Prawo gospodarcze
Wady umów - na czym polegają?
Sporządzenie prawidłowej umowy jest gwarantem bezpieczeństwa obu stron zobowiązania. Natomiast pewna część umów może być dotknięta wadami. Na czym polegają wady umów? Jakie są wówczas skutki dla stron istniejącego zobowiązania? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Umowa zawierana przez dziecko - czy jest skuteczna?
Skuteczność umowy zależy od wielu różnych czynników, spośród których najistotniejszym jest posiadanie zdolności do czynności prawnych. Czy umowa zawierana przez dziecko jest skuteczna? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
25 czerwca 2022
Podatek od spadków i darowizn - rozszerzenie zwolnienia
Chcesz wiedzieć, czy podatek od spadków i darowizn Cię dotyczy? Przeczytaj artykuł i sprawdź kiedy występuje obowiązek zapłaty, jak wyglądało dotychczasowe zwolnienie i jakie zmiany są planowane oraz jaki jest czas na zgłoszenie spadku i darowizny.
25 czerwca 2022
Apelacja w postępowaniu cywilnym – co należy wiedzieć?
Jakie wymogi formalne musi spełniać apelacja w postępowaniu cywilnym? Na co sąd zwraca uwagę i co w sytuacji pojawienia się nowych faktów i dowodów? Kiedy może odrzucić apelację? Przeczytaj i dowiedz się co należy wiedzieć o tym środku odwoławczym.
11 sierpnia 2022
Testament notarialny - jak wygląda jego sporządzanie?
Dziedziczenie w Polsce odbywa się na zasadzie ustawowej lub testamentowej. W zasadzie testamentowej wymaga się by ostatnia wola była sporządzana w określonej formie. Jakie dokumenty są potrzebne? Sprawdź w jaki sposób sporządzić testament notarialny.
30 czerwca 2022
Rejestr testamentów w Polsce - do czego służy?
Chcesz wiedzieć więcej o rodzajach testamentów w Polsce oraz możliwościach ich sporządzenia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest rejestr testamentów, jakie elementy zawiera oraz czy wszystkie rodzaje testamentów mogą być tam umieszczane.
3 czerwca 2022
Proces sądowy o nadgodziny – co należy wiedzieć?
Przedsiębiorca zobowiązany jest do wypłacenia pracownikowi wynagrodzenia także za pracę w godzinach nadliczbowych. Co w sytuacji sporu pracownika z pracodawcą? Jak obliczyć żądaną kwotę za nadgodziny? Sprawdź na czym polega proces sądowy o nadgodziny.
30 czerwca 2022
Pozwolenie na budowę przy remoncie - czy konieczne?
Niektóre inwestycje wymagają pozwolenia na budowę. Co oznacza, że zanim przestąpimy do prac budowlanych należy zastanowić się, czy nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Czy jest konieczne pozwolenie na budowę przy remoncie? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
4 maja 2022
Posiedzenie niejawne i rozprawy online – przepisy na okres pandemii
Posiedzenie niejawne i rozprawy online mają być odpowiedzią na zawieszenie działalności sądów w okresie pandemii COVID-19. Dowiedz się, jakie nowe możliwości niesie ze sobą pomysł wdrożenia nowych przepisów w postępowaniu karnym i cywilnym.
14 stycznia 2022
Sankcje za nielegalne zatrudnienie dłużników alimentacyjnych
Sankcje za nielegalne zatrudnienie dłużników alimentacyjnych? Sprawdź kiedy nastąpiła nowelizacja przepisów, czym jest spowodowana oraz jakich kar mogą spodziewać się nieuczciwi pracodawcy, zatrudniający bez umowy lub zaniżający w niej kwotę do wypłaty.
14 stycznia 2022
Chory pod lupą pracodawcy i ZUS
W okresie jesienno-zimowym oraz z powodu pandemii wystawianych jest coraz więcej zwolnień lekarskich. Kiedy możliwa jest kontrola chorego na L4 i kiedy można ją przeprowadzić? Przeczytaj i sprawdź jak przebiega kontrola chorego na zwolnieniu lekarskim.
30 czerwca 2022
Jesienne zmiany w prawie budowlanym - o czym warto wiedzieć?
Czego dotyczą zmiany w prawie budowlanym? Od września 2020 roku podatników obowiązuje znowelizowana ustawa Prawa Budowlanego. Nowelizacja prawa budowlanego zwalnia między innymi z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i zgłaszania niektórych obiektów.
14 stycznia 2022
Wiążąca Informacja Stawkowa, kiedy przedsiębiorca może liczyć na ochronę prawną?
Wiążąca Informacja Stawkowa ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa wnioskodawcy, który będzie stosować określoną w wydanej decyzji stawkę. Od kiedy funkcjonuje ochrona WIS? Sprawdź co powinno być zawarte we wniosku i jakie elementy zawiera WIS.
30 czerwca 2022
Rejestr dłużników niewypłacalnych a pandemia
Czym jest rejestr dłużników niewypłacalnych? Jak dokonuje się zmian w rejestrze oraz czy i jaki sposób pandemia COVID-19 wpływa na liczebność w rejestrze dłużników niewypłacalnych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
30 czerwca 2022
Sprawa hulajnóg w przepisach prawnych
Hulajnogi elektryczne mają na celu zmniejszenie ruchu drogowego i ułatwienie komunikacji, jednak brak regulacji co do ich użytkowania sprawił, że stwarzały one zagrożenie w ruchu drogowym. Sprawdź jak obecnie wygląda sprawa hulajnóg w przepisach prawnych!
17 stycznia 2022