Serwis Podatkowy
Towar z zagranicy otrzymany w ramach reklamacji
Gdy polski przedsiębiorca otrzyma towar z zagranicy, który się zepsuje lub stwierdzi, że ma wady, może dochodzić swoich praw tak jak w kraju. Jak rozliczyć nabyty produkt od kontrahenta poza unijnego na podstawie gwarancji w świetle ustawy o VAT?
16 czerwca 2021
Stawka 0% VAT w eksporcie towarów przy długim procesie produkcji
W eksporcie towarów może być zastosowana stawka 0% VAT. Jednak, czy w przypadku otrzymania zaliczki na poczet przyszłej dostawy towaru, mimo długiego cyklu produkcyjnego wciąż możliwe jest skorzystanie z tej stawki opodatkowania? Wyjaśniamy!
17 stycznia 2022
Usługa świadczona na rzecz podatnika z UE zwolnionego z VAT
Coraz częściej występują usługi świadczone na rzecz podatników z UE przez polskich przedsiębiorców. Przy sprzedaży usług na terenie UE ważne jest ustalenie miejsca świadczenia. Jak powinna zostać rozliczona usługa świadczona na rzecz podatnika z UE!
17 stycznia 2022
Leasing samochodów osobowych - zmiany od 1 stycznia 2019 roku!
Leasing samochodów osobowych jest w ostatnich czasach częstą formą finansowania składników majątku. Obecnie leasing operacyjny jest bardzo atrakcyjną formą finansowania, jednak od 1 stycznia 2019r. przedsiębiorcy mogą spodziewać się niekorzystnych zmian.
23 października 2020
Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa a obowiązek korekty VAT
W razie wniesienia aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki może wystąpić konieczność dokonania korekty podatku VAT. Wyjaśniamy również na przykładzie, jak na gruncie VAT rozliczyć aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Sprawdź!
17 stycznia 2022
Rezygnacja ze zwolnienia przy sprzedaży nieruchomości a korzyści
Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży budynków, spełniający określone w ustawie warunki, korzystają ze zwolnienia z VAT. W określonych przypadkach możliwa jest rezygnacja ze zwolnienia przy sprzedaży nieruchomości. Sprawdź kiedy jest możliwa!
25 czerwca 2022
Powrót do zwolnienia z VAT - przypadki sytuacyjne
Powrót do zwolnienia z VAT jest możliwy w przypadku spełnienia warunków określonych w ustawie o VAT. Dowiedz się, jakie wymogi należy spełnić oraz co dzieje się w przypadku spóźnionego zgłoszenia rejestracyjnego VAT. Wyjaśniamy na przykładach!
17 stycznia 2022
Czy kryptowaluty podlegają opodatkowaniu PCC?
Podmioty dokonujące obrotu kryptowalutami w określonych sytuacjach powinni rozliczać podatek od czynności cywilnoprawnych. Dowiedz się, czy obowiązek ten dotyczy również Ciebie oraz w jakich sytuacjach kryptowaluty podlegają opodatkowaniu PCC? Przeczytaj!
17 stycznia 2022
Funkcjonowanie zaliczki i zadatku w praktyce - część I
Czy funkcjonowanie zaliczki i zadatku zawsze wygląda tak samo zarówno na gruncie podatku dochodowego jak i podatku VAT? Jaki wpływ na fakturę zaliczkową z lat ubiegłych ma faktura korygująca w przypadku gdy minął już termin przedawnienia VAT? Sprawdź!
17 maja 2021
Sprzedaż towarów z odwrotnym obciążeniem - rozliczenie
Sprzedaż towarów z odwrotnym obciążeniem nie powoduje konieczności naliczenia podatku przez sprzedawcę. Sprawdź, jakie obowiązki u sprzedawcy i nabywcy powoduje tego typu transakcja. Dowiedz się, jak wygląda prawidłowe dokumentowanie i rozliczenie!
25 czerwca 2022
Sprzedaż lokalu użytkowego wraz z prawem użytkowania wieczystego a VAT
Sprzedaż lokalu użytkowego wraz z prawem użytkowania wieczystego w niektórych warunkach podlega zwolnieniu z podatku. Dowiedz się, o jakich przypadkach mowa oraz kiedy zobowiązany jesteś do opodatkowania transakcji sprzedaży lokalu użytkowego!
17 stycznia 2022
Jak rozliczyć wypłacany pracownikom ekwiwalent za pranie?
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie dostarczonej odzieży i obuwia pracownikowi. Jeżeli pracodawca nie ma takiej możliwości, pracownik może sam wykonać daną czynność otrzymując ekwiwalent pieniężny. Jakie skutki podatkowe wywołuje ekwiwalent za pranie?
17 stycznia 2022
Rejestracja do celów VAT wstecz - czy jest możliwa?
Rozpocząłeś działalność gospodarczą i zapomniałeś przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej podatkiem VAT złożyć formularz VAT-R i dokonać rejestracji? Artykuł podpowie Ci kiedy rejestracja do celów VAT wstecz jest możliwa i jak jej dokonać.
17 stycznia 2022
Nowa Ordynacja podatkowa, czyli jakie zmiany szykują się w 2019 r. - część I
W 2019 r. zostaną wprowadzone zmiany w zakresie Ordynacji podatkowej, które mają dotyczyć m.in. przywrócenia terminów podatkowych, zastosowań podatników do interpretacji czy odsetek za zwłokę. Dowiedz się, jakie zmiany przyniesie nowa Ordynacja podatkowa!
17 stycznia 2022
Sprzedaż komisowa a obowiązek podatkowy w podatku VAT
Podatnik decydujący się na zbycie samochodu może dokonać sprzedaży sam lub w ramach komisu. Co do zasady sprzedaż komisowa polega na przekazaniu pojazdu komisantowi, który dokonuje jego sprzedaży. Jak wygląda sprzedaż za pośrednictwem komisu? Sprawdź!
17 stycznia 2022