0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Kontrola podatkowa – jakich dowodów może żądać urząd skarbowy?

Prowadząc działalność gospodarczą, należy mieć na uwadze możliwość wszczęcia kontroli podatkowej. Jest to trudna sytuacja, jednak kontrola podatkowa nie jest taka straszna gdy zna się szczegóły postepowania. Sprawdź, jaki ma cel postępowanie dowodowe!

7 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Ochrona dóbr osobistych przedsiębiorstwa

Każde przedsiębiorstwo posiada pewne dobra osobiste, które zostały skatalogowane w kodeksie cywilnym. Do dóbr osobistych przedsiębiorstwa należą m.in. nazwa czy dobre imię przedsiębiorstwa. Jak w praktyce wygląda ochrona dóbr osobistych przedsiębiorstwa?

18 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Data pewna czyli czym jest urzędowe poświadczenie daty?

Niektóre czynności prawne mogą być podejmowane w formie pisemnej czy ustnej. Czasami przepisy prawa wymagają bardziej szczegółowego potwierdzenia. Często są to przypadki gdzie potrzebna jest data pewna. Sprawdź, jakie są jej rodzaje i jak ją uzyskać?

6 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Agencja zatrudnienia - zasady działania oraz obowiązki

Agencja zatrudnienia jest działalnością regulowaną. Ustawa przewiduje szczegółowe zasady jej funkcjonowania. W artykule wyjaśniamy jak działa agencja zatrudnienia, jakich zasad musi przestrzegać jakie ma obowiązki oraz jaki zakres usług może prowadzić.

4 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym

W niektórych sytuacjach dochodzić roszczeń może nie jedna osoba, ale grupa podmiotów. Jak odbywa się dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym? Kto i w jakich sytuacjach może wszcząć sprawę w postępowaniu grupowym? Odpowiadamy na pytania w artykule!

1 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Przyjęcie oferty - jakie obowiązują zasady między przedsiębiorcami?

Stosunki gospodarcze między przedsiębiorcami rządzą się nieco odmiennymi prawami niż te z udziałem konsumentów. Kiedy przyjęcie oferty jest wiążące? Czy możliwe jest odwołanie przyjętej oferty? Odpowiadamy! Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

30 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Blokada rachunku bankowego – kiedy bank ma do tego prawo?

Większość ludzi wierzy, że środki pieniężne przechowywane na rachunku bankowym należą do właściciela konta. Czy na pewno tak jest? Niekoniecznie. Sprawdź, kiedy może nastąpić blokada rachunku bankowego i zamrożenie wpłaconych środków!

28 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Zarządca sukcesyjny w działalności - kiedy należy go ustanowić?

Z chwilą śmierci właściciela przedsiębiorstwa przepisy umożliwiają skorzystanie z instytucji zarządu sukcesyjnego. Jaką rolę w przedsiębiorstwie pełni zarządca sukcesyjny? Czy objęcie przez niego przedsiębiorstwa generuje konieczność zapłaty podatku VAT?

23 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Umowa podnajmu a obowiązujące zasady jej zawarcia

Jeśli umowa najmu nie zabrania najemcy podnajmu lokalu, to ma on możliwość podnajmu osobie trzeciej. W tym celu nawiązywana jest między stronami umowa podnajmu. Poznaj zasady nawiązywania umowy podnajmu oraz jakie elementy powinna ona zawierać!

17 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Opłaty sądowe w sprawach cywilnych a sposób ich zapłaty

Procedura sądowa w postępowaniu cywilnym jest nad wyraz sformalizowana w tym wymaga ona uiszczenia opłaty sądowej. W jaki sposób dokonać zapłaty za opłaty sądowe w sprawach cywilnych? Czy za brak opłacenia pisma grożą sankcje? Odpowiadamy w artykule!

17 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Kiedy występuje konieczność zapłaty PCC?

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy w określonych sytuacjach zobowiązani są do zapłaty PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie stawki podatku PCC obowiązują i jaka ustawa je reguluje? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

21 października 2022

Prawo gospodarcze

Podatek od spadku – od jakiego spadku zapłacisz podatek?

Z chwilą odziedziczenia spadku, u spadkobiercy może powstać zobowiązanie podatkowe w postaci podatku od spadku. Czy zawsze podatek od spadku jest należny? Jakie składniki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadku? Na pytania odpowiadamy w artykule!

9 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Wzrost cen a możliwości zmiany umowy lub jej rozwiązania

Wzrost cen towarów i usług powoduje, że wykonanie umowy może okazać się nie tylko nieopłacalne dla strony, lecz także doprowadzić ją do upadłości. Czy związku z tym możliwe jest dokonanie zmian w umowie lub całkowite rozwiązanie umowy? Sprawdź!

29 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Dziedziczenie w przypadku bezdzietnego małżeństwa

W przypadku braku potomstwa, małżonkowie zastanawiają się w jaki sposób rozdysponować majątek na wypadek śmierci. W przypadku braku testamentu ich los będzie niewiadomy. Wyjaśniamy, jak wygląda w praktyce dziedziczenie w przypadku bezdzietnego małżeństwa.

8 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Chwila i miejsce zawarcia umowy – jak je ustalić?

Chwila zawarcia umowy, oraz miejsce w którym została ona podpisana są na tyle istotne, że brak ich wskazania może powodować negatywne skutki dla obu stron w razie powstania konfliktu. Sprawdź, jak powinna być określona chwila i miejsce zawarcia umowy!

25 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów