Waloryzację można określić jako zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie. Celem waloryzacji wynagrodzenia jest więc dostosowanie cen/wynagrodzenia określonych w umowie do nowych warunków powstałych na gruncie realizacji umowy z uwagi na istotną zmianę okoliczności. Klauzula waloryzacyjna - jak ją prawidłowo określić w umowie? Odpowiedź poniżej.
Waloryzacja i jej sposoby
Do waloryzacji można doprowadzić na 2 sposoby:
- poprzez waloryzację sądową,
- poprzez waloryzację umowną z zastosowaniem zawartych w umowach klauzul waloryzacyjnych.
Waloryzacja sądowa
Zgodnie z art. 3581 § 3 Kodeksu cywilnego w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub umowie.
Celem waloryzacji świadczenia uregulowanej w art. 3581 kc jest przeciwdziałanie skutkom zmiany siły nabywczej pieniądza, niedoprecyzowanie treści postanowień umownych stron.
Przepis art. 3581 § 3 kc wprowadzający dopuszczalność zmiany na podstawie orzeczenia sądu wysokości lub sposobu spełnienia świadczenia pieniężnego, w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, zawiera wyjątek od zasady nominalizmu, przewidzianej w art. 3581 § 1 kc. Celem waloryzacji jest zniwelowanie następstw istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza i przywrócenie świadczeniu pieniężnemu, które dotąd nie zostało spełnione ze skutkiem umorzenia, zamierzonej wartości ekonomicznej z chwili powstania zobowiązania. Ustawowe kryteria waloryzacji, tj. interesy stron oraz zasady współżycia społecznego, jednoznacznie wskazują na konieczność uwzględniania indywidualnej sytuacji i interesów obu stron, zarówno w dacie dokonywania rozliczenia, jak i wcześniejszego wykonywania umowy, ponieważ tylko wówczas rozstrzygnięcie o sposobie i zakresie ingerencji w istniejący stosunek obligacyjny będzie zgodne z aksjologią leżącą u podstaw omawianej konstrukcji materialno-prawnej.
Waloryzacja na podstawie postanowień umownych
Inną możliwością waloryzacji cen/wynagrodzenia określonego w umowie jest waloryzacja na podstawie postanowień umownych, które strony określiły w umowie.
Klauzule umowne waloryzacji można podzielić na 2 odrębne kategorie:
- klauzula automatycznego dostosowania umowy – jest to modyfikacja wynagrodzenia, która została określona w umowie i nie wymaga żadnej ingerencji stron w samą treść umowy w związku ze zmianą cen;
- klauzule renegocjacyjne – jest to klauzula, która nie zawiera niezbędnych elementów, które pozwalają na określenie nowej ceny – w przypadku tych klauzul konieczne będzie złożenie wniosku o zmianę treści umowy wraz z uzasadnieniem zmiany cen zawartych w umowie oraz przedłożenia stosownych dowodów, na podstawie których strona wnosząca o zmianę jest w stanie udowodnić zasadność wniosku.
Klauzule waloryzacyjne, tak jak wszystkie klauzule umowne, powinny być konstruowane starannie i jednoznacznie, tak aby ich rozumienie nie budziło wątpliwości, a także aby mechanizm działania i stosowania klauzuli był zrozumiały dla wszystkich stron umowy. Należy pamiętać, że niejednoznaczne zapisy umowy mogą w przyszłości (na etapie jej realizacji) powodować trudności w jej wykonaniu, a także powodować spory między stronami wynikające z różnego rozumienia zapisów umowy.
Konstruując klauzulę waloryzacyjną, należy wszechstronnie rozważyć i przeanalizować stan faktyczny danej sprawy w celu wybrania odpowiedniej klauzuli i adekwatnego dostosowania jej parametrów do warunków danego zamówienia i specyfiki przedmiotu umowy. Klauzule waloryzacyjne muszą zawierać ściśle określony, obiektywny miernik wartości, który będzie podstawą zmiany cen. Wskaźnik waloryzacji musi być: łatwo dostępny, niezależny od stron umowy i jednoznaczny.
Wskaźniki waloryzacji
Zmiana cen wskazanych w umowie może być uzależniona od:
- stawki podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego;
- wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę albo wysokości minimalnej stawki godzinowej, ustalonych na podstawie Ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę;
- zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, lub wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne, lub ubezpieczenie zdrowotne.
Celem powyższych wskaźników jest ochrona wykonawcy przed stratami, jakie może ponieść w przypadku zamówienia długoterminowego w związku ze zwiększeniem obciążeń finansowych stanowiących element kosztów realizacji tego zamówienia. Należy przy tym pamiętać, że ochrona wynikająca z powiązania wynagrodzenia wykonawcy ze stawkami należności publicznoprawnych kształtujących wysokość ceny będzie przysługiwać również zamawiającemu w przypadku obniżenia ww. ciężarów publicznoprawnych, które podwyższały wynagrodzenie wykonawcy.
Kolejnymi wskaźnikami mogą być:
- wskaźnik inflacji;
- określone zdarzenie/zdarzenia, które mogą mieć wpływ na realizację umowy i ceny wskazane pierwotnie w umowie.
Klauzula waloryzacyjna - przykłady
Klauzula waloryzacyjna - przykład 1.:
- „Zamawiający przewiduje możliwość zmiany wysokości wynagrodzenia wykonawcy określonego w § […] niniejszej umowy we wskazanych niżej przypadkach:
- zmiany stawki podatku od towarów i usług,
- zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę albo wysokości minimalnej stawki godzinowej, ustalonych na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
- zmiany zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, lub wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne, lub ubezpieczenie zdrowotne,
- zmiany zasad gromadzenia i wysokości wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie z dnia 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 poz. 1342)
– jeśli zmiany określone w pkt 1 lit a)-d) niniejszego paragrafu będą miały wpływ na koszty wykonania umowy przez Wykonawcę;
Warunkiem dokonania waloryzacji wynagrodzenia Wykonawcy według wskaźników wskazanych w ust. 1 jest złożenie przez Wykonawcę na piśmie wniosku o waloryzację wynagrodzenia wraz z twierdzeniami i dowodami na poparcie wniosku.
Wniosek Wykonawcy zostanie rozpoznany w terminie 7 dni od dnia jego złożenia. Zmiana wynagrodzenia będzie obowiązywać od momentu wejścia w życie zmian wskaźników wskazanych w ust. 1.
Zmiana wynagrodzenia dotyczyć będzie płatności dotychczas niezrealizowanych przez Zamawiającego i usług, które w dniu zmiany umowy nie zostały jeszcze wykonane”.
Klauzula waloryzacyjna - przykład 2.:
- „Zamawiający przewiduje możliwość zmiany wysokości wynagrodzenia należnego Wykonawcy w przypadku zmiany cen materiałów lub kosztów związanych z realizacją zamówienia, z tym zastrzeżeniem, że minimalny poziom zmiany ceny materiałów lub kosztów, uprawniający strony umowy do żądania zmiany wynagrodzenia wynosi 10% w stosunku do cen lub kosztów z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o waloryzację wynagrodzenia.
- Poziom zmiany wynagrodzenia zostanie ustalony na podstawie wskaźnika zmiany cen materiałów lub kosztów ogłoszonego w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z ostatniego miesiąca kwartału poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o waloryzację wynagrodzenia.
- Wniosek powinien zawierać wyczerpujące uzasadnienie faktyczne i wskazanie podstaw prawnych oraz dokładne wyliczenie kwoty wynagrodzenia Wykonawcy po zmianie umowy.
- Zmiana wynagrodzenia może nastąpi na podstawie pisemnego aneksu podpisanego przez obie Strony umowy pod rygorem nieważności”.
Niemniej jednak zawsze warto pamiętać, że konkretne postanowienia klauzul waloryzacyjnych tworzone/konstruowane są pod określony przedmiot umowy. Dlatego też ww. wskazane klauzule stanowią jedynie przykłady.