Prawo gospodarcze
Zdolność kredytowa - w jaki sposób banki dokonują jej oceny?
Ocena zdolności kredytowej powinna być dokonywana przez banki, jak i instytucje pożyczkowe zgodnie z ustawą Prawo bankowe i ustawą o kredycie konsumenckim. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób zdolność kredytowa jest analizowana przez banki!
14 czerwca 2024
Zmiana umowy o zamówienie publiczne - czy jest możliwa?
Zmiana umowy o zamówienie publiczne jest dokładnie omawiana w ustawie Prawo zamówień publicznych. W momencie, gdy zmiana jest znacząca, to niezbędne jest przeprowadzenie nowego postępowania o udzielenie zamówienia. Czy zawsze tak jest? Przeczytaj!
11 czerwca 2024
Międzynarodowe prawo jazdy dla przedsiębiorcy - jak je zdobyć?
Na terenie Unii Europejskiej możemy podróżować samochodem legalnie, posiadając jedynie nasze polskie, oryginalne prawo jazdy. Co jednak w przypadku krajów poza Unią? Jak otrzymać międzynarodowe prawo jazdy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
11 czerwca 2024
Ubezpieczenie OC i AC - jakie są pomiędzy nimi różnice?
Odpowiednie ubezpieczenie może uchronić przedsiębiorcę przed odpowiedzialnością odszkodowawczą z majątku firmowego, a niekiedy też osobistego. Czym się zatem charakteryzują ubezpieczenie OC i AC i jakie są między nimi różnice? Przeczytaj artykuł!
7 czerwca 2024
Metody zabezpieczenia zobowiązania - czym się charakteryzują?
Istnieje wiele instytucji, które mają na celu zabezpieczenie zobowiązania. Przeczytaj i dowiedz się, czym się charakteryzują metody zabezpieczenia zobowiązania, takie jak kary umowne, poręczenie, gwarancje, akredytywy czy zastaw zwykły!
6 czerwca 2024
Naliczanie kary umownej – kiedy prawo ustaje?
Kara umowna jest jednym z najlepszych i najefektywniejszych narzędzi motywacyjnych dłużnika. Dlaczego? Z czym związane jest naliczanie kary umownej? Jak wygląda naliczanie jej w przypadku powstania szkody? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
6 czerwca 2024
Tajemnica skarbowa a kontrola podatkowa - co grozi za jej ujawienie?
W trakcie kontroli podatkowej, urzędnicy skarbowi są w stanie uzyskać wrażliwe dane o podmiocie. Dlatego ważne jest, aby organ i osoby odpowiadające za przeprowadzenie kontroli nie ujawniły pozyskanych informacji. Przeczytaj czym jest tajemnica skarbowa!
5 czerwca 2024
Zasady współżycia społecznego – czym są i jakie mają znaczenie?
Co wskazuje Kodeks cywilny jeśli chodzi o zasady współżycia społecznego? Czy są one zdefiniowane w przepisach? Przeczytaj, aby poznać odpowiedź i dowiedzieć się jaki wpływ mają zasady współżycia społecznego na ważność i skutki czynności prawnych!
5 czerwca 2024
Sprzedaż samochodu należącego do współmałżonków – kto ma przychód?
Ślub skutkuje powstaniem majątku wspólnego z mocy prawa. Jak zatem dysponować poszczególnymi składnikami majątku przez każdego z małżonków? Kto ma przychód jeśli chodzi o sprzedaż samochodu należącego do współmałżonków? Przeczytaj!
4 czerwca 2024
Ubezpieczenie nieruchomości firmowej - dlaczego jest tak ważne?
Firma może mieć swoją siedzibę zarówno w nieruchomości wynajmowanej, jak i w tej będącej własnością przedsiębiorcy. Ubezpieczenie nieruchomości firmowej wiąże się często z wyższym kosztem polisy. Czy w takim przypadku ubezpieczenie jest obowiązkowe?
3 czerwca 2024
Dyrektywa DAC7 a obowiązki raportowe dla operatorów platform e-commerce
Dyrektywa DAC7 zmienia dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania. Czy operatorzy platform e-commerce będą musieli przekazać organom sprawozdania z danymi o sprzedawcach i usługodawcach korzystających z platform?
29 maja 2024
Wywłaszczenie nieruchomości a roszczenia z tego tytułu
Wywłaszczenie nieruchomości reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie uprawnienia wówczas przysługują, jakie odszkodowania są przewidziane oraz jak przebiega cały proces? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie dokumenty są wymagane!
28 maja 2024
Program Kreatywna Europa 2021-2027 – dotacje dla sektora kultury, audiowizualnego i kreatywnego
Program Kreatywna Europa ma na celu rozwój europejskiego sektora kultury, kreatywnego i audiowizualnego. Zaplanowany jest na lata 2021-2027. Przeczytaj i dowiedz się, kto może ubiegać się o dofinansowanie i jakie są cele programu!
27 maja 2024
Przedmiotowe środki dowodowe w zamówieniach publicznych
Przedmiotowe środki dowodowe w zakresie trybu, zasad wymagania, przedkładania i uzupełniania są regulowane przez ustawę - Prawo zamówień publicznych. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej o sposobie weryfikacji wymogów, które wynikają z SWZ!
24 maja 2024
Nieruchomość zabudowana na cele mieszkaniowe a przekształcenie użytkowania wieczystego
Użytkownicy wieczyści, jeśli spełniali warunki określone przez ustawę, nabywali prawo do własności nieruchomości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czy tylko nieruchomość zabudowana na cele mieszkaniowe może stać się własnością prywatną!
23 maja 2024