0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Właściwość miejscowa organów podatkowych

Właściwość miejscowa organów podatkowych z reguły określona jest ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Są jednak sytuacje kiedy ta właściwość miejscowa jest inna. Jakie to przypadki i jak ustalić właściwy Urząd Skarbowy? Przeczytaj koniecznie!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Umowa dożywocia - czy należy ją opodatkować?

Umowa dożywocia najczęściej spisywana jest miedzy członkami rodziny i polega na przeniesieniu własności nieruchomości na inną osobę. Czy umowa dożywocia stanowi źródło przychodu i należy ją opodatkować? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w artykule!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Umorzenie zaległości podatkowych - kiedy jest możliwe?

Każdy podatnik zobowiązany jest odprowadzać należny podatek. Jednak brak płynności finansowej może spowodować zadłużenie. W jakich sytuacjach możliwe jest umorzenie zaległości podatkowych? Jakie warunki należy spełnić? Kto może z tego skorzystać? Sprawdź!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Sprzedaż samochodów używanych i kolekcjonerskich z Unii i spoza Unii

Sprzedaż samochodów używalnych i kolekcjonerskich pochodzących z Unii Europejskiej lub spoza niej, jest w Polsce bardzo popularnym i dochodowym biznesem. Jednak wielu przedsiębiorców tej branży zastanawia się: jak je opodatkować? Przeczytaj i dowiedz się!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Wynajem sprzętu i maszyn za granicą - czy zawsze jest korzystny?

Częstą praktyką przedsiębiorców w celu świadczenia usług jest wynajem sprzętu i maszyn za granicą. Jednak wielu z nich nie zawsze zdaje sobie sprawę z dodatkowych obowiązków, jakie na nich ciążą w związku z pożyczeniem. Dowiedz się więcej!

6 stycznia 2019

Ordynacja podatkowa

Aktualizacja danych - jak ją należy przeprowadzić?

Zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby fizyczne zgłaszają zmiany swoich danych do odpowiednich instytucji. Czy wiesz, że aktualizacja danych jest wymagana u obu podmiotów? Sprawdź, jak prawidłowo ją przeprowadzić!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Terminy składania deklaracji podatkowych

Przedsiębiorcy poza dotrzymywaniem terminów związanych z realizacją kontraktów muszą mieć na względzie terminy składania deklaracji podatkowych. Sprawdź, w jakim terminie należy złożyć i opłacić odpowiednie podatki. Obowiązujące terminy podane w artykule!

14 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - skutki

Przepisy Ordynacji podatkowej wprowadzają pojęcie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, co dotychczas było dopuszczalne. Na czym polega klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania i jakie wywołuje skutki? Na co uważać, by nie złamać prawa? Sprawdź!

29 października 2019

Ordynacja podatkowa

Podatnik podatku od nieruchomości - kiedy jest nim przedsiębiorca?

Podatnik podatku od nieruchomości to również przedsiębiorca użytkujący w swojej działalności nieruchomości na podstawie różnych tytułów prawnych. Z poniższego artykułu dowiesz się w jakich sytuacjach jest się zobowiązanym do zapłaty takiego podatku.

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Odpowiedzialności małżonka za długi podatnika - czego dotyczą?

Czego dotyczą odpowiedzialności małżonka za długi podatnika? Czy wiążą się jedynie z bieżącymi zaległościami czy też mają bardziej rozbudowany charakter? Jak wygląda taka sytuacja w przypadku rozwodu czy separacji? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

11 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Zawieszenie działalności gospodarczej a VAT UE

Zawieszenie działalności gospodarczej możliwe jest w sytuacji gdy przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników. Czy wiesz, jakie czynności mogą być przez przedsiębiorcę wykonywane a jakie nie? Sprawdź, odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w artykule!

7 stycznia 2018

Ordynacja podatkowa

Jak wypełnić NIP-2?

Czy wiesz, kto oraz w jakich sytuacjach zobowiązany jest złożyć formularz NIP-2 oraz jakie jego części należy wypełnić? Czego dotyczy formularz NIP-2? Przeczytaj nasz artykuł a znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

2 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Kiedy może spotkać cię kontrola krzyżowa?

Organy podatkowe dokonujące kontroli skarbowej u danego przedsiębiorcy mają prawo zażądać od jego kontrahentów wglądu do dokumentów dotyczących wzajemnych transakcji. Takie działanie to tzw. kontrola krzyżowa. Sprawdź, kiedy to możliwe!

5 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Podatek od środków transportu - jak go wyliczyć?

Posiadasz samochód w firmie? Uważaj - czasem musisz zapłacić podatek od środków transportu. Dowiedz się, kto ustala wysokość podatku od środków transportu i w jaki sposób jest on naliczany. Sprawdź, czy jesteś zobowiązany do zapłaty tego podatku!

6 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Śmierć przedsiębiorcy a rozliczenia z fiskusem

Śmierć przedsiębiorcy narzuca na spadkobierców obowiązek rozliczeń z fiskusem. Często jednak, nie zdają sobie oni z tego sprawy. Jakie regulacje dotyczą takiej sytuacji? Co jeśli działalność będzie kontynuowana? Dowiedz się, czytając artykuł.

10 lutego 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów