Prawa konsumenta
Program łagodzenia kar UOKIK – czym jest program leniency?
Jesteś stroną w porozumieniu, które może skutkować naruszeniem zasad dotyczących uczciwej konkurencji? Możesz zgłosić ten proceder, przez program łagodzenia kar, aby uniknąć kary finansowej za udział w nim. Zobacz, czym jest program „leniency”.
7 czerwca 2021
Przedsiębiorca jako konsument, czyli ochrona konsumencka dla jednoosobowych firm
Przedsiębiorca jako konsument – czy to możliwe? Tak. Zmieniają się bowiem przepisy kodeksu cywilnego, dzięki czemu w niektórych transakcjach pomiędzy firmą a firmą kupujący zyska ochronę konsumencką. Sprawdź, w jakich!
25 czerwca 2022
Reklamacja usług pocztowych – w jaki sposób złożyć skargę?
Reklamacja usług pocztowych dotyczy zwykle niewykonania lub nienależytego wykonania danej usługi. Kiedy powstaje prawo do reklamacji? Jaki jest termin do wniesienia reklamacji? Kiedy powinna zostać ona rozpatrzona? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
18 kwietnia 2022
Quoad usum, czyli umowa o podział nieruchomości do korzystania
Quoad usum to umowa o podziale nieruchomości do korzystania. Jest ona bardzo popularną i często stosowaną umową przez współwłaścicieli nieruchomości. Czym charakteryzuje się quoad usum? Jakie są formy jej zawierania? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
3 kwietnia 2022
Wydziedziczenie - jakie są podstawy wydziedziczenia i jak tego dokonać?
Wydziedziczenie jest regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego. W wyniku dziedziczenia spadkobierca zostaje pozbawiony prawa do zachowku. W jaki sposób dokonać wydziedziczenia? Czy jest możliwe wydziedziczenie częściowe? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
18 marca 2022
Obowiązek alimentacyjny – kto oprócz dzieci ma prawo do świadczeń alimentacyjnych?
Kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny? Czy tylko dzieci mają prawo do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych? Co zrobić, gdy osoba zobowiązana uchyla się od płacenia alimentów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
22 stycznia 2022
Czyszczenie historii BIK - czy to możliwe?
Czy wiesz, że możesz wyrazić zgodę lub się nie zgodzić na przetwarzanie danych o spłaconych zobowiązaniach? Przeczytaj, w jakich przypadkach można to zrobić i co to daje, jeśli chodzi o ocenę historii kredytowej.Czy możliwe jest czyszczenie historii BIK?
20 lipca 2022
Zachowek - w jakich sytuacjach można uniknąć jego zapłaty?
Ile wynosi zachowek i kto jest do niego uprawniony? Kto jest zobowiązany do wypłaty zachowku? Czy istnieją sytuacje, w których można uniknąć jego zapłaty? Przeczytaj artykuł, dowiedz się więcej na ten temat i poznaj odpowiedzi na te pytania!
14 lipca 2022
Informacje handlowe podane w e-sklepie
O czym musi poinformować sprzedawca kupującego w przypadku sprzedaży internetowej? Przeczytaj, gdzie szukać wszystkich informacji na temat regulaminu transakcji. Poznaj swoje prawa, by uniknąć nieporozumień. Sprawdź, informacje handlowe podane w e-sklepie
28 maja 2020
Obowiązek informacyjny w e-sklepie – co musisz wiedzieć, zanim kupisz?
Zanim zrobisz zakupy w sklepie internetowym, poznaj zasady takiego zakupu, Przeczytaj dokładnie regulamin i co dzieje się z Twoimi danymi, które pozostawiasz na stronie! Przeczytaj artykuł i sprawdź, obowiązek informacyjny w e-sklepie
28 maja 2020
Rzecz znaleziona – w jakich sytuacjach przysługuje znaleźne?
Jedynie ściśle określone sytuacje pozwalają na to, aby rzecz znaleziona została przez nas zachowana. W pozostałych przypadkach, zachowując taką rzecz popełniamy czyn niedozwolony. Jak rozumieć pojęcie rzeczy znalezionej i kiedy przysługuje znaleźne?
1 maja 2022
Alimenty – wypłata wynagrodzenia bezpośrednio do rąk dzieci
W jakich sytuacjach alimenty mogą być wypłacane bezpośrednio do rąk dziecka? Czy wiek dziecka decyduje o terminie zakończenia obowiązku alimentacyjnego? Czym są należyte starania? Przeczytaj artykuł, dowiedz się więcej i poznaj odpowiedzi na te pytania!
10 sierpnia 2022
Nierzetelnie wykonany remont – co, gdy warunki umowy zostały złamane?
Błędy remontowe to podstawa do ubiegania się o ich naprawę i odszkodowanie. Jak należy dochodzić swoich praw? Co zrobić, gdy remont zostanie wykonany niezgodnie z umową? Przeczytaj i sprawdź, nierzetelnie wykonany remont - czego możesz żądać!
16 lutego 2022
Dozór elektroniczny – czym jest i kiedy można się o niego starać?
Dozór elektroniczny polega na kontroli skazanego przez organy karne przy użyciu środków technicznych. Kto może ubiegać się o dozór elektroniczny? Jak przebiega proces wnioskowania? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
25 czerwca 2022
Kara umowna – jakie ma zastosowania w umowach cywilnych?
Kara umowna jest rodzajem odszkodowania w przypadku, gdy jedna ze stron kontraktu nie wykona zobowiązania lub wykona je nienależycie. Jaki charakter może mieć kara umowna? Kiedy kara umowna ulega przedawnieniu? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
18 marca 2022