Prawo gospodarcze
Separacja – jakie są skutki jej orzeczenia?
Czy wiesz, że separacja pełni funkcję pojednawczą? Jakie jednak przesłanki muszą być spełnione, aby sąd orzekł separację? Jakie są skutki separacji dla małżonków? O tym, kiedy orzeka się separację oraz jakie skutki ona wywołuje odpowiadamy w artykule!
29 września 2022
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej
Co do zasady, jeśli przedsiębiorca spełni warunki to ma on prawo do prowadzenia działalności gospodarczej. Warto mieć jednak na uwadze, że prawo to może zostać odebrane. W artykule przedstawiamy, kiedy możliwy jest zakaz prowadzenia działalności!
28 września 2022
Czy możliwe jest zasiedzenie przedsiębiorstwa?
Zasiedzenie jest jedną z form nabycia prawa własności rzeczy ruchomych lub nieruchomości. W artykule skupimy się na kwestii zasiedzenia w kontekście prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdziliśmy zatem, czy możliwe jest zasiedzenie przedsiębiorstwa!
28 września 2022
Ubezpieczenie OC przedsiębiorców – czy warto się ubezpieczać?
Prowadząc działalność gospodarczą jednym z wymogów może być ubezpieczenie OC. W przypadku jakich działalności ubezpieczenie OC przedsiębiorców jest obowiązkowe? Jaką wówczas odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca? Na pytania odpowiadamy w artykule!
27 września 2022
Zatrudnienie księgowego - obowiązek czy prawo wyboru?
Czy zatrudnienie księgowego przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest niezbędne? Jakie są zadania księgowego w firmie? Czy istnieje prawny obowiązek zatrudniania księgowego? Kto może być zatrudniony jako księgowy? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
26 września 2022
Współwłasność łączna i współwłasność ułamkowa – co je odróżnia?
Na czym polega współwłasność i kiedy powstaje? Jakie są różnice pomiędzy współwłasnością w częściach ułamkowych a współwłasnością łączną? Współwłasność a sposób dysponowania i rozporządzania przedmiotem współwłasności - wszystko co powinieneś wiedzieć!
21 września 2022
Kto ponosi odpłatność za pobyt w Domu Pomocy Społecznej?
Domy Pomocy Społecznej to ośrodki, w których przebywają osoby wymagające całodobowej opieki. Kto ponosi odpłatność za pobyt w Domu Pomocy Społecznej? Kto może być zwolniony z tej opłaty? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
20 września 2022
Odmowa przyznania koncesji a odwołanie od decyzji
Prowadzenie niektórych rodzajów działalności wymaga spełnienia odpowiednich warunków oraz uzyskania stosownych pozwoleń i koncesji. Jakie kroki należy jednak podjąć, jeśli nastąpi odmowa przyznania koncesji? Czy możliwe jest odwołanie od decyzji? Sprawdź!
16 września 2022
Przekazanie przedsiębiorstwa członkowi rodziny
Czy przedsiębiorca może przekazać działalność swojej córce, synowi lub innemu członkowi rodziny? Jakie skutki prawne oraz podatkowe rodzi przekazanie? W artykule omawiamy kwestie formalne, jakie obejmują przekazanie przedsiębiorstwa członkowi rodziny.
14 września 2022
Używanie firmowej karty bankowej przez członków zarządu
Członkowie zarządu oprócz wynagrodzenia mogą również uzyskiwać od spółki inne świadczenia. Przykładem może być możliwość wykorzystywania firmowej karty bankowej w celach prywatnych. Czy używanie firmowej karty bankowej przez zarząd podlega opodatkowaniu?
12 września 2022
Siła wyższa – czy wojna może być powodem odstąpienia od umowy?
Co to jest siła wyższa i kiedy występuje? Czy przepisy przewidują odstąpienie od umowy na wypadek wystąpienia siły wyższej? Czy wojna może być zaliczona do siły wyższej? Niemożliwość świadczenia z powodu siły wyższej - wszystko co powinieneś wiedzieć!
12 września 2022
Tryby zamówień publicznych w nowym PZP powyżej progów unijnych
Nowa ustawa – Prawo zamówień publicznych przewiduje dla postępowań powyżej progów unijnych 7 różnych trybów. Czym zatem charakteryzują się poszczególne tryby? W artykule przedstawiamy tryby zamówień publicznych w nowym PZP powyżej progów unijnych.
9 września 2022
Sprostowanie wyroku z urzędu w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Wyrok sądu administracyjnego jest decyzją ostateczną, niezmienną i pociągającą dla stron postępowania daleko idące skutki prawne. O jakich skutkach mowa? Czy możliwe jest sprostowanie wyroku z urzędu w postępowaniu sądowoadministracyjnym? Odpowiadamy!
8 września 2022
Prawo pierwokupu a prawo pierwszeństwa w spółce z o.o.
Często mylonymi pojęciami jest prawo pierwokupu a prawo pierwszeństwa. Czym różnią się te prawa? W artykule przedstawiamy, czym charakteryzuje się każde z tych praw a dodatkowo, jak należy rozumieć prawo pierwszeństwa w spółce z o.o.
7 września 2022
Skarga na decyzję administracyjną – jak ją sporządzić?
Skarga na decyzję administracyjną jest możliwa do złożenia jedynie w przypadku, gdy wykorzystane zostały wszystkie inne środki zaskarżenia. W jakim terminie skarżący ma możliwość wnieść skargę oraz jakie elementy powinna ona zawierać? Sprawdź!
6 września 2022