Serwis Księgowy
Ujawnienie środka trwałego w przedsiębiorstwie
Często zdarza się tak, że przedsiębiorcy nie wykazują na bieżąco majątku w prowadzonych ewidencjach. Czym jest ujawnienie środka trwałego i jakie niesie konsekwencje na gruncie podatku dochodowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
24 marca 2022
Wartość rynkowa samochodu - co warto wiedzieć?
Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w swojej działalności samochód, często spotykają się z sytuacją, w której muszą ustalić jego wartość rynkową. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy wartość rynkowa samochodu odgrywa szczególną rolę i jak ją ustalić.
9 maja 2022
Wydatki na prowadzenie bloga - jak je zaksięgować?
Blogi stają się popularną formą inwestycji, która wymaga czasu i zaangażowania, aby przynieść zamierzony efekt. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy wydatki na prowadzenie bloga mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów oraz jak je księgować!
12 maja 2019
Przechowywanie KPiR po likwidacji przedsiębiorstwa
Czy konieczne jest przechowywanie KPiR po likwidacji firmy? Mogłoby się wydawać, że skoro firma już nie funkcjonuje, gromadzenie dokumentów jest niepotrzebne. Przepisy jednak nakładają na przedsiębiorcę inne obowiązki. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
22 lipca 2021
Uszkodzenie firmowego majątku - rozliczenie
Czy wiesz, w jaki sposób należy rozliczyć uszkodzenie firmowego majątku? Czy rozliczenie zależne jest od tego kto był sprawcą? Czy koszty najmu samochodu zastępczego mogą zostać zaliczone do kosztów firmowych? Sprawdź, odpowiedź na znajdziesz w artykule!
18 grudnia 2019
Remont lokalu firmowego a ulepszenie - rozliczenie podatkowe
Prowadząc działalność, podatnik może zdecydować się na remont lokalu firmowego. Najczęstszym problemem jest określenie, czy wydatki związane są z remontem czy ulepszeniem środka trwałego. Wydane w tej kwestii interpretacje nie są jednoznaczne. Sprawdź!
1 maja 2021
Koszty związane z przemieszczeniem środka trwałego a wartość początkowa
Czy koszty związane z przemieszczeniem środka trwałego zwiększają jego wartość początkową?
19 września 2017
Jak rozliczyć zakup firmowego gruntu w KPiR?
Przedsiębiorco planujesz budowę lub rozbudowę nieruchomości i w związku z tym zamierzasz zakupić grunty? Sprawdź, jak rozliczyć zakup firmowego gruntu! Odpowiedź, na te i inne pytania związane z zakupem gruntu znajdziesz w naszym artykule!
10 września 2021
Amortyzacja mieszkania wykorzystywanego w prowadzonej działalności
Podatnicy wykorzystujący własne mieszkanie do prowadzenia działalności muszą pamiętać, że odpisom amortyzacyjnym podlega tylko część, która jest do tego przeznaczona. Przeczytaj i dowiedz się, jak prawidłowo powinna przebiegać amortyzacja mieszkania!
12 lutego 2020
Awaria kasy fiskalnej - co należy zrobić?
Przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych muszą ewidencjonować ją za pomocą kasy rejestrującej. Jednak są sytuacje w których zdarza się awaria kasy fiskalnej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
4 lipca 2021
Kasy rejestrujące w działalności gospodarczej
Niektórych podatników obowiązuje bezwzględna konieczność posiadania takich urządzeń jak kasy rejestrujące w działalności gospodarczej, inni natomiast mogą korzystać ze zwolnienia. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, w której grupie jest Twoja działalność!
6 listopada 2017
Paragon fiskalny - jak go poprawić w nietypowych sytuacjach?
Zdarza się, że klient chce zwrócić towar czy wymienić na nowy lub ze względu na wadę domaga się rabatu. Jak poprawić paragon fiskalny, gdy towar już został nabity na kasę, a raport okresowy został już ujęty w KPiR? Przeczytaj nasz artykuł!
27 listopada 2020
Działalność we własnym mieszkaniu - problemy rozliczeniowe
Przedsiębiorca często decyduje się na prowadzenie firmy w mieszkaniu, które jest jego własnością. Pozwala to przede wszystkim na uniknięcie dodatkowych kosztów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć działalność we własnym mieszkaniu!
9 lutego 2022
Remont a ulepszenie środka trwałego
Przedsiębiorca, który posiada w firmie środki trwałe może poddać je ulepszeniu lub remontowi. Należy jednak mieć na względzie, że remont i ulepszenie to nie to samo. Remont a ulepszenie - przeczytaj o różnicach pomiędzy nimi w naszym artykule.
17 kwietnia 2018
KPiR w gospodarstwie rolnym - wszystko co warto wiedzieć!
Rolnicy posiadający gospodarstwo rolne i spełniający warunki zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów są zobowiązani do prowadzenia KPiR w formie uproszczonej. Przeczytaj artykuł i poznaj zasady obowiązujące przy prowadzeniu KPiR w gospodarstwie rolnym!
2 lutego 2020