Ordynacja podatkowa
Rozliczenia z urzędem skarbowym - krok po kroku
Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest płacenie podatków. Sposób w jaki to robimy regulowany jest licznymi przepisami omawiającymi rozliczenia z urzędem skarbowym. Sprawdź, jakie masz obowiązki względem US. Przeczytaj artykuł.
15 lutego 2022
Krajowy Rejestr Zadłużonych - jak działa?
Krajowy Rejestr Zadłużonych jest to rejestr o zasięgu ogólnokrajowym, który działa od 1 lipca 2021 roku. Ujawnione są tam dane o osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi i wiele innych.
26 listopada 2021
Odpowiedzialność spadkobierców - co z niezapłaconymi podatkami?
Wszelkie zasady dziedziczenia określone są w Kodeksie Cywilnym. Za odpowiedzialność spadkobierców dotyczącą za zobowiązania podatkowe odpowiadają przepisy Ordynacji Podatkowej. Odpowiedzialność za niezapłacone podatki jest zagadnieniem skomplikowanym.
14 lipca 2022
Podnajem pojazdów w leasingu – co warto wiedzieć?
Podnajem pojazdów w leasingu zależy głównie od zawartej umowy z finansującym. Warto zwrócić też uwagę na dwa aspekty, kiedy leasingobiorca udostępnia pojazd odpłatnie w celach kiedy nieodpłatnie. innym przypadkiem jest też chęć wynajmu na taksówkę.
28 września 2021
Zawieszenie działalności gospodarczej a składanie deklaracji podatkowych
Zdarza się, że przedsiębiorca w wyniku pewnych okoliczności musi zawiesić działalność. Czy trzeba dokonywać w tym okresie rozliczeń PIT i VAT? Sprawdziliśmy, czy zawieszenie działalności gospodarczej obliguje do wypełniania obowiązków rozliczeniowych!
17 maja 2022
Wydatki powyżej 15 tys. zł opłacone gotówką nie stanowią kosztu
Wydatki powyżej 15 tys. zł opłacone gotówką nie stanowią kosztu podatkowego! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie zostały wprowadzone zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz jakich transakcji limit ten może nie dotyczyć!
15 grudnia 2022
Wzruszenie decyzji ostatecznych a przedawnienie
Postępowanie podatkowe charakteryzuje się trwałością decyzji ostatecznych. Tylko w wyjątkowych sytuacjach decyzje ostateczne mogą być wzruszone. Kiedy możliwe jest wzruszenie decyzji ostatecznych i stwierdzenie ich nieważności? Sprawdź!
16 lutego 2022
Samofakturowanie - faktura wystawiona przez nabywcę w walucie obcej
Samofakturowanie polega na wystawieniu przez nabywcę faktury sprzedaży. Częstą sytuacją jest przekazywanie faktury z pewnym opóźnieniem. Dowiedz się więcej na temat samofakturowania oraz według jakiego kursu przeliczyć wartość faktury w walucie obcej!
19 października 2021
Sprzedaż rzeczy nabytej w ramach dywidendy rzeczowej – koszty
Dywidenda jest formą partycypowania przez wspólnika w zysku netto spółki. Przeczytaj i dowiedz się, jak opodatkować sprzedaż rzeczy nabytej w ramach dywidendy rzeczowej? Co będzie kosztem nabycia dywidendy rzeczowej? Sprawdź w naszym artykule!
1 czerwca 2022
Faktura do paragonu z NIP - warto wiedzieć
Od 1 stycznia 2020 r. możliwość wystawienia faktury do paragonu na rzecz przedsiębiorcy została obwarowana dodatkowymi wymogami, takimi jak wskazanie na paragonie numeru NIP. Sprawdź, jakie zmiany wprowadza faktura do paragonu z NIP!
19 października 2021
EE – nowe oznaczenie w pliku JPK_V7
Z wejściem w życie nowego pliku JPK_V7 podatnicy VAT czynni będą zobowiązani do stosowania dodatkowych oznaczeń, m.in. symbolu EE w odniesieniu do sprzedaży usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych. Sprawdź, na czym polega oznaczenie EE!
25 czerwca 2022
Krajowa Informacja Skarbowa czyli pomoc udzielana podatnikom
Krajowa Informacja Skarbowa powstała, by pomagać podatnikom w rozwiązywaniu problemów podatkowych. Wydaje również indywidualne interpretacje podatkowe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o KIS oraz o tym, jak się z nią skontaktować!
17 stycznia 2022
Sprawozdanie finansowe - jakie są sankcje za jego niezłożenie?
Prowadzenie ksiąg rachunkowych wiąże się z wymogiem, dotyczącym sporządzenia corocznego sprawozdania finansowego. Co w sytuacji, gdy nie zostanie ono sporządzone? Kto ponosi za to odpowiedzialność? Jakie sankcje grożą za niezłożone sprawozdanie finansowe?
6 sierpnia 2021
Czynny żal dla JPK V7 - kiedy należy stosować?
Od 1 października 2020 wszystkich podatników VAT obowiązuje nowy plik JPK V7. Może się zdarzyć, że podatnik popełni błąd w wysłanym pliku i będzie wymagana wysyłka korekty JPK V7. Przeczytaj i dowiedz się, jak wygląda w praktyce czynny żal dla JPK V7!
25 czerwca 2022
Rozpoczęcie działalności gospodarczej (cz. 6) - Rachunek bankowy
Czy zakładając działalność, przedsiębiorca powinien otworzyć firmowy rachunek bankowy czy też możliwe jest nieposiadanie przez firmę konta bankowego? Czy bank jest wsparciem dla przedsiębiorcy przy lokowaniu środków finansowych? Dowiedz się więcej!
18 marca 2022