Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Live streaming - jak korzystać z niego w marketingu?

Live streaming - co to?

Videomarketing stał się obecnie jednym z gorętszych trendów. Marki prześcigają się w kreatywnych pomysłach na wykorzystanie filmików. Niektóre z nich są na tyle ciekawe, że rozchodzą się wirusowo, otrzymując miano virala - mitycznej gwarancji sukcesu kampanii, do którego każdy dąży świadomie lub mniej.

Live streaming to nic innego jak transmitowanie video w czasie rzeczywistym. Pojawienie się nowych aplikacji oraz takiej możliwości w popularnych już kanałach społecznościowych zapowiada kolejną rewolucję w świecie marketingu.

Jak transmitować live streaming?

Obecnie istnieje już na tyle dużo możliwości streamowania video na żywo, że każdy może znaleźć odpowiednią aplikację, dostosowaną do swoich potrzeb.

 

Jakie źródło do streamingu można wybrać?

  • Periscope

Periscope to aplikacja od Twittera, umożliwiająca streaming wydarzeń na żywo. Działanie polega mniej więcej na tym, że użytkownik może w każdej chwili rozpocząć transmisję swojego wydarzenia dla obserwatorów. Poza tym jeśli autor udostępni taką możliwość, można wrócić do filmiku dzięki funkcji “replay”.

  • Meerkat

Meerkat to aplikacja na pierwszy rzut oka podobna do Periscope, jednak różni się kilkoma szczegółami. Jednym z nich jest możliwość interakcji z odbiorcami przy pomocy wbudowanego czatu i komentowania w czasie rzeczywistym. Oprócz tego przycisk retransmisji pozwala na przekazywanie aktualnie oglądanego video na nasze konto na Twitterze.

Do założenia konta w aplikacji Merkaat niezbędny jest profil na Twitterze.

  • Facebook Live Video

Do niedawna live streaming na Facebooku był domeną jedynie zweryfikowanych fanpage’ów osób publicznych. Gwiazdom, markom oraz przedsiębiorstwom ta możliwość przypadła do gustu, angażuje bowiem fanów bardziej niż standardowe wpisy. Od kwietnia udostępniono jednak taką możliwość dla wszystkich użytkowników aplikacji na systemie Android lub iOS. Dodatkowym plusem jest obecne faworyzowanie video przez serwis Facebook.

Gigant video w sieci również oferuje możliwość transmisji na żywo. Wystarczy posiadać swój kanał na YouTube, aby w dowolnej chwili rozpocząć live streaming. Dzięki funkcji czatu można na żywo podtrzymywać kontakt z oglądającymi, a możliwość udostępnienia linku do transmisji korzystnie wpływa na zwiększenie zasięgu streamu. Nagranie jest automatycznie zapisywane i po maksymalnie 12 godzinach pojawia się w Menedżerze Filmów.

Od niedawna live streaming na YouTube możliwy jest również w formacie video 360.

  • Google Hangouts

Dzięki aplikacji Hangouts od Google można prowadzić transmisję na żywo, będąc zalogowanym na swoje konto Google+. Live streaming można transmitować jako publiczny lub prywatny oraz udostępnić go na swojej stronie internetowej. W tym przypadku spotkanie również nagrywane jest automatycznie i publikowane na naszym kanale YouTube.

Jak wykorzystać live streaming w marketingu?

Live streaming jest coraz powszechniej stosowany. Zazwyczaj wzbudza bowiem spore zainteresowanie odbiorców, dzięki czemu transmisje na żywo znajdują coraz więcej zastosowań. Do jakich celów można między innymi wykorzystać live streaming?