0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kiedy ryczałt się nie opłaca?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany to bardzo kusząca forma opodatkowania - jego największą zaletą są wyjątkowo niskie stawki opodatkowania przychodów. Jednakże, zanim przedsiębiorca zdecyduje się na ten sposób rozliczania się z fiskusem, warto zastanowić się - czy będzie on akurat dla tej działalności opłacalny?

Owszem, ryczałt ewidencjonowany to wyjątkowo niskie stawki podatku - 3%, 5,5% lub 8,5%. Jednakże należy pamiętać, że z drugiej strony ryczałt to ograniczenia, które nie występują podczas korzystania ze skali podatkowej.

Podstawą opodatkowania przychód nie dochód

Przede wszystkim - w przypadku ryczałtu podstawą opodatkowania jest wyłącznie przychód niepomniejszony o koszty. Dla firm, które dokonują dużej ilości zakupów firmowych oznacza to utratę szansy na znaczące zmniejszenie kwoty, od której wyliczany jest podatek. Należy się zatem zastanowić, czy mniejsza stawka mimo wszystko będzie opłacalna.

Ponadto, ryczałt pozbawia także możliwości rozliczania się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Dla ryczałtowca niedostępna jest także ulga na dzieci. Oznacza to, że przy rocznym rozliczaniu się z podatku może okazać się, że niższe stawki nie zrekompensowały tego, co można byłoby uzyskać wykorzystując skalę podatkową.

Ograniczony dostęp do opodatkowania ryczałtem

Ponadto zawsze należy pamiętać, że ryczałt nie jest dostępny dla wszystkich działalności. Jest także ograniczony limitem przychodów - powyżej 150 000 euro należy zmienić formę opodatkowania. Od momentu, w którym podatnik utracił możliwość korzystania z ryczałtu, jego stawka podatkowa wzrośnie.

Jak więc widać, nie zawsze niskie stawki ryczałtu będą opłacalne. Oczywiście jednak w równie wielu przypadkach okaże się, że ryczałt byłby strzałem w dziesiątkę. Dlatego nim podatnik zdecyduje się na wybraną formę opodatkowania, warto zastanowić się co będzie najkorzystniejsze - obecnie i w przyszłości. Jest to o tyle ważne, iż formę opodatkowania raz wybraną będzie można zmienić dopiero z początkiem kolejnego roku podatkowego.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów