Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w zakresie obowiązującego od 1 stycznia 2022 roku Polskiego Ładu. Reforma ma zostać znowelizowana, a wśród propozycji zmian resort informuje, że zlikwidowana zostanie abolicja podatkowa. Co jest powodem decyzji rządu? Sprawdziliśmy!
Czego dotyczy abolicja podatkowa?
Abolicja podatkowa to nowa preferencja podatkowa wprowadzona na skutek Polskiego Ładu począwszy od stycznia 2022 roku. Preferencja ta umożliwia podatnikowi wykazanie nieujawnionych wcześniej dochodów bądź majątku bez poniesienia konsekwencji.
Rozwiązanie to spotkało się jednak z dezaprobatą społeczną z uwagi na niższe, preferencyjne opodatkowanie nieujawnionego majątku, które wynosi 8%.
Jak się okazuje, Ministerstwo Finansów wycofuje się z niższych podatków dla podatników ukrywających swój majątek.
Abolicja podatkowa na celowniku resortu
Abolicja podatkowa wprowadzona na początku 2022 roku ma zostać zlikwidowana – potwierdza to projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
Wiceminister finansów Artur Soboń wskazuje, że decyzja Ministerstwa Finansów w tym zakresie umotywowana jest faktem, iż wprowadzone rozwiązanie budzi wątpliwości konstytucyjne. Aby zatem uniknąć likwidacji abolicji podatkowej w drodze wyroku Trybunału Konstytucyjnego – co skutkowałoby tym, że podatnicy straciliby możliwość skorzystania z abolicji w trakcie jej trwania – resort podjął działania mające na celu zapobiegnięcie powstania poważniejszych skutków, jakie mogłoby wywołać jej pozostawienie.