Prawo gospodarcze
Nakaz rozbiórki w czasie sprawy o zasiedzenie
Co w przypadku, gdy podmiot stawiający budynek nie legitymuje się tytułem własności działki, a uważa, że jest jej właścicielem w związku z zasiedzeniem? Czy w takim wypadku nakaz rozbiórki w czasie trwania sprawy o zasiedzenie ma moc? Sprawdź!
8 lipca 2024
Co zrobić, gdy zwrot podatku nie przyszedł?
Zwrot podatku może być dodatkowym zastrzykiem gotówki, ale tylko jeżeli rozliczenie podatkowe wygenerowało nadpłatę. Co jeśli jednak zwrot podatku nie dotrze do podatnika? Czy można w jakiś sposób odzyskać należne pieniądze? Przeczytaj!
4 lipca 2024
Handel w niedziele - kto nie podlega zakazowi handlu?
Stacje paliw, apteki, strefy wolnocłowe, placówki pocztowe - to tylko niektóre miejsca, w których handel w niedziele jest możliwy. Jakich jeszcze placówek nie dotyczy zakaz? Które dni w roku są z niego wyłączone? Przeczytaj i dowiedz się!
3 lipca 2024
Opóźnienia w opłatach OC i AC pojazdu – konsekwencje
W przeciwieństwie do polisy OC, ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe. Może się zdarzyć, że nastąpią opóźnienia w opłatach OC i AC. Jakie są wówczas konsekwencje? Czy samochód może zostać pozbawiony ubezpieczenia? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
1 lipca 2024
Kapitał zakładowy - wszystko, co należy o nim wiedzieć
Pojęcie kapitału zakładowego odnosi się do trzech spółek prawa handlowego, mianowicie: spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej i spółki z o.o. Czym charakteryzuje się kapitał zakładowy poszczególnych spółek? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
28 czerwca 2024
Umowa cesji – najważniejsze informacje o zobowiązaniu
Kodeks cywilny zawiera regulacje dotyczące wielu rodzajów umów, a wśród nich również takich jak np. umowa cesji. Czym się ona charakteryzuje, jakie są strony pomiędzy którymi jest zawierana i po co ją stosować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
28 czerwca 2024
Kantor internetowy - czy jego działalność jest regulowana?
Kantor internetowy znacząco różni się od kantoru stacjonarnego, bowiem ten drugi ma własną regulację ustawową, ograniczającą jego funkcjonowanie na rynku. Jak natomiast wygląda wymiana walut w kantorze internetowym? Przeczytaj i dowiedz się!
27 czerwca 2024
Prezent i darowizna w świetle prawa podatkowego
Czy prezent i darowizna są w jakiś sposób rozgraniczone przez prawo podatkowe? Kiedy wystąpi obowiązek zgłoszenia otrzymanego prezentu i co się stanie, gdy nie zgłosimy prezentu do urzędu skarbowego? Przeczytaj artykuł i poznaj więcej szczegółów!
27 czerwca 2024
Czym jest M&A, czyli transakcje w zakresie fuzji i przejęć?
M&A, czyli inaczej mergers and acquisitions to pojęcie dotyczące fuzji i przejęć. Dokładne wyjaśnienie tego pojęcia możemy znaleźć m. in. w Kodeksie spółek handlowych. Jakie informacje są tam przedstawione? Jakie są czynności poprzedzające M&A? Sprawdź!
26 czerwca 2024
Kary UOKIK dla influencerów - najważniejsze informacje
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów coraz częściej nakłada kary na influencerów za nieprzestrzeganie prawa związanego z reklamą. Dowiedz się, jakie są najczęstsze kary UOKIK dla influencerów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
24 czerwca 2024
Pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego – najważniejsze informacje
Aby stanowić podstawę do egzekucji, tytuł wykonawczy musi mieć klauzulę wykonalności. Istnieje jednak przypadek, gdy występuje pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o klauzuli wykonalności!
21 czerwca 2024
Nowelizacja KPC i KPK – posiedzenia zdalne i doręczenia przez portal informacyjny
Nowelizacja KPC i KPK wprowadza zmiany jeżeli chodzi o funkcjonowanie portalu informacyjnego w kontekście postępowania cywilnego, postępowania karnego i funkcjonowania sądów. Co dokładnie się zmieni i czego jeszcze można się spodziewać? Przeczytaj!
20 czerwca 2024
Termin załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki - na czym polega?
Dowiedz się, co oznacza termin załatwiania spraw „bez zbędnej zwłoki” w prawie administracyjnym! Czy urzędy rzeczywiście muszą działać szybko? Jakie prawa przysługują wnioskodawcy, gdy urzędnicy przedłużają terminy? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
19 czerwca 2024
Sprostowanie aktu stanu cywilnego i dokonywanie innych zmian
Sprostowanie aktu stanu cywilnego to zmiana dokonywana w kontekście dokumentu, który zawiera dane niezgodne z innymi aktami stanu cywilnego. Jakimi? Czym charakteryzuje się uzupełnienie i unieważnienie aktu cywilnego? Przeczytaj i dowiedz się!
19 czerwca 2024
Odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści - podstawowe zasady
Odpowiedzialność za utracone korzyści jest regulowana przez Kodeks cywilny i rozwijana w orzecznictwie. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują jeśli chodzi o odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści oraz jak wykazać związek przyczynowy i wysokość szkody!
18 czerwca 2024