Serwis Podatkowy
PIT 37 krok po kroku - jak prawidłowo wypełnić druk?
Podatnicy uzyskujący przychody opodatkowane na zasadach ogólnych składają za dany rok zeznanie roczne PIT 37 celem rozliczenia podatku dochodowego. Sprawdź, w jaki sposób wypełnić PIT 37 krok po kroku oraz w jakim terminie należy go złożyć do urzędu?
24 marca 2025
Faktura wystawiona na wspólników a prawo spółki do odliczenia VAT
Przyszli wspólnicy niejednokrotnie ponoszą koszty związane z nieutworzoną jeszcze spółką. Czy po założeniu działalności, podatnicy mogą rozliczyć podatek VAT należny? Sprawdź, czy faktura wystawiona na wspólników uprawniania do odliczenia podatku VAT!
24 marca 2025
Zawiadomienie o formie wpłacania zaliczek na PIT - ważne informacje!
Czy wiesz, w jakim terminie powinno zostać złożone w urzędzie zawiadomienie o formie wpłacania zaliczek na PIT? Dowiedz się, jakie ułatwienia w tym zakresie zostały wprowadzone przez ustawodawcę i jak wybrać kwartalne lub uproszczone zaliczki na podatek!
24 marca 2025
Obowiązek przesyłania plików JPK CIT w przypadku podatników estońskiego CIT
Obowiązek przesyłania plików JPK CIT dotyczy również spółek opodatkowanych estońskim CIT, które w 2024 roku przekroczyły wartość 50 mln euro przychodu. Muszą one przesyłać księgi rachunkowe w formie elektronicznej od 2025 roku. Zobacz!
24 marca 2025
Ile wynosi limit zwolnienia z podatku VAT dla małżonków?
Co do zasady zwolnienie przedmiotowe z VAT możliwe jest do określonego limitu obrotu ze sprzedaży. Jak jednak ustalić limit zwolnienia z podatku VAT dla małżonków posiadających wspólność majątkową? Ile wynosi kwota limitu? Odpowiadamy w artykule!
24 marca 2025
Uczestnictwo w zagranicznej konferencji – rozliczenie VAT
Uczestnictwo w zagranicznej konferencji przez podatnika VAT rodzi wątpliwości dotyczące rozliczenia podatku. Czy występuje import usług? Co może wiązać się z obowiązkiem opodatkowania usługi w Polsce na zasadzie odwrotnego obciążenia? Sprawdź w artykule!
24 marca 2025
Handel samochodami i częściami samochodowymi – skutki w podatku VAT
Handel samochodami jest dostawą towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Czy w przypadku handlu samochodami oraz częściami samochodowymi podatnik może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, określonego w ustawie o VAT? Dowiedz się więcej na ten temat!
24 marca 2025
Formularz IFT-2R a rozliczenie z Facebookiem
W celu zdobycia większego grona kontrahentów, wielu przedsiębiorców korzysta z reklam na portalach społecznościowych. Czy w tej sytuacji konieczny jest formularz IFT-2R? Dowiedz się, jak podatnik powinien rozliczyć się z reklam na Facebooku!
24 marca 2025
Dochody z jednoosobowej działalności i spółki cywilnej
Czy wiesz, jak należy rozliczyć dochody z jednoosobowej działalności i spółki cywilnej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy możliwe jest zastosowanie różnych form opodatkowania do dwóch źródeł dochodu oraz jak wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy!
21 marca 2025
Rozliczenie straty zagranicznego oddziału - czy jest możliwe?
Przychody, zarówno te osiągnięte w kraju, jak i poza jego granicami, np. w ramach oddziału zagranicznego, podlegają opodatkowaniu w kraju. Sprawdź, czy możliwe jest rozliczenie straty zagranicznego oddziału i w jeżeli tak, to w jakich przypadkach!
21 marca 2025
Psychoterapia własna w kosztach podatkowych - czy jest możliwa?
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy często ponoszą różnorodne koszty, które mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Zatem czy możliwa jest do ujęcia psychoterapia własna w kosztach podatkowych działalności gospodarczej? Sprawdź!
21 marca 2025
Obowiązek podatkowy w VAT w obrocie zagranicznym - kompleksowo na przykładach
Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje w momencie wydania towaru, zgodnie z ustawą o VAT. Ważne są również warunki INCOTERMS 2010, które określają moment przekazania ryzyka i obowiązków między stronami transakcji. Sprawdź!
21 marca 2025
Usługi świadczone przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członków – stawka VAT
Usługi świadczone przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członków wymagają ustalenia właściwej stawki VAT. Kiedy możliwe jest zastosowanie stawki zwolnionej z VAT i jak uniknąć błędów w rozliczeniach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
21 marca 2025
Dwa samochody w jednoosobowej działalności - jak rozliczać?
Czy przedsiębiorca może posiadać dwa samochody w jednoosobowej działalności gospodarczej? Jak powinny wyglądać rozliczenia takich pojazdów? Jakie przepisy obowiązują w tej sytuacji? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat.
20 marca 2025
Przedawnienie podatku a tryb wznowienia postępowania podatkowego
Tryb wznowienia postępowania podatkowego to nadzwyczajny sposób na weryfikację ostatecznych decyzji organów podatkowych. Czy w sytuacji przedawnienia podatku podatnik może jeszcze wnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy? Sprawdź w artykule!
20 marca 2025