0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Decyzja administracyjna w przypadku zarządu sukcesyjnego

Decyzja administracyjna związana z wykonywaną przez zmarłego przedsiębiorcę działalnością, nie wygasa z chwilą jego śmierci. Jest ona ważna przez trzy lub sześć miesięcy - w zależności od tego, czy przedsiębiorca ustanowił zarząd sukcesyjny.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Subsydiarny akt oskarżenia - praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców

Każdy przedsiębiorca narażony jest na szkodę wyrządzoną przez przestępstwo, czy to ze strony wspólnika, kontrahenta czy też osobę zupełnie postronną. Co zrobić, gdy organy odmawiają wszczęcia postępowania? Czym jest subsydiarny akt oskarżenia? Sprawdź!

18 sierpnia 2020

Prawo gospodarcze

Wygrana w sprawie - czy adwokat może o niej zapewnić?

Prowadzenie działalności gospodarczej niesie za sobą ryzyko udziału w procesach sądowych bądź postępowaniach administracyjnych. Przedsiębiorca korzysta wtedy z usług adwokata lub radcy prawnego. Czy mogą oni zagwarantować, że wygrana w sprawie jest pewna?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Rękojmia za wady w leasingu - co zrobić, gdy rzecz jest wadliwa?

Rzeczy w leasingu mogą mieć wady. Pojawia się wtedy problem, bo z jednej strony trzeba płacić raty leasingu, a z drugiej - rzecz, która ma wady może nawet nie nadawać się do użytku. Co można zrobić? Jak działa rękojmia za wady w leasingu?

22 stycznia 2021

Prawo gospodarcze

Czy urząd może żądać dokumentów wychodzących poza zakres kontroli

Kontrola podatkowa nie jest przyjemnym wydarzeniem dla przedsiębiorcy. Zdarza się, że urzędnicy przekraczają kompetencje i proszą o dokumenty, które nie są celowe dla danej kontroli. Czy urząd może żądać dokumentów, które wychodzą poza zakres kontroli

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Ochrona zdjęć i opisów produktów przed bezprawnym kopiowaniem

Właściciele sklepów internetowych chcąc się wyróżnić na tle konkurencji przykładają dużą uwagę do zdjęć i opisów oferowanych towarów. Jak wygląda ochrona zdjęć i opisów produktów przed bezprawnym kopiowaniem? Co gdy prawa autorskie zostają naruszone?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Wypowiedzenie leasingu z powodu zaległości w zapłacie rat

Aby nastąpiło wypowiedzenie leasingu wystarcza zwłoka z zapłatą jednej raty leasingu. Jedna zaległość, jedno wezwanie do zapłaty i zignorowanie wyznaczonego w nim terminu może doprowadzić do tego, że nastąpi wypowiedzenie leasingu.

22 lipca 2021

Prawo gospodarcze

Czym jest skarga pauliańska? Przesłanki i jej elementy

Skarga pauliańska to instytucja prawa cywilnego wywodząca się aż z prawa starożytnego Rzymu. Kto może się nią posłużyć, w jakich sytuacjach i przeciwko komu można ją zastosować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej w tym temacie! Zapraszamy do lektury.

28 marca 2022

Prawo gospodarcze

Co to jest zdolność do czynności prawnych i jakie są skutki jej braku?

Zdolność do czynności prawnych ma niebagatelne znaczenie dla obrotu prawnego. Zakres posiadanej zdolności decyduje czy czynność prawna będzie miała skutek wiążący, jest bezwzględnie nieważna czy też wymaga zgody przedstawiciela ustawowego.

5 maja 2021

Prawo gospodarcze

Sprzedaż mieszkania kupionego od dewelopera a zwolnienie z podatku PIT

Odpłatne zbycie nieruchomości źródło podlega opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Czy sprzedaż mieszkania kupionego od dewelopera podlega tym samym zasadom?

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Nowy typ spółki kapitałowej – prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna to nowy rodzaj spółki, która zostaje powołana, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowisk startupów. Jej uproszczona forma ma ułatwić młodym przedsiębiorcom rozpoczęcie działalności. Czym charakteryzuje się prosta spółka akcyjna?

7 sierpnia 2021

Prawo gospodarcze

Ryczałt czy kosztorys w umowach: co korzystniejsze?

Co jest korzystniejsze dla wykonawcy, a co dla zamawiającego: umówienie się na ryczałt czy kosztorys w umowach o dzieło lub roboty budowlane? Dla wykonawców korzystniejszy jest z reguły kosztorys, a zamawiających - ryczałt. Jakie są różnice?

17 września 2021

Prawo gospodarcze

Jak przedsiębiorca może chronić swoje dobre imię w internecie?

Co może zrobić przedsiębiorca, którego dobre imię zostało naruszone? Z jakich przepisów może skorzystać w takiej sytuacji? Czy pomówienie można uznać za czyn nieuczciwej konkurencji? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule!

23 października 2020

Prawo gospodarcze

Kiedy następuje naruszenie miru domowego?

Wolność do niezakłóconego mieszkania to dobro obywatela chronione Konstytucją. Nienaruszalność mieszkania jest określana mirem domowym. Wdarcie się do cudzego mieszkania lub brak chęci jego opuszczenia wbrew woli właściciela to naruszenie miru domowego.

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Tworzenie strony internetowej - na co zwrócić uwagę?

Strony internetowe to podstawowe narzędzie wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Tworzenie strony internetowej powinno odbywać się na podstawie zawartej wcześniej umowy. Co taka umowa powinna zawierać? Jak chronić prawa autorskie?

2 września 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów