Poradnik Przedsiębiorcy

Co to jest GIF i jak z niego korzystać?

W 1987 roku powstał pierwszy GIF i choć jego kariera rozpoczęła się aż 31 lat temu, można powiedzieć, że dopiero niedawno przeżywa prawdziwą rewolucję. GIF-ów używają wszędzie wszyscy. Komentują wielkie wydarzenia, codzienne sytuacje i wiele, wiele innych. Śmieszą, uczą, bawią. Ale czym tak właściwie są? Co to jest GIF i gdzie jest ich najwięcej?

Co to jest GIF?

GIF jest krótkim, kilkusekundowym ruchomych obrazem, animacją. Sprawdza się na stronach internetowych przede wszystkim dlatego, że dzięki kompresji jest lżejszy niż filmik, dzięki czemu witryna ładuje się szybciej. Jak wiadomo, jest to bardzo ważne. Jeżeli coś otwiera się dłużej, niż oczekuje tego internauta, prawdopodobnie zrezygnuje on z oglądania i przejdzie na inną, szybszą stronę.

GIF-y można tworzyć w programach do obrabiania zdjęć (np. PhotoScape) lub w internetowych generatorach.

GIF-y można z powodzeniem dodawać na portalach społecznościowych (Twitter, ostatnio Facebook), blogach, miniblogach czy w komentarzach na niektórych portalach. GIF-y wykorzystywane są również jako awatary.

Najpopularniejszy GIF internetu to fragment teledysku do piosenki Peanutt Butter Jelly Time zespołu Buckwheat Boyz. Przedstawia on… tańczącego banana.

Dlaczego GIF-y opanowały internet?

GIF-y są bardzo popularne i nic w tym dziwnego, ponieważ trudno odnaleźć lepszy sposób na skomentowanie niektórych wydarzeń, nie tylko wielkich i ważnych, lecz także zwykłych, codziennych. GIF-y są zabawne i często bardzo trafne. Trudno napisać, że bije się brawo ze łzami w oczach z zachwytu nad filmem czy piosenką, ale pokazanie tego za pomocą GIF-a jest już niezwykłe proste. Są też przydatne w pokazaniu pewnych procesów (np. sposób działania klucza i zamku itp.). Stosować je więc można w celach rozrywkowych, naukowych i właściwie każdych, na jakie tylko mamy ochotę.

Jak prawidłowo korzystać z GIF-ów?

Jak prawidłowo korzystać z GIF-ów? Rada jest krótka: mimo wszystko oszczędnie i z głową. Zasada co za dużo, to niezdrowo działa również w tym przypadku. GIF może być zabawny i trafny, jednak używany w nadmiarze będzie po prostu męczył.

Warto również wyczuć, w jakiej sytuacji będzie odpowiedni. W pewnych sytuacjach może on okazać się po prostu niesmaczny lub niepotrzebny.

Wiemy już, co to jest GIF i dlaczego jest tak popularny. Pamiętajmy, by wykorzystywać go z umiarem. Jest on doskonałym komentarzem i warto z niego korzystać, ale nie powinno się przesadzać, mimo ich dużej popularności. Pamiętajmy, że przede wszystkim ważny jest odbiorca i to do niego przede wszystkim należy dopasować formę przekazu.