien być dokładnie przemyślany, gdyż zmiana metody amortyzacji jest później niemożliwa? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj stanowisko organów podatkowych na ten temat!

9 września 2020

Środki trwałe

Przekazanie środka trwałego między firmami małżonków

Przepisy umożliwiają przekazanie środka trwałego z firmy jednego małżonka do działalności gospodarczej drugiego. Jak wówczas wyliczyć wartość początkową takich środków trwałych? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć takie zdarzenie!

9 września 2020

Księgowość firm

Dotacje unijne w KPiR - w której kolumnie je ująć?

Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej często decydują się na skorzystanie z dotacji. Uzyskane środki pozwalają na sfinansowanie pierwszych zakupów. Przeczytaj i dowiedz się, jak prawidłowo uwzględnić dotacje unijne w KPiR!

21 grudnia 2021

Środki trwałe

Dziesięcioprocentowa stawka amortyzacyjna dla nieruchomości

Stawka amortyzacyjna może różnić się w zależności od rodzaju środków trwałych oraz długości ich użytkowania. Czy wiesz, kiedy stawka amortyzacyjna dla nieruchomości może wynosić dziesięć procent? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat!

22 marca 2021

Środki trwałe

Amortyzacja - najważniejsze zasady rozliczania

Przedsiębiorca, który w działalności gospodarczej posiada firmowe środki trwałe może dokonywać od nich odpisów amortyzacyjnych, które zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź, jak zgodnie z przepisami powinna być dokonywana amortyzacja.

12 kwietnia 2022

Księgowość firm

Jak udokumentować zakup towarów handlowych od osoby prywatnej?

Jak udokumentować zakup towarów handlowych od osoby prywatnej? Nasz ekspert odpowiada na pytanie czytelniczki. Sprawdź!

3 lipca 2020

Ewidencje księgowe

Ewidencja kar umownych w KPiR - jak ją prowadzić?

Kary umowne najczęściej dotyczą nieterminowego wykonania przedmiotu umowy bądź nienależytego ze względu na jakość wykonania. Wówczas podatnik powinien prowadzić ewidencje kar umownych. Zobacz, jak ewidencja kar umownych powinna być ujmowana w KPiR!

8 lutego 2021

Środki trwałe

Wartość początkowa samochodu a opłaty rejestracyjne i recyklingowe

Czym jest wartość początkowa samochodu oraz jakie koszty powiększają jego wartość? Czy opłaty rejestracyjne i recyklingowe mają jakiś wpływ na wartość początkową pojazdu? Sprawdź, też jak ustalić wartość początkową samochodu będącego w leasingu!!

10 lipca 2017

Ewidencje księgowe

Miejsce prowadzenia KPiR trzeba zgłosić!

W terminie 20 dni od założenia KPiR przedsiębiorcy powinni zgłosić miejsce prowadzenia KPiR. Zgłoszenie powinno być zrealizowane w formie pisemnej do naczelnika właściwego urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika. Dowiedz się więcej!

7 czerwca 2018

Księgowość firm

Sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie

Nieodpłatne otrzymanie towarów powoduje powstanie przychodu, co w konsekwencji skutkuje koniecznością zapłaty podatku. Jak więc należy postąpić dokonując sprzedaży takich towarów? Czy sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie należy opodatkować? Sprawdź!

29 października 2020

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów