Sprawozdawczość
JPK_CIT - czym jest oraz kogo będzie obowiązywać?
JPK_CIT to jednolity plik kontrolny zawierający w uporządkowanej strukturze informacje z ewidencji podatkowej. Będzie on obejmować obligatoryjnie sporą grupę podatników. W artykule wyjaśniamy, od kiedy JPK_CIT będzie obowiązkowy dla poszczególnych grup!
6 września 2024
Rok podatkowy w estońskim CIT - jak prawidłowo go określić?
Dla wielu podatników opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych CIT estoński może okazać się bardzo korzystnym wyborem. Czy wiesz, jak prawidłowo określić rok podatkowy w estońskim CIT? Wyjaśniamy w artykule!
27 sierpnia 2024
Informacja podsumowująca a podatnik zwolniony z VAT
Do składania informacji podsumowującej w urzędzie skarbowym zobowiązani są m.in. podatnicy VAT UE, którzy świadczą usługi na terenie innego państwa UE. Czy informacja podsumowująca dotyczy również podatników zwolnionych z VAT? Odpowiadamy w artykule!
26 sierpnia 2024
Prezentacja nadpłat w bilansie w zakresie należności i zobowiązań
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe zobowiązane są do sporządzenia sprawozdania finansowego po zakończeniu roku obrotowego. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowa prezentacja nadpłat w bilansie w zakresie należności i zobowiązań? Wyjaśniamy w artykule!
23 sierpnia 2024
Nieterminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wywiązywania się z obowiązków sprawozdawczych. Jednym z obowiązków może być sprawozdanie finansowe. Sprawdź, jakie kary grożą za nieterminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego!
22 sierpnia 2024
Oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży w JPK V7M i JPK V7K
Jednolity Plik Kontrolny zawiera dane zawarte w rejestrze VAT sprzedaży i zakupów. Fiskus na bieżąco posiada informację na jakiej podstawie podatnik rozlicza podatek VAT. Poznaj oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży w JPK V7M i JPK V7K. Sprawdź!
13 sierpnia 2024
Inwentaryzacja zapasów w świetle ustawy o rachunkowości
Inwentaryzacja zapasów zgodnie z ustawą o rachunkowości wymaga precyzyjnego planowania i realizacji. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą uniknąć nieprawidłowości w raportowaniu i zapewnić rzetelność sprawozdań finansowych. Sprawdź, jak uniknąć błędów!
2 sierpnia 2024
Nierzetelnie lub wadliwie sporządzony JPK V7
Nieprawidłowo sporządzony Jednolity Plik Kontrolny może skutkować konsekwencjami dla przedsiębiorcy. Co zatem grozi za nierzetelnie lub wadliwie sporządzony JPK V7? Jakie kary finansowe przewiduje kodeks karny-skarbowy? Odpowiadamy w artykule!
29 lipca 2024
Kody GTU w nowym JPK V7 - Pytania i odpowiedzi
Czym są grupy towarowo-usługowe ✅ (kody GTU)❓Czy należy je umieszczać na fakturach? Czy tylko w JPK V7? A może są jeszcze inne wymogi?
25 lipca 2024
Jednolity Plik Kontrolny - wszystko co warto wiedzieć!
W celu uszczelnienia systemu podatkowego Ministerstwo Finansów wprowadza tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Czy wiesz, jaka jest struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz kto jest zobligowany do jego składania? Dowiedz się, więcej czytając nasz artykuł!
24 lipca 2024
Formularz VAT UE z omówieniem sposobu wypełniania
Przedsiębiorcy uczestniczący w transakcjach z kontrahentami z Unii Europejskiej często są zobowiązani do złożenia w urzędzie informacji VAT-UE. Czym jest formularz VAT UE i jak prawidłowo należy go wypełnić? Wyjaśniamy w artykule!
17 lipca 2024
Korekta zeznania rocznego a możliwość skorzystania z ulg podatkowych
Podatnicy, którzy zobowiązani są do złożenia zeznania rocznego mogą wypełnić je błędnie, pomijając ulgi, które chcieliby odliczyć. Czy korekta zeznania rocznego uprawnia do odliczenia pierwotnie nieuwzględnionych ulg podatkowych? Wyjaśniamy!
1 lipca 2024
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego - jak dokonać?
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego to kluczowy moment w procesie zamykania roku obrotowego. Jest to formalna akceptacja przedstawionych danych finansowych przez uprawniony organ. Sprawdź, na czym polega ta procedura oraz jakie obowiązują terminy!
21 czerwca 2024
Aktywa - definicja, przykłady i ich rodzaje
Aktywa to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, tak zaczyna się definicja aktywów. Co praktycznie do nich zaliczamy? Jakie wyróżniamy rodzaje aktywów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
7 czerwca 2024
Kogo dotyczy centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?
Czy Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych jest obowiązkowy dla wszystkich podatników podatku akcyzowego? Czy są jednak pewne wyjątki od tego? Co w przypadku dokonania zgłoszenia po terminie? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na wszystkie pytania!
17 maja 2024