0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Księgowość firm

Czynsz za mieszkanie w kosztach firmy - co warto wiedzieć

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu bardzo często zastanawiają się, czy czynsz za mieszkanie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów oraz co na ten temat sądzą organy podatkowe. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

18 maja 2020

Środki trwałe

Wartości niematerialne i prawne – definicja

Wartościami niematerialnymi i prawnymi są nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych prawa majątkowe,

10 grudnia 2020

Księgowość firm

Nabycie płodów rolnych od rolnika ryczałtowego przez nievatowca

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nabywa płody rolne od rolnika ryczałtowego zwolnionego z podatku od towarów i usług to wydatek taki musi zostać odpowiednio przez niego udokumentowany. Dowiedz się jak powinno zostać udokumentowane nabycie płodów rolnych.

8 lipca 2019

Księgowość firm

Składki na ZUS zaliczamy do kosztów ale dopiero po ich zapłaceniu

Zaliczenie składek na ubezpieczenie społeczne do kosztów uzyskania przychodu uwarunkowane jest terminem ich zapłaty. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo ująć składki na ZUS w kosztach!

19 maja 2019

Środki trwałe

Przesłanki wykluczające jednorazową amortyzację

Decydującą okolicznością jest wspólność majątkowa. Jeśli bieżącym roku lub w dwóch latach poprzednich między małżonkami istniała wspólność majątkowa, to w roku rozpoczęcia działalności podatnik nie ma możliwości skorzystania z prawa do jednorazowej amorty

8 października 2016

Księgowość firm

Zakup gruntu - aspekty księgowo podatkowe

Przedsiębiorcy często dokonują zakupu różnego rodzaju gruntów, na których np. planują rozpocząć budowę nowej siedziby firmy.

29 kwietnia 2022

Środki trwałe

Winda jako środek trwały

Decydując się na montaż windy w posiadanej nieruchomości przedsiębiorcy powinni wiedzieć, iż wydatek poniesiony za zakup urządzenia nie stanowi ulepszenia budynku, lecz odrębny środek trwały.

21 grudnia 2020

Księgowość firm

Wydatki na szkolenie przedsiębiorcy

Prowadząc działalność gospodarczą warto znać się na rzeczy, dlatego wskazane jest by przedsiębiorcy nieustannie się rozwijali. Czy wydatki na szkolenie przedsiębiorcy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Sprawdź!

19 stycznia 2022

Księgowość firm

Ewidencja prowadzona przez podmiot zwolniony z VAT

Ustawa o VAT zwalania od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

3 kwietnia 2019

Księgowość firm

KW jako podstawa księgowania w KPiR

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej może zdarzyć się sytuacja, kiedy to na potwierdzenie poniesienia danego kosztu przedsiębiorca posiadać będzie jedynie wystawiony przez siebie dokument “Kasa wypłaci” (KW).

10 lipca 2019

Księgowość firm

Jak ewidencjonować i korygować sprzedaż wysyłkową

W przypadku płatności za towar w momencie dostarczenia przesyłki przez kuriera czy pocztę, faktura wystawiana jest w chwili nadania przesyłki. Jak ewidencjonować i korygować sprzedaż wysyłkową? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

17 maja 2020

Księgowość firm

Ujmowanie usług podwykonawców w KPiR

W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorcy bardzo często korzystają z usług innych firm dla potrzeb wykonywania przedmiotowej działalności np. produkcji itp.

18 kwietnia 2022

Księgowość firm

Koszty bezpośrednie i pośrednie ujmowane w KPiR

Koszty uzyskania przychodów można podzielić na koszty bezpośrednie i pośrednie. Dowiedz się, z naszego artykułu jakie wydatki zaliczane są do kosztów pośrednich, a jakie do bezpośrednich. Sprawdź też jak powinny być księgowane w KPiR!

13 lutego 2022

Środki trwałe

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

Jednorazowa amortyzacja dotyczy jedynie określonego grona zarówno podatników, jak i składników majątku, które mogą zostać nią objęte. Przede wszystkim mogą z niej korzystać mali podatnicy oraz początkujący przedsiębiorcy. Dowiedz się więcej na ten temat!

16 czerwca 2022

Księgowość firm

Wykazanie w KPiR wynagrodzeń pracowników wypłacanych przelewem

Wykazanie w KPiR wynagrodzeń pracowników powinno zostać dokonane do rąk własnych pracownika lub na wskazane przez niego konto. Jednak pracownik musi pisemnie wyrazić na to zgodę. Zobacz, jak poprawnie ujmować w KPiR wynagrodzenia wypłacane pracownikom!

6 września 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów