Co roku na świecie powstaje wiele nowych trendów i tendencji, które mają nadzieję zdobyć serca osób zainteresowanych daną branżą i pomóc w sprzedaży jak największej liczby produktów oraz gadżetów związanych z tą tendencją. W przewidywaniu popularnych produktów pomaga anatomia trendu.
Nowe mody oraz związane z nimi produkty i usługi pojawiają się niemal każdego dnia. Niektóre z nich przemijają bardzo szybko, inne podbijają kolejne kraje i lokalne rynki, stając się dzięki temu ponadczasowymi modami, na stałe goszczącymi w świadomości nabywców oraz speców od marketingu i reklamy.
Czym jest anatomia trendu?
Zacznijmy od pojęcia trendu. Jak podaje „Słownik języka polskiego”, jest to istniejący w danym momencie kierunek rozwoju w jakiejś dziedzinie. Trendy oznaczają zmiany w stylu i smaku. Te z kolei odbywają się w regularnych odstępach czasowych, jednak ten proces i jego tendencja nie są dokładnie zbadane i nie do końca można je zrozumieć. Na szczęście ze względu na to, że trendy są zjawiskiem społecznym, można je przewidzieć.
W książce pod tytułem „Anatomia trendu” Henrik Vejlgaard próbował usystematyzować posiadaną przez siebie wiedzę na temat trendów oraz tendencji nimi kierujących po to, aby można było skutecznie przewidywać pojawienie się nowych kierunków oraz mód i umiejętnie tą wiedzą zarządzać. Okazuje się bowiem, że jeżeli analitykowi uda się bardzo dobrze zrozumieć dany trend, może on z sukcesem przewidzieć kolejne zmiany oraz nowe mody.
W powszechnym rozumieniu trend kojarzy się ze zjawiskiem, które jest ulotne, nieprzewidywalne oraz krótkotrwałe. Okazuje się jednak, że na podstawie odpowiednich danych można pokusić się o wskazywanie nowych trendów. Jest to związane z tym, że te tendencje i mody nie biorą się znikąd, ale zależą od ludzi. Oznacza to, że mając możliwość poznania czynników, które kierują zachowaniem poszczególnych osób, można zrozumieć, w jaki sposób doszło do zmiany stylu. Dlatego anatomia trendu wskazuje na potrzebę analizowania wzorów przebiegu poprzednich trendów.
Kiedy nowinka staje się trendem?
Okazuje się, że osoby zajmujące się analizowaniem i przewidywaniem nowych mód opierają swoje prognozy na dogłębnych studiach mód, które pojawiły się w poprzednich latach. Tak szczegółowo przeanalizowana anatomia trendu wskazuje, że każdy trend, który prawdopodobnie wejdzie do głównego nurtu, musi spełnić określone warunki:
-
Rozpoczęcie nowego trendu jako reakcja na to, co znajduje się w nurcie głównym.
-
Różni trendsetterzy przyjmują tendencję jako trend. W późniejszym okresie nie tylko zróżnicowanie trendsetterów, lecz także ich liczba jest decydująca.
-
Trend najpierw pojawia się w największym mieście danego kraju, które znane jest z posiadania największej liczby trendsetterów, po czym rozprzestrzenia się dalej.
-
Trend pojawia się w innych miastach, w których mieszkają inni znani trendsetterzy.
-
W całym procesie powstawania trendu w centrum znajduje się produkt lub usługa, które są promowane.
-
Produkt lub usługa, na których opiera się trend, mogą być kopiowane lub imitowane.
-
Trend za sprawą trendsetterów pojawia się w mediach: telewizji, prasie oraz na blogach.
Jak twierdzą osoby, które zajmują się przewidywaniem i analizowaniem mód, bardzo ważnym elementem całego tego procesu jest zwrócenie uwagi na początkowe stadium rozwoju trendu. Jednocześnie zwracają one uwagę na obecność trendsetterów, którzy najczęściej wywodzą się z takich grup społecznych jak: artyści, celebryci, projektanci, młodzież oraz bogacze. W ramach współuczestniczenia w jednym środowisku przedstawiciele tych grup mieszają się w społeczności, obserwują i kopiują to, co wydaje im się interesujące bądź przykuwające uwagę. W ten sposób powstaje nowy trend.
Analizując, jak kształtuje się anatomia trendu, można zaobserwować, że trend zazwyczaj zaczyna się od wąskiej grupy osób, natomiast z biegiem czasu rozprzestrzenia się dalej, w obrębie danej grupy docelowej. Gdyby przedstawić to zjawisko na wykresie, miałby on kształt trapezu, na którego najwyższym końcu znajdowaliby się trendsetterzy – kreatorzy trendu. Po nich – trendsetterzy oraz osoby naśladujące tych, którzy wyznaczają nowe mody.
W najszerszej części trapezu znaleźliby się przedstawiciele nurtu mainstreamowego: ci, którzy przejęli nowy, nieznany styl, następnie ci, którzy zainteresowali się nim, kiedy był całkiem rozpoznawalny, oraz ci, którzy dołączyli do niego, kiedy jego popularność zaczęła przemijać. Dół trapezu uwzględnia użytkowników o konserwatywnych poglądach, którzy decydują się na podążanie za nim w momencie, kiedy staje się on jedną z części kanonu. Ostatnim ogniwem są ci, którzy nie interesują się nowinkami.
W jakich dziedzinach obserwuje się trendy?
Trend na dobrą sprawę może zostać zapoczątkowany niemal w każdej dziedzinie życia. Obecnie obserwuje się pojawianie się nowych mód przede wszystkim w obszarach związanych z produktami dla dzieci, jedzeniem oraz oczywiście w modzie. Z tego powodu możemy spotkać się z coraz nowszymi gadżetami skierowanymi do niemal każdej grupy społecznej. Co ciekawe, jeżeli nowy trend zaistnieje w jednej branży, bardzo szybko staje się on popularny również w innych.
Anatomia trendu – co-branding
Z punktu widzenia specjalistów od marketingu i reklamy za najpopularniejszą strategię uznaje się obecnie co-branding, a więc proponowanie produktów oraz usług wytworzonych przez dwie znane firmy w porozumieniu, po to, aby wytworzyć coś nowego. Anatomia trendu, która została zbadana w 2015 roku dowodzi, że idea co-brandingu staje się jedną z najczęściej omawianych przez marketerów.
Co-branding pojawia się w wielu dziedzinach, niemniej jednak najbardziej rozpowszechniony jest w przypadku promowania produktów związanych z nowymi technologiami oraz w przypadku towarów ekskluzywnych. W tej ostatniej grupie coraz silniejsza staje się współpraca modowa pomiędzy producentami ubrań i obuwia powszechnie dostępnego w tak zwanych sieciówkach z projektantami luksusowych domów mody.
Wraz z powstaniem co-brandingu zmieniło się pojmowanie znaczenia słowa „moda”, które do tej pory rozumiane było w połączeniu z branżą odzieżową. Obecnie termin ten związany jest z całym stylem życia i zakłada obecność odpowiednich gadżetów, kosmetyków, ubrań oraz pojazdów, technologii i urządzeń.