Prawo gospodarcze
Długi likwidowanej spółki z o.o. – kto za nie odpowiada?
W przypadku likwidacji spółki jej długi nie przepadają. Wierzyciele mogą dochodzić ich spłaty od likwidatorów spółki, a w przypadku spółki z o.o. także od członków zarządu. Dowiedz się kto odpowiada za długi likwidowanej spółki z o.o.!
25 października 2023
Ryzyka w fundacji rodzinnej - jak je minimalizować?
Fundacja rodzinna to niedawno wprowadzony podmiot prawny do polskiego systemu prawnego skierowany do firm rodzinnych. Założenie takiej fundacji z pewnością ma wiele zalet. Jakie występują ryzyka w fundacji rodzinnej i jak można je zminimalizować? Sprawdź!
23 października 2023
Uwłaszczenie nieruchomości – jak je przeprowadzić?
Jak zinterpretować zagadnienie uwłaszczenia nieruchomości? Szczególnie można spotkać się z nim podczas nabywania nieruchomości. Czym jest uwłaszczenie nieruchomości, gdzie jest ujęte i jak jest przeprowadzane? Sprawdź w artykule!
19 października 2023
Dark patterns, czyli zwodnicze interfejsy w e-commerce
Rozwijający się rynek e-commerce stwarza nowe możliwości dla konsumentów, ale wiąże się również z pewnymi zagrożeniami. Jednym z nich są zwodnicze interfejsy, czyli tzw. dark patterns. Czym są dark patterns i jak wpływają na decyzję konsumentów? Sprawdź!
18 października 2023
Zajęcie nieruchomości pod budowę sieci przesyłowej a służebność przesyłu
Służebność przesyłu to prawo, które pozwala przedsiębiorcom na korzystanie z cudzej nieruchomości w celu wybudowania i eksploatacji urządzeń infrastruktury technicznej. Czy przysługuje odszkodowanie za zajęcie nieruchomości pod budowę sieci przesyłowej?
18 października 2023
Elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych
Elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych jest w ustrukturyzowanej formie XML. Pozwala on na automatyczne przesyłanie oraz przetwarzanie informacji z faktury w systemach finansowo-księgowych. Jak przebiega i co należy wiedzieć? Sprawdź!
18 października 2023
Postępowanie konsumenckie - do jakich spraw ma zastosowanie?
Czy wiesz, że po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono nowe regulacje w zakresie postępowania konsumenckiego? Kiedy dokładnie weszła w życie nowelizacja? Do jakich spraw zastosowanie będzie miało postępowanie konsumenckie? Sprawdź!
17 października 2023
Umowa wydawnicza – praktyczne wskazówki dla wydawców i autorów
Umowa wydawnicza to dokument, który reguluje prawa i obowiązki autora oraz wydawcy w zakresie publikacji utworu. Dowiedz się, jakie są najważniejsze postanowienia umowy wydawniczej. Sprawdź, jak sporządzić taki rodzaj umowy i przenieść prawa autorskie!
12 października 2023
Pełnomocnictwo procesowe - najważniejsze informacje
Czy wiesz, że wyróżniamy dwa główne rodzaje pełnomocnictw - pełnomocnictwo procesowe, albo tylko do niektórych czynności procesowych. Dowiedz się, kiedy masz obowiązek ustanowienia pełnomocnika profesjonalnego i jak wypowiedzieć pełnomocnictwo procesowe!
11 października 2023
Sprzedaż udziału w nieruchomości wspólnej - czy jest możliwa?
Dana nieruchomość może mieć kilku właścicieli, którzy posiadają ją we współwłasności. Jednym z dostępnych sposobów zniesienia współwłasności nieruchomości jest zbycie udziałów. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda sprzedaż udziału w nieruchomości wspólnej!
11 października 2023
Crowdfunding a aspekty prawne takiej formy finansowania
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom uregulowała crowdfunding. Czy wiesz, jakie zezwolenia należy posiadać aby możliwe było skorzystanie z tej formy finansowania prowadzonej działalności? Sprawdź!
10 października 2023
Użytkowanie wieczyste a nabycie prawa własności nieruchomości
Użytkowanie wieczyste to grunty należące do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego przekazane osobom fizycznym do realizacji zadań ich gospodarki. Jak wygląda użytkowanie wieczyste a nabycie prawa własności nieruchomości? Sprawdź!
4 października 2023
AI Act – jak UE chce uregulować sztuczną inteligencję (AI)?
Unia Europejska chce uregulować sztuczną inteligencję, aby zapewnić jej bezpieczne i odpowiedzialne wykorzystanie. W tym zakresie odpowiadać będzie za to rozporządzenie AI Act. Czego i kogo dotyczyć będzie AI Act? Jakie zakazy będą z niego wynikać?
2 października 2023
Zakaz umowy wiązanej przy kredycie hipotecznym a praktyki banków
Kredytodawca nie może uzależniać udzielenia kredytu hipotecznego od zawarcia przez kredytobiorcę dodatkowych produktów lub usług finansowych. Dowiedz się z artykułu, czy zakaz umowy wiązanej przy kredycie hipotecznym jest w pełni respektowany przez banki?
29 września 2023
Niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym
Treść księgi wieczystej powinna odpowiadać rzeczywistym stanie prawnym nieruchomości. Co jeśli występuje niezgodność treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym? Jakie zastosowanie ma w tym zakresie rękojmia wiary publicznej? Sprawdź!
27 września 2023