0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dziś 15 marca - ostatni dzień na uiszczenie opłaty za reklamówki!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Sprzedajesz towar i wydajesz go w foliowych reklamówkach? Dziś  15 marca  to ostatni dzień na wniesienie opłaty recyklingowej, czyli rozliczenia się z opłaty za reklamówki. Od początku 2018 roku przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklep i oferują lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, muszą pobrać opłatę recyklingową od klienta z tytułu wydania takiej torby. Lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego oznaczają torby na zakupy z tworzywa sztucznego z uchwytem lub bez o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów. 

15 marca 2019 ostatnim dniem na odprowadzenie opłaty za reklamówki!

Piątek 15 marca jest ostatnim dniem na wniesienie w ustawowym terminie opłaty recyklingowej za reklamówki wydane w 2018 roku. Wysokość opłaty recyklingowej wynosi 0,20 zł za jedną sztukę, czyli aby obliczyć, jaką kwotę należy odprowadzić wystarczy pomnożyć 0,20 zł x ilość wydanych w 2018 roku reklamówek.

Gdzie należy wnieść opłatę recyklingową za reklamówki?

Opłatę wnosi się na specjalnie dedykowany do tego typu opłat rachunek tworzony przez właściwego marszałka województwa. Instytucję można znaleźć poprzez wyszukiwarkę.

Jaka grozi kara za niepobranie opłaty recyklingowej?

Kara za niepobranie opłaty wynosi od 500 do 20 000 zł, a wymierza ją właściwy wojewódzki inspektor inspekcji handlowej.

Opłata recyklingowa za reklamówki w pytaniach i odpowiedziach

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii na portalu www.biznes.gov.pl publikuje odpowiedzi na pytania przedsiębiorców. Poniżej przedstawiono wybrane z nich:

Czy prowadząc sklep z narzędziami, pakując klientowi różne drobne elementy (np. śrubki) w torebki o grubości poniżej 15 mikrometrów jest obowiązek pobrania od niego opłaty recyklingowej?

Tak. Zwolnione z opłaty są torby poniżej 15 mikrometrów tylko w  przypadku pakowania żywności.

Czy istnieje obowiązek prowadzenia dodatkowej ewidencji sprzedanych toreb pobranych opłat oraz sporządzania sprawozdań dla właściwych organów?

Nie.

Jaki urząd może prowadzić kontrole w zakresie opłaty recyklingowej?

Kontrolę przestrzegania przepisów w zakresie obowiązku pobierania od klientów opłaty recyklingowej prowadzi inspekcja handlowa. W sprawach dotyczących opłaty recyklingowej stosuje się odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów