Windykacja
Zarząd przymusowy na przedsiębiorstwie a nieuczciwi dłużnicy
Zarząd przymusowy na przedsiębiorstwie to zabezpieczenie, które może zostać zastosowane na rzecz wierzyciela, aby zabezpieczyć roszczenia pieniężne. Czy wiesz, że polega on na odebraniu dłużnikowi praw do zarządzania firmą przy jej dalszym prowadzeniu?
19 stycznia 2024
Uproszczona egzekucja z nieruchomości – kiedy jest możliwa?
Sama procedura egzekucyjna jest skomplikowana, natomiast uproszczona egzekucja z nieruchomości może być korzystnym rozwiązaniem dla wierzyciela, który chce odzyskać pieniądze od dłużnika w jak najkrótszym czasie. Kiedy jednak jest możliwa? Sprawdź!
18 stycznia 2024
Czy firma musi korzystać z Krajowego Rejestru Długów (KRD)?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością uzyskania wpisu w KRS albo CEIDG. Niektóre przypadki dopuszczają prowadzenie działalności nierejestrowanej. Czy przedsiębiorca może wówczas figurować w KRD? Sprawdź!
20 grudnia 2023
Obrona dłużnika przed egzekucją - czy jest możliwa?
Dłużnik, przeciwko któremu wytoczona jest egzekucja może przede wszystkim kwestionować procesowe uchybienia organu egzekucyjnego. Dłużnik ma możliwość podjęcia obrony w drodze powództw przeciw egzekucyjnych. Na czym polega obrona dłużnika przed egzekucją?
14 grudnia 2023
Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej – najważniejsze informacje
Omawiamy co podlega i co nie podlega opłacie skarbowej, kto powinien ją uregulować i kiedy powstaje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej. Jeżeli ten obowiązek dotyczy Ciebie, dowiesz się jaki jest sposób zapłaty i jak wygląda jej ewentualny zwrot.
7 listopada 2023
Uchylenie klauzuli wykonalności a odzyskanie zapłaconego długu
Może okazać się po czasie, że prowadzone postępowanie egzekucyjne było wadliwe i wówczas w takiej sytuacji może nastąpić uchylenie klauzuli wykonalności. Czy w takiej sytuacji dłużnik może żądać odzyskania zapłaconego przez siebie długu? Wyjaśniamy!
4 października 2023
Zwolnienie z długu - jak przebiega i kiedy może mieć miejsce?
Zwolnienie z długu to instytucja prawa cywilnego, w wyniku której wierzyciel zrzeka się wierzytelności, a dłużnik zostaje zwolniony z obowiązku jej spłaty. Czy wiesz jak wygląda zwolnienie z długu w przypadku dłużników solidarnych? Wyjaśniamy w artykule!
12 września 2023
Zmiana wierzyciela lub dłużnika zobowiązania - jakie są sposoby?
Zmiana wierzyciela lub dłużnika odbywa się na sposoby regulowane przez Kodeks cywilny. Taka zmiana rzutuje na przelew wierzytelności, prawa wierzyciela oraz kwestii związanej z przejęciem długu. Dowiedz się więcej na ten temat czytając artykuł!
21 sierpnia 2023
Restrukturyzacja - jakie skutki dla dłużnika i wierzyciela
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest zapewnienie ochrony przedsiębiorstwa przed upadłością poprzez przeprowadzenie procesu restrukturyzacji. Sprawdź w artykule, jak restrukturyzacja wypłynie na dłużnika i wierzyciela!
17 sierpnia 2023
Skarga na czynności komornika – czym jest i kiedy przysługuje?
Czym jest skarga na czynności komornika? W jakich przypadkach można ją złożyć? Jakie są warunki formalne takiej skargi oraz co w przypadku gdy sąd odrzuci nasze zażalenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie masz prawa względem egzekucji komorniczych.
27 lipca 2023
Przepadek przedmiotów z przestępstwa skarbowego
W celu niedopuszczenia, aby skazany za przestępstwo skarbowe po dobyciu kary mógł korzystać ze środków pozyskanych w sposób nielegalny wprowadzono przepadek. Na czym polega przepadek przedmiotów z przestępstwa? Co stanowi przepadek? Sprawdź!
21 lipca 2023
Depozyt sądowy a złożenie przedmiotu świadczenia
Czy wiesz, na czym polega depozyt sądowy? W jakich przypadkach dłużnik może złożyć do depozytu przedmiot świadczenia, kiedy i co można złożyć do depozytu oraz jak wygląda postępowanie depozytowe? Czy można zażądać zwrotu depozytu sądowego? Sprawdź!
26 czerwca 2023
Uchylenie mandatu nałożonego na podstawie kodeksu karnego skarbowego
Zastanawiasz się, czy możliwe jest uchylenie mandatu nałożonego przez Urząd Skarbowy? Dowiedz się, jakie są warunki takiego postepowania oraz gdzie i w jakim terminie należy złożyć wniosek. Omówimy też skutki prawne takiego działania!
16 maja 2023
Potrącenia wierzytelności - czy można w umowie zmodyfikować zasady potrąceń?
Potrącenia wierzytelności to procedura w ramach prawa cywilnego, która umożliwia wzajemne umorzenie zobowiązań między dwiema stronami, pod warunkiem że istnieją wzajemne wierzytelności. Czy strony mają możliwość modyfikacji zawartych potrąceń w umowie?
17 kwietnia 2023
Wniosek o wyjawienie majątku dłużnika – dane formalne
Możliwość skorzystania z instytucji wniosku o wyjawienie majątku dłużnika wskazane zostało w Kodeksie postępowania cywilnego. Kiedy zatem składa się wniosek o wyjawienie majątku dłużnika? Jakie dane powinien zawierać wniosek? Odpowiadamy w artykule!
13 kwietnia 2023