0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie lub skazanie

Przedsiębiorco! Zostałeś mylnie zatrzymany bądź skazany? Dotknęło Cię niesłuszne aresztowanie? Możesz dochodzić swoich roszczeń przed sądem! W artykule prezentujemy kiedy przysługuje Ci takie prawo i w jaki sposób możliwe jest otrzymanie odszkodowania.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej

Czasami dochodzi do sytuacji, w której kilku wierzycieli może prowadzić egzekucję wobec tego samego dłużnika. Co zrobić, gdy wystąpi zbieg egzekucji kilku organów administracji? Dowiedz się, który z nich powinien podejmować dalsze działania egzekucyjne.

8 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Jak wypełnić formularz pozwu? – praktyczny wzór

Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca zmuszony jest dochodzić roszczeń na drodze postępowania sądowego. Ustawodawca może wymagać, aby pozew został wniesiony na urzędowym formularzu. Sprawdź w jaki sposób prawidłowo wypełnić formularz pozwu!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zastaw na rzeczach ruchomych w prawie cywilnym

Zastaw to jedna z opcji, która ułatwia wierzycielowi uzyskanie przysługującego mu świadczenia. W jaki sposób zastaw jest ustanawiany? Jakie regulacje w tej kwestii wprowadza prawo cywilne? Co może być przedmiotem zastawu? Wyjaśniamy w artykule!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Kara umowna - czy może zostać zmniejszona z powodu rażącego wygórowania?

Strona umowy może w niej zastrzec, że w przypadku niewykonania zobowiązania niepieniężnego, naprawienie szkody nastąpi poprzez zapłatę określonej kwoty . Jak wysoka może być kara umowna? Czym jest miarkowanie kary umownej i kiedy można je stosować?

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Czy promocja zgodna z prawem jest możliwa?

Aby zwiększyć popularność danego produktu, a co za tym idzie zwiększyć zyski, sprzedawcy organizują wyprzedaże lub „atrakcyjne obniżki cen”. Takie akcje nazywamy promocją. Jakie warunki musi spełniać promocja zgodna z prawem? Jak długo może trwać?

26 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Postępowanie sanacyjne - czy chroni majątek dłużnika przed upadłością?

Postępowanie sanacyjne to jeden z rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. Wszczyna się je w celu poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika. Jakie są skutki otwarcia postępowania sanacyjnego? W jaki sposób można je rozpocząć? Odpowiedzi szukaj w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zniesławienie – kiedy możemy dochodzić odpowiedzialności sprawcy na drodze karnej?

Zniesławienie – dowiedz się, jakie są jego przesłanki, co rozumieć przez pojęcie opinii publicznej, kiedy do zniesławienia dochodzi za pomocą środków masowego przekazu, a także w jakich sytuacjach bezprawność zniesławienia zostanie wyłączona.

3 stycznia 2020

Prawo gospodarcze

Milczące przyjęcie oferty - kiedy jest dopuszczalne?

Milczące przyjęcie oferty według Kodeksu cywilnego dopuszczalne jest wówczas, gdy obie strony wyrażą na to zgodę oraz gdy taka forma dopuszczalna jest przez konkretny przepis ustawowy. Sprawdź czym charakteryzuje się milcząca akceptacja oferty!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zastrzeżenie warunku w treści umowy - na czym polega?

W momencie dokonania czynności prawnej, strony umowy mogą uzależnić jej powstanie od zdarzenie przyszłego bądź niepewnego. Jaką formę może przyjąć zastrzeżenie warunku w treści umowy? Sprawdź w naszym artykule jakie wyróżnia się rodzaje warunków.

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zniesienie współwłasności a zbycie udziałów – co lepsze?

Własność określonej rzeczy ruchomej bądź nieruchomości może przysługiwać niepodzielnie więcej niż jednaj osobie. W jaki sposób dokonuje się zniesienia współwłasności? Czy zbycie udziałów może być lepszym wyjściem niż zniesienie współwłasności?

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Umowa kredytowa - na co zwrócić uwagę w momencie podpisania?

Umowa kredytowa jest jednym z najważniejszych dokumentów jaki niektórym przyjdzie podpisać. Z tego względu powinniśmy być pewni tego co jest w niej zawarte. Na jakie jej elementy należy szczególnie zwrócić uwagę? Co jest najważniejsze? Sprawdź!

17 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność prokurenta za zobowiązania spółki - kiedy występuje?

Prokurenta powołać może przedsiębiorca, który jest wpisany do KRS lub CEIDG. Czym dokładnie zajmuje się prokurent i jakie jest zakres jego obowiązków? Jaka kształtuje się odpowiedzialność prokurenta za zobowiązania spółki? Sprawdź w naszym artykule!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Służebność – kiedy, jak i w jakim celu się ją ustanawia?

Celem zwiększenia możliwości eksploatowania innej nieruchomości ustanawia się na niej służebność. Wyróżnia się kilka różnych rodzajów służebności, takich jak gruntową, osobistą oraz przesyłu. Sprawdź w naszym artykule czym się charakteryzują!

8 maja 2022

Prawo gospodarcze

Na czym polega i kogo dotyczy egzekucja administracyjna?

Organy administracyjne w celu wyegzekwowania należności mogą wszcząć postępowanie egzekucyjne. Z czym wiąże się egzekucja administracyjna i kiedy może do niej dojść? Jaki organ jest uprawniony do prowadzenia postępowania egzekucyjnego w administracji?

6 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów