Serwis Księgowy
JPK, czyli jednolity plik kontrolny dla mikroprzedsiębiorcy
Przedsiębiorco, czy wiesz, że weszły w życie nowe zasady kontroli podatkowej? Sprawdź, więc czym jest Jednolity Plik Kontrolny oraz czy jesteś zobowiązany do jego wysyłki? Zobacz, w jaki sposób należy wysłać plik JPK? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
9 marca 2021
Rozliczenie kierowców korzystających z aplikacji Uber
Ostatnimi czasy na popularności zyskuje mobilna aplikacja do zamawiania usług transportowych Uber. Czy wiesz, w jaki sposób powinno przebiegać rozliczenie kierowców korzystających z aplikacji Uber? Dowiedz się, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
7 maja 2022
Wartości niematerialne i prawne a ograniczenia dotyczące amortyzacji
Wartości niematerialne i prawne często były wykorzystywane w celu wygenerowania kosztów podatkowych. W związku ze zmianami ustawy, od stycznia 2018 roku działania te uległy ograniczeniu, szczególnie w zakresie odpisów amortyzacyjnych. Przeczytaj artykuł!
17 stycznia 2022
Refakturowanie nietypowych, trudnych w interpretacji produktów i usług
Refakturowanie jest czynnością sprawiającą wiele problemów przedsiębiorcom oraz księgowym. Szczególne wątpliwości może budzić refakturowanie alkoholu, paliwa lub niektórych usług. Przeczytaj i sprawdź jakie są warunki zastosowania refaktury!
17 stycznia 2022
Kasa fiskalna dla drogerii - czy zawsze jest obowiązkowa?
Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych są zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie rejestrującej. Sprawdź, czy kasa fiskalna dla drogerii zawsze jest obowiązkowa!
17 stycznia 2022
Faktura VAT RR - jak wystawić fakturę korygującą?
Faktura dotycząca nabycia produktów rolnych od rolnika ryczałtowego powinna być wystawiona jako faktura VAT RR. Jakie niezbędne elementy powinny się znaleźć na takim dokumencie? Jak poprawnie wystawić korektę to faktury VAT RR? Przeczytaj artykuł!
17 stycznia 2022
Jednorazowa amortyzacja - kto może z niej skorzystać?
Jednorazowa amortyzacja do tej pory przysługiwała tylko wybranym przedsiębiorcom po spełnieniu pewnych warunków. W lipcu 2017 roku została wprowadzona nowelizacja ustawy, zmieniająca warunki korzystania z niej. Komu przysługuje jednorazowa amortyzacja?
16 czerwca 2022
Sprzedaż książek w wersji online przez Amazon - kwestie podatkowe
Coraz częściej książki są publikowane na portalach internetowych jako e-booki. Należy się zastanowić, jak sprzedaż książek w wersji online powinna zostać opodatkowana? Jak opodatkować sprzedaż książek poprzez portale internetowe jak Amazon?
17 stycznia 2022
Wynagrodzenie małżonka wspólnika a koszt uzyskania przychodu
Przedsiębiorca, prowadząc działalność ma prawo skorzystać z pomocy bliskich oraz rodziny zatrudniając ich w swojej firmie. Zdarza się, że w firmie pracują małżonkowie wspólników. Czy wynagrodzenie małżonka wspólnika będzie kosztem uzyskania przychodu?
17 stycznia 2022
Obrót kryptowalutami - jak je rozliczyć?
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na poszerzenie działalności o obrót kryptowalutami. W związku z tym pojawia się wiele wątpliwości odnośnie do ich rozliczenia. W jaki sposób należy opodatkować obrót kryptowalutami? Dowiedz się więcej z artykułu!
25 czerwca 2022
Sprawozdanie finansowe też się składa w urzędzie skarbowym
Przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani sporządzać sprawozdanie finansowe mają obowiązek złożenia go w terminie nie tylko w KRS, ale również w odpowiednim urzędzie skarbowym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat składania sprawozdań finansowych!
8 sierpnia 2019
Kasa fiskalna dla grafika - czy jest obowiązkowa?
Zgodnie z ustawą o VAT podatnik dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych musi posiadać kasę rejestrującą. Przepisy przewidują jednak zwolnienia. Dowiedz się, czy kasa fiskalna dla grafika jest obowiązkowa!
25 czerwca 2022
E-mikrofirma - urzędowa aplikacja do przesyłania JPK
E-mikrofirma to urzędowa, bezpłatna aplikacja za pomocą, której przedsiębiorca może dokonać wysyłki JPK VAT do Ministerstwa Finansów. Dowiedz się, jakie wymogi należy spełnić, aby móc korzystać z aplikacji. Sprawdź, też jej funkcjonalność.
25 października 2020
Amortyzacja nowych środków trwałych w praktyce
Przedsiębiorcy mogą dokonywać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego fabrycznych środków trwałych. Jakie przedmioty można zaliczyć do klasyfikacji KŚT, a które podlegają wykluczeniu? Przeczytaj, jak wygląda amortyzacja nowych środków trwałych!
17 stycznia 2022
Wartość początkowa środka trwałego a prowizja bankowa
Przedsiębiorco, zakupiłeś środek trwały na kredyt? Czy wiesz, w jaki sposób powinna być ustalona wartość początkowa środka trwałego? Sprawdź, czy prowizja bankowa zwiększa jego wartość może stanowić koszt podatkowy. Odpowiedź w artykule!
25 czerwca 2022