Prawo gospodarcze
Chwila i miejsce zawarcia umowy – jak je ustalić?
Chwila zawarcia umowy, oraz miejsce w którym została ona podpisana są na tyle istotne, że brak ich wskazania może powodować negatywne skutki dla obu stron w razie powstania konfliktu. Sprawdź, jak powinna być określona chwila i miejsce zawarcia umowy!
25 czerwca 2022
Jakie skutki powoduje brak doręczenia aktu oskarżenia?
Akt oskarżenia jest dokumentem, który w swojej treści zawiera zakres, przedmiot oraz kwalifikację dokonanego czynu zabronionego. Czy brak doręczenia aktu oskarżenia pozbawia oskarżonego obrony? W artykule przedstawiamy skutki niedoręczenia aktu oskarżenia
3 czerwca 2022
Wyłączenia spod egzekucji komorniczej po zmianach
W kodeksie postepowania cywilnego jest zawarta lista, w której zostały wymienione przedmioty wyłączone z postepowania egzekucyjnego. Dodatkowo została wprowadzona dodatkowa regulacja omawiająca wyłączenia spod egzekucji dla rolników. Sprawdź!
31 maja 2022
Związanie ofertą elektroniczną
Oferta elektroniczna wiąże się z decyzją zawarcia umowy. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży czy świadczenia usług w internecie. Związanie ofertą elektroniczną to instytucja regulująca te kwestie. Dowiedz się więcej!
31 maja 2022
Obowiązki spadkobierców wspólnika wobec spółki z o.o.
W przypadku śmierci wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, co do zasady mogą do niej wstąpić jego spadkobiercy. Czy spadkobiercy będą mieli zobowiązania wobec spółki? Dowiedz się jakie są obowiązki spadkobierców wspólnika wobec spółki z o.o.!
27 czerwca 2022
Czy niezasadny wpis na listę dłużników narusza dobra osobiste?
Zalegając ze spłatą zobowiązań należy mieć na uwadze, że można zostać wpisanym na listę dłużników. Jakie przesłanki muszą zostać spełnienie, aby tak się stało? Czy niezasadny wpis na listę dłużników narusza dobra osobiste? Odpowiadamy w artykule!
27 maja 2022
Zapis windykacyjny - kiedy jest bezskuteczny?
Zapis windykacyjny jest postanowieniem zawartym w testamencie, na mocy którego można przekazać określoną rzecz lub prawo w ręce innej osoby. Aby mógł być on skuteczny, powinien zostać sporządzony w odpowiedniej formie. Co to oznacza? Wyjaśniamy!
20 maja 2022
Sfałszowanie podpisu - jakie kary grożą?
Sfałszowanie podpisu przez pracownika wiąże się z możliwością rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Na czym polega odpowiedzialność materialna i karna za ten czyn? Przeczytaj i sprawdź jakie kary grożą za sfałszowanie podpisu.
8 lipca 2022
Umowa spedycji a umowa przewozu - charakterystyka
Umowa spedycji oraz umowa przewozu to kontrakty, które regulowane są na gruncie kodeksu cywilnego. Czy umowy te dotyczą tej samej usługi? Czym charakteryzuje się umowa spedycji a umowa przewozu? Co wyróżnia te umowy? Na pytania odpowiadamy w artykule!
1 czerwca 2022
Układ w upadłości na nowych zasadach od 2020 roku – oddłużanie firmy w trakcie upadłości konsumenckiej
Czy jest szansa na wyjście z problemów dla firmy w trakcie upadłości? Rozwiązaniem może być układ w upadłości, który pozwoli na spłatę zobowiązań przedsiębiorstwa. W jaki sposób stworzyć układ w upadłości? Przeczytaj i dowiedz się!
15 maja 2022
Wspólność majątkowa czy rozdzielność – co wybrać prowadząc firmę?
Prowadzenie firmy wiąże się z zagrożeniami, w tym wpadnięciem w wir długów. Wielu przedsiębiorców uważa, że ich to nie dotyczy, a przekonanie to może okazać się zgubne dla majątku małżeńskiego. Wspólność majątkowa czy rozdzielność – co wybrać? Sprawdź!
13 maja 2022
Umowy adhezyjne - charakterystyka i zastosowanie
Umowy adhezyjne są jednostronnym kształtowaniem zobowiązania i regulowane są przepisami zawartymi w kodeksie cywilnym. Czym są umowy adhezyjne? W jakich okolicznościach mają one zastosowanie? Kto najczęściej je stosuje? Odpowiadamy w artykule!
17 maja 2022
Działalność ubezpieczeniowa - charakterystyka i ograniczenia
Działalność ubezpieczeniowa należy do działalności szczególnie regulowanych, dlatego też nie każdy podmiot może ją wykonywać. Dowiedz się, kto zatem ma prawo rozpocząć działalność ubezpieczeniową oraz jakie ograniczenia występują w jej zakresie!
1 czerwca 2022
Porzucenie mieszkania przez najemców
Czy samo zaprzestanie korzystania z lokalu, np. poprzez jego porzucenie powoduje, że umowa najmu została skutecznie rozwiązana? Przeczytaj i dowiedz się więcej czy wynajmującemu przysługują roszczenia w związku z tym że nastąpiło porzucenie mieszkania!
11 maja 2022
Zezwolenie na zbieranie odpadów i ich przetwarzanie
Posiadając odpady które podlegają przetworzeniu należy mieć na uwadze wymogi formalne, jakim jest zezwolenie na zbieranie odpadów i ich przetwarzanie. Sprawdź, jak je uzyskać, jaka jest jego treść oraz jaki jest czas obowiązywania takiego zwolnienia!
9 maja 2022