Rząd planuje wprowadzenie kolejnych zmian w systemie podatkowym. Chaos spowodowany wprowadzeniem Polskiego Ładu, wzrost inflacji oraz wojna w Ukrainie skłaniają organy do wyprostowania sytuacji i obniżki podatków. Pierwsze projekty mają pojawić się w ciągu dwóch tygodni, a wśród nich między innymi obniżka PIT z 17% do 12%. Sprawdźmy, co jeszcze zapowiadają rządzący!
Zapowiedź zmian
Zapowiedź obniżenia podatków mogliśmy usłyszeć w środowym wydaniu Radia Zet, gdzie rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył, że konkretne projekty mają się pojawić w ciągu dwóch tygodni. Artur Soboń poprzez wpis na Twitterze również poinformował o pracach w tym temacie. Jak napisał: „Jutro rano pokażę opinii publicznej i przekażę do konsultacji społecznych zmiany w PIT. Dialog ten traktuję serio i czekam na uwagi, bez których nie będzie dobrego projektu. W czwartek zapraszam księgowych i doradców podatkowych, w piątek przedsiębiorcy, pracodawcy, dostawcy IT”.
Obniżka PIT z 17% na 12%
Jednym z pomysłów rządzących ma być obniżka PIT z 17% na 12%. Uzasadnieniem jest chęć likwidacji ulgi dla klasy średniej, która to wywołała wiele kontrowersji, spowodowała bowiem, że część podatników zapłaciła wyższe podatki niż przed jej wprowadzeniem.
Co jeszcze szykują rządzący?
Na pewno bez zmian mają pozostać dwie zmiany podatkowe, które zostały najlepiej oceniane przez podatników. Chodzi o kwotę wolną w wysokości 30 tys. zł (przypomnijmy, że w 2021 roku wynosiła ona tylko 8 tys.) oraz wyższy próg podatkowy – 12 tys. zł (w 2021 roku wynosił on tylko 85 528 zł). Zapowiadana jest zmiana w zakresie naliczania składki zdrowotnej, jej szczegóły nie są jednak jeszcze znane. Według doniesień rządu zmiana na gruncie składek zdrowotnych ma być korzystniejsza dla jednoosobowych działalności gospodarczych. A co z pracownikami? Na tę chwilę o nich nie wspominano.
Kiedy zmiana?
W związku z tym, że zmiany miałyby być korzystne dla podatników, mogłyby zostać wprowadzone w życie już od lipca tego roku. Jest to zgodne z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał, że zmiany muszą być albo neutralne, albo korzystne, aby można je było wdrożyć.
Powyższe oznacza, że podatnicy będą mogli skorzystać z niższej stawki podatku - w przypadku I progu podatkowego - od rozliczenia za czerwiec 2022 lub II kwartał 2022.