Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek posiadania kasy fiskalnej, mogą skorzystać z ulgi za jej zakup, jeśli spełnią określone warunki. Należy wiedzieć, że prawo podatkowe określa również sytuacje, w których podatnik zobowiązany jest do zwrotu ulgi. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, w jakich sytuacjach ulga za zakup kasy fiskalnej powinna zostać zwrócona i jak ją wykazać w deklaracji VAT.
Ulga za zakup kasy fiskalnej - jakie warunki muszą zostać spełnione?
Podatnik, aby móc skorzystać z odliczeń ulgi za zakup kasy fiskalnej, musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim podatnik:
-
przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży złoży do właściwego urzędu skarbowego pisemne zgłoszenie określające liczbę kas oraz miejsce ich używania,
-
musi posiadać właściwie udokumentowaną zapłatę należności za zakup kasy,
-
musi rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży nie później niż w obowiązującym terminie.
Ważne! Przedsiębiorcy, którzy zamierzają posiadać kilka kas rejestrujących, nie muszą zgłaszać tego w osobnym piśmie. Może to być zawarte w zgłoszeniu miejsce instalacji kasy, w przypadku gdy zgłoszenie to zostanie złożone do urzędu skarbowego jeszcze przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży. |
Zwrot ulgi za zakup kasy rejestrującej - w jakich sytuacjach następuje?
Zgodnie z art. 111 ust. 6 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy:
-
w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania,
-
nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis,
-
zostaną naruszone warunki związane z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 1.
Należy również dodać, że art. 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących również odnosi się do zwrotu ulgi za zakup kasy fiskalnej. Zgodnie z nim podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadkach gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:
-
zaprzestaną działalności;
-
nastąpi otwarcie likwidacji;
-
zostanie ogłoszona upadłość;
-
nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), a następca prawny nie będzie dokonywał sprzedaży, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy;
-
dokonają odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w § 2 i 3.
Ulga za zakup kasy fiskalnej - terminy zwrotu
-
miesiącu, w którym zaistniała sytuacja uzasadniająca dokonanie zwrotu (jeżeli przedsiębiorca rozlicza się miesięcznie),
-
kwartale, w którym zaistniała sytuacja uzasadniająca dokonanie zwrotu (jeżeli przedsiębiorca rozlicza się kwartalnie).
W sytuacji gdy przedsiębiorca jest zwolniony z VAT, zwrotu ulgi za zakup kasy fiskalnej musi dokonać do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniała sytuacja uzasadniająca dokonanie zwrotu.
Przykład 1.
Podatnik Jan Kowalski, który jest miesięcznym płatnikiem VAT, w 2016 roku zaczął ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Również w tym samym roku skorzystał z ulgi za zakup kasy rejestrującej. Jednak w marcu 2017 roku zlikwidował działalność. W jakim terminie i gdzie powinien dokonać zwrotu ulgi?
Podatnik rozliczający się miesięcznie z podatku VAT, zobowiązany jest zwrócić na konto właściwego urzędu skarbowego ulgę za zakup kasy w terminie do 25 kwietnia 2017 roku, czyli do 25. dnia miesiąca następującego po zakończeniu działalności.
Zwrot ulgi za zakup kasy fiskalnej a deklaracja VAT
Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT i dokonuje zwrotu ulgi za zakup kasy rejestrującej, zobowiązany jest do wykazania tej sytuacji w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, w zależności od tego, czy rozlicza się miesięcznie, czy kwartalnie. Zwrot ulgi za zakup kasy fiskalnej należy wykazać w części C: Zwrot odliczonej lub zwróconej kwoty wydatkowanej na zakup kas rejestrujących, o których mowa w art. 111 ust. 6 ustawy. W ten sposób zwrotu dokonuje się wraz z płatnością podatku VAT za bieżący okres.
Reasumując, przedsiębiorcy, którzy zobowiązani są do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, mogą skorzystać z ulgi za jej zakup. Jednak po zaistnieniu niektórych sytuacji określonych w ustawie, trzeba liczyć się z obowiązkiem jej zwrotu. Zwrot ulgi za zakup kasy fiskalnej wykazuje się w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.