0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Towary handlowe a materiały podstawowe

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów ewidencjonują w kolumnie 10 - zakup towarów handlowych oraz materiałów podstawowych. Jednak należy pamiętać, że chociaż są wykazywane w tym samym miejscu, ich definicja nie jest taka sama. Dlaczego? Czym różnią się towary handlowe od materiałów podstawowych? Wyjaśniamy poniżej.

Towary handlowe w KPiR - definicja

§ 3 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPIR określa, co należy rozumieć jako towary handlowe. Zgodnie z jego treścią towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Towary handlowe to również produkty uboczne, uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.

Najlepszym przykładem tego mogą być owoce i warzywa zakupione przez osiedlowy warzywniak, które w niezmienionym stanie zostaną odsprzedane.

Materiały podstawowe w KPiR - definicja

Z kolei definicja materiału podstawowego została zawarta w § 2 pkt 1 lit. b rozporządzenia. Określa ona, że materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu.

Do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle złączone z wyrobem (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi.

Przykładem może być szwalnia, w której zakupione dzianiny będą stanowiły materiał podstawowy, z którego zostanie wytworzona np. odzież damska.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów