Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Karuzela VAT a obowiązek podatkowy

Oszustwa podatkowe to w praktyce okradanie całego społeczeństwa. Jednym z rodzajów przestępstw skarbowych jest karuzela VAT. Czy wiesz, jaki związek ma karuzela VAT a obowiązek podatkowy? Sprawdź, z jakimi konsekwencjami wiąże się karuzela VAT!

15 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Gmina jako spadkobierca ustawowy - kiedy spadek przechodzi na Skarb Państwa?

Gmina jako spadkobierca? To możliwe! Coraz częściej słyszy się, że gmina nabyła spadek po zmarłej osobie. W jaki sposób do tego dochodzi? Czy Skarb Państwa również może zostać spadkobiercą? Jakie warunki muszą zostać wówczas spełnione? Sprawdź!

12 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Elektroniczne zamówienia publiczne w Polsce

Elektroniczne zamówienia publiczne inaczej e-zamówienia to platforma, która ma za zadanie ujednolicić proces udzielania zamówień publicznych w Polsce. Platforma ułatwia i skraca przebieg czynności podejmowanych w ramach zamówienia publicznego.

11 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Czym jest i na czym polega postępowanie przetargowe?

Interesujesz się zamówieniami publicznymi, oferując różne usługi, dostawy, towary czy roboty budowlane i chcesz rozpocząć swoją działalność w tym zakresie? Sprawdź, czym jest postępowanie przetargowe oraz jakie kryteria muszą być spełnione!

10 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Częściowe cofnięcie pozwu - jak to zrobić?

W jaki sposób osoba domagająca się zapłaty na drodze sądowej powinna poinformować sąd o uzyskaniu części swojego roszczenia? Co w przypadku, gdy świadczenie zostanie egzekwowane przez organy? Dowiedz się, czym skutkuje częściowe cofnięcie pozwu!

9 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Klauzula waloryzacyjna a jej zastosowanie

Klauzula waloryzacyjna mówi o tym, że świadczenie pieniężne powinno być spełnione w takiej samej wartości nominalnej, jaką świadczenie reprezentowało w chwili powstania zobowiązania. W jakich sytuacjach możemy spotkać się z tą zasadą? sprawdź!

9 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Tajemnica przedsiębiorstwa a kontrola w firmie

Czy tajemnica przedsiębiorstwa i regulujące je przepisy mogą stanowić skuteczną obronę przed ujawnieniem informacji poufnych na skutek takiego dostępu? Czy protokół kontroli może podlegać zasadom dostępu do informacji publicznej? Sprawdź!

5 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Konsumencka pożyczka lombardowa - jakie są warunki jej zawarcia?

Konsumencka pożyczka lombardowa i jej zasady są regulowane poprzez nową ustawę zawierania konsumenckiej pożyczki oraz umowy sprzedaży przedmiotu zabezpieczenia lombardowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o pożyczce lombardowej!

4 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Manipulacja cenowa w zamówieniach publicznych

Złożenie oferty w ramach zamówienia publicznego może być kwalifikowane jako czyn nieuczciwej konkurencji. Tymi czynami może być inżynieria cenowa oraz manipulacja cenowa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

3 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Abuzywność umowy w postępowaniu egzekucyjnym

Jeśli podstawą kierowanej względem konsumenta egzekucji jest wyrok w sprawie gdzie przedmiotem była umowa o charakterze abuzywnym, konsument ma prawo do wstrzymania egzekucji. Jak wygląda abuzywność umowy w postępowaniu egzekucyjnym? Sprawdź!

2 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Uznanie długu przez dłużnika - czym jest i jakie są jego skutki?

Przedawnienie długu nie oznacza zawsze, że dłużnik zostaje zwolniony z uregulowania zobowiązań względem wierzyciela. Decydujące znaczenie ma zachowanie dłużnika, a szczególnie uznanie długu przez dłużnika. Czym skutkuje uznanie długu? Sprawdź!

28 grudnia 2023

Prawo gospodarcze

Przedawnienie roszczeń z nieuczciwej konkurencji - kiedy następuje?

Mimo tego, że wolny rynek działa na zasadzie konkurencyjności, przedsiębiorcy podejmują się nielegalnych działań, które mają na celu wpłynięcie na decyzje zakupowe konsumentów. Kiedy następuje przedawnienie roszczeń z nieuczciwej konkurencji? Sprawdź!

28 grudnia 2023

Prawo gospodarcze

Pozew o zapłatę kary umownej - jak powinien wyglądać?

Niestety często zdarza się, że kontrahenci mimo podpisania umowy, nie wywiązują się z jej zapisów. W takim wypadku przedsiębiorca może wnieść pozew o zapłatę kary umownej. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak wygląda klauzula kary umownej!

27 grudnia 2023

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność karna za opinie w internecie - co grozi za zniesławienie?

Każdy człowiek ma prawo do głoszenia swoich własnych opinii na wybrany temat. Jednakże, opinia ta musi być stosowana z poszanowaniem drugiego człowieka. Jak wygląda odpowiedzialność karna za opinie w internecie? Dowiedz się więcej!

21 grudnia 2023

Prawo gospodarcze

Spółka europejska a prowadzenie działalności w innych państwach UE

Swoboda prowadzenia działalności umożliwia przedsiębiorcom prowadzenie biznesu w innym kraju Unii Europejskiej. Rozwiązaniem na prowadzenie takiej działalności może być spółka europejska. Czy wiesz, na czym polega jej działanie i jak ją założyć? Sprawdź!

20 grudnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów