0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Kontrola podatkowa - wszystko co musisz wiedzieć!

Czy wiesz, jakie masz prawa i obowiązki w trakcie przebiegu kontroli podatkowej? Jaki jest czas jej przebiegu i gdzie przebiega? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przebiega kontrola podatkowa oraz jak przedsiębiorca powinien się do niej przygotować!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Przyjęcie zaliczki podczas zawieszenia działalności

Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może prowadzić firmy. Możliwe jest jedynie wykonywanie niezbędnych czynności związanych z zabezpieczeniem źródła przychodów. Czy przyjęcie zaliczki podczas zawieszenia działalności jest dopuszczalne?

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Limit płatności gotówką - kary dla unikających płatności przelewem!

Wprowadzone w 2017 roku przepisy wprowadziły kary dla firm unikających płatności za pomocą przelewu. Z tego względu warto zapoznać się z limitem płatności gotówką jaki obowiązuje przedsiębiorców. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Jednolity Plik Kontrolny dla mikroprzedsiębiorcy

JPK na wszystkich płaszczyznach będzie dotyczył przedsiębiorców od lipca 2018. Od stycznia 2018 roku natomiast obowiązuje JPK dla ewidencji z rejestru zakupu i sprzedaży VAT. Sprawdź od kiedy obowiązuje jednolity plik kontrolny dla mikroprzedsiębiorcy.

19 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Limit 15 000 zł dla transakcji gotówkowych

Ustawa Prawo przedsiębiorców określa limit 15 000 zł dla transakcji gotówkowych. Rozliczenia wykonywane w tej formie po przekroczeniu powyższego limitu nie mogą być zaliczane do kosztów podatkowych. Dowiedz się więcej na ten temat!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Odpowiedzialność za długi podatkowe - kogo może dotyczyć?

Spłata długów podatkowych jest obowiązkiem każdego podatnika, który je posiada. W niektórych sytuacjach, na przykład w niewypłacalności podatnika, zobowiązania mogą przejść na osoby trzecie. Na kim może ciążyć odpowiedzialność za długi podatkowe?

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego przez potrącenie

Zobowiązaniem podatkowym nazywamy zobowiązanie podatnika do zapłacenia określonej kwoty na rzecz Skarbu Państwa. Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego następuje w kilku sytuacjach. Może wygasnąć poprzez zapłatę zobowiązania ale także wskutek potrącenia.

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Odsetki od zaległości podatkowych a niższe oprocentowanie

Przedsiębiorcy rozliczając się z urzędem skarbowym, mogą popełniać błędy w deklaracjach. W przypadku gdy deklaracja zostanie sporządzona z opóźnieniem, powstaną odsetki od zaległości podatkowych. Kiedy można skorzystać z niższych odsetek?

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Korekta deklaracji po wykreśleniu z rejestru VAT

Obowiązkiem każdego podatnika VAT jest składanie deklaracji podatkowych. Jak należy się zachować, gdy w deklaracji pojawi się błąd a podatnik zakończył działalność i został wykreślony z rejestru VAT? Kiedy powinna być złożona korekta deklaracji?

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Sprzeciw wobec kontroli w firmie - to możliwe

W sytuacji gdy w czasie kontroli podatkowej urzędnicy swoje obowiązki wykonują niezgodnie z procedurami przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec kontroli w firmie. Sprawdź, w jakich sytuacjach można wnieść sprzeciw oraz w jaki sposób tego dokonać!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w Kodeksie karnym skarbowym

Przedsiębiorcy w przypadku naruszenia przepisów podatkowych odpowiadają wobec Kodeksu karnego skarbowego, który zawiera spis przestępstw i wykroczeń podatkowych. Sprawdź czym jest dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i kiedy można z niego skorzystać!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych - kiedy nie są naliczane?

Naliczanie odsetek od zaległości podatkowych są skutkiem nieterminowego opłacenia zobowiązań. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych nie mogą być naliczone przez organ. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Właściwość miejscowa organów podatkowych

Właściwość miejscowa organów podatkowych z reguły określona jest ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Są jednak sytuacje kiedy ta właściwość miejscowa jest inna. Jakie to przypadki i jak ustalić właściwy Urząd Skarbowy? Przeczytaj koniecznie!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Umowa dożywocia - czy należy ją opodatkować?

Umowa dożywocia najczęściej spisywana jest miedzy członkami rodziny i polega na przeniesieniu własności nieruchomości na inną osobę. Czy umowa dożywocia stanowi źródło przychodu i należy ją opodatkować? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Umorzenie zaległości podatkowych - kiedy jest możliwe?

Każdy podatnik zobowiązany jest odprowadzać należny podatek. Jednak brak płynności finansowej może spowodować zadłużenie. W jakich sytuacjach możliwe jest umorzenie zaległości podatkowych? Jakie warunki należy spełnić? Kto może z tego skorzystać? Sprawdź!

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów