0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej

Przedsiębiorcy często mają trudności z interpretacją przepisów prawa podatkowego. W jakich sytuacjach składa się wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej? Czym jest taki wniosek i jak go przygotować? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Rozszerzenie działalności – czy konieczne jest rozszerzenie kodów PKD?

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi wskazać przedmiot wykonywanej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Co w przypadku rozszerzenia działalności? Rozszerzenie kodów PKD – sprawdź, kiedy jest konieczne!

30 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Przejęcie firmy od członka rodziny a konsekwencje podatkowe

Przedsiębiorcy przechodząc na emeryturę często decydują się na przekazanie firmy członkowi rodziny. O czym należy wówczas pamiętać? Jaką formę przekazania firmy należy zastosować? Sprawdź, przejęcie firmy od członka rodziny a konsekwencje podatkowe

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Obrót wierzytelnościami na gruncie podatku VAT

Przedsiębiorstwa, często aby zapobiec niekorzystnej sytuacji ekonomicznej decydują się zbyć posiadane wierzytelności. Przeczytaj nasz artykuł,aby obrót wierzytelnościami nie budził wątpliwości związanych z ich odpowiednią klasyfikacją i opodatkowaniem!

30 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Tajemnica skarbowa i czynności sprawdzające

Zastanawiasz się, jakie informacje o twojej działalności gospodarczej może uzyskać kontrahent? Otóż tajemnica skarbowa dotyczy określonego zakresu danych, których urząd nie może udostępnić. Dowiedz się, jakich informacji nie dotyczy tajemnica skarbowa!

14 kwietnia 2021

Ordynacja podatkowa

Naprawienie szkody spowodowanej przez pracownika a koszt podatkowy pracodawcy

Pracodawca zobligowany jest do naprawienia szkody, którą pracownik spowodował w ramach wykonywania swoich obowiązków. Z artykułu dowiesz się, czy naprawienie szkody spowodowanej przez pracownika może stanowić koszt podatkowy pracodawcy i jak go rozliczyć

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Taksa notarialna – czy może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Zbywając lub kupując nieruchomość czy prawa majątkowe, podatnik powinien się liczyć z tym, że będzie zobowiązany do opłacenia różnych opłat z tego tytułu, np. taksy notarialnej. Czym jest taksa notarialna i czy może stanowić koszt podatkowy? Odpowiadamy!

25 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Transakcje spółki cywilnej a wspólnik prowadzący działalność gospodarczą

Zdarzają się sytuacje, gdzie przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarzą a do tego jest jeszcze wspólnikiem w spółce cywilnej. Czy możliwe jest zawieranie transakcji pomiędzy wspólnikiem ,a spółką? Sprawdź, transakcje spółki cywilnej!

30 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Kontrola celno-skarbowa w świetle ustawy o KAS

Prowadząc działalność, przedsiębiorcy muszą przestrzegać przepisów prawa podatkowego. Czy wiesz, że kontrola celno-skarbowa może zostać przeprowadzona bez uprzedniego powiadomienia? Sprawdź, czy w trakcie kontroli można złożyć korektę zeznania!

16 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Przekazanie towarów na potrzeby firmy - najważniejsze informacje

Chcesz przekazać towary handlowe na potrzeby wewnętrzne firmy? Zastanawiasz się, czy w związku z tym zobowiązany jesteś do opodatkowania takiej operacji gospodarczej? Dowiedz się, jak wygląda przekazanie towarów na potrzeby firmy na gruncie VAT i PIT!

17 stycznia 2022

Ordynacja podatkowa

Wartość odsetek niepodlegających wpłacie wynosi 8,70 zł!

Przedsiębiorcy, którzy nie dokonują zapłaty należności budżetowej np. zaliczki na podatek dochodowy w wyznaczonym przez ustawę terminie, muszą obliczyć odsetki z tytułu nieterminowej wpłaty. Sprawdź, ile wynosi wartość odsetek niepodlegających wpłacie!

10 marca 2022

Ordynacja podatkowa

Wiążąca informacja stawkowa – gwarancja ochrony podatników

Zróżnicowanie stawek podatku VAT i właściwe przypisanie ich do produktów może sprawiać podatnikom wiele problemów. Pomocą służy wiążąca informacja stawkowa (WIS), gdzie na wniosek podatnika, zostanie ustalona za niego właściwa stawka podatku. Przeczytaj

30 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Zwrot podatku - ile wynoszą ustawowe terminy?

Rozliczenia z fiskusem to nie tylko wpłaty podatku, ale i nadwyżki do zwrotu. Czy w przypadku nadwyżki możliwy jest zwrot podatku? Dowiedz się, jakie są ustawowe terminy zwrotu w przypadku podatku VAT i podatku dochodowego oraz jak się o niego ubiegać!

11 kwietnia 2021

Ordynacja podatkowa

Zakaz ponownego wszczęcia kontroli podatkowej - kiedy występuje?

Niekiedy zdarza się, że urząd postanawia skontrolować ponownie dany zakres, który został już uprzednio skontrolowany. Sprawdź, kiedy występuje zakaz ponownego wszczęcia kontroli podatkowej i w jaki sposób Ministerstwo Finansów wskazuje, aby się bronić!

30 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Podatek akcyzowy - czym jest i kto go płaci?

Podatek akcyzowy jest takim obciążeniem, który jest wliczony w cenę sprzedaży towarów, a jego koszty ponosi ostateczny nabywca Zobacz, jakie czynności określone w ustawie obejmuje, co jest podstawą opodatkowania i jakie deklaracje muszą złożyć podatnicy.

2 lutego 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów