Jeżeli jesteś przedsiębiorcą z województwa małopolskiego i szukasz wsparcia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla swoich pracowników, to dobrze trafiłeś. W ramach artykułu przedstawimy projekty, które dają możliwość pozyskania dotacji na kursy, szkolenia i studia podyplomowe. Jak uzyskać dofinansowanie usług rozwojowych dla małopolskich MŚP? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!
Dofinansowanie usług rozwojowych dla małopolskich MŚP - gdzie szukać wsparcia?
Aby skutecznie ubiegać się o dotację ze środków unijnych, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do odpowiedniego projektu. Większość przedsiębiorców już na tym etapie napotyka duże trudności. Postaramy się zatem usystematyzować wiedzę w tym zakresie. Najwięcej możliwości na pozyskanie dotacji w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników przedsiębiorstw stwarza program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, w ramach którego obecnie realizowane są następujące projekty:
- Tarnowskie Bony Rozwojowe – skierowany do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw mających siedzibę, filię, delegaturę, oddział lub inną formę działalności na terenie podregionu tarnowskiego – powiaty: dąbrowski, miasto Tarnów, tarnowski, brzeski (operator udzielający dotacji – Fundacja Rozwoju Regionu Rabka);
- Bon dla Podhalańskiego Przedsiębiorcy 2 – skierowany do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw mających siedzibę, filię, delegaturę, oddział lub inną formę działalności na terenie podregionu nowotarskiego – powiaty: suski, nowotarski, tatrzański – (operator Fundacja Rozwoju Regionu Rabka);
- Małopolskie Bony Rozwojowe – Nowa Perspektyw – skierowany do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw mających siedzibę, filię, delegaturę, oddział lub inną formę działalności na terenie podregionu krakowskiego wraz z miastem Kraków – powiaty: miechowski, krakowski, miasto Kraków, proszowicki, wielicki, bocheński, myślenicki – (operator Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.);
- Sądeckie Bony Szkoleniowe II – skierowany do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw mających siedzibę, filię, delegaturę, oddział lub inną formę działalności na terenie podregionu sądeckiego – powiaty: gorlicki, nowosądecki, limanowski oraz miasta Nowy Sącz (operator Miasto Nowy Sącz – Centrum Pozyskiwania Funduszy i Przedsiębiorczości);
- Netbon 2 – skierowany do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw mających siedzibę, filię, delegaturę, oddział lub inną formę działalności na terenie podregionu Małopolska Zachodnia – powiaty: olkuski, chrzanowski, oświęcimski, wadowicki (operator Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu – Społeczna Szkoła Zarządzania i Handlu)
Jak widać, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego postanowił wybrać konkretne projekty dla określonego obszaru. Przedsiębiorcy powinni zatem zgłaszać się do operatora zgodnie z miejscem prowadzenia działalności. Przyjęcie takiego rozwiązania pozwala na prowadzenie kilku projektów w tym samym czasie dla różnych podregionów. Ułatwia to znacznie proces rekrutacji, a co za tym idzie, przyspiesza podpisywanie umów. Dodatkowo każdy operator realizuje kilka rund aplikacyjnych, w których zainteresowani przedsiębiorcy mogą składać wnioski.
Program regionalny to nie jedyna możliwość pozyskania dotacji na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Przedsiębiorcy z województwa małopolskiego mogą również ubiegać się o wsparcie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), Priorytet I. Umiejętności, Działanie 01.03 Kadry nowoczesnej gospodarki. Obecnie Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego jest jednym z operatorów projektu pn. „Akademia HR – dostosuj firmę do wymagań jutra”. Zgodnie z regulaminem przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, którzy chcą podszkolić swoje zespoły HR, pracowników odpowiedzialnych za politykę personalną lub zarządzanie zasobami ludzkimi oraz menedżerów lub kandydatów na menedżerów, mogą zgłaszać się do udziału w projekcie.
Informacje o sposobie rekrutacji, wysokości dotacji, dokumentach niezbędnych do aplikowania zawsze zamieszczane są na stronie internetowej operatora. W kolejnej części artykułu na przykładzie dwóch projektów pokażemy, na jakie wsparcie w zakresie podnoszenia kwalifikacji mogą liczyć małopolscy przedsiębiorcy.
Jakie możliwości stwarza projekt Małopolskie Bony Rozwojowe – Nowa Perspektywa?
Projekt pn. Małopolskie Bony Rozwojowe – Nowa Perspektywa o wartości ponad 61 mln zł będzie realizowany przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego do końca 2026 roku. Zakłada się, że wsparciem w formie bonów szkoleniowych zostanie objętych ponad 7000 osób. W tym miejscu należy wyjaśnić, czym jest bon oraz jaką ma wartość. Zgodnie z regulaminem za bon uznaje się znak legitymacyjny (który ma określony limit kwoty – w naszym projekcie 1 bon = 90 zł) i upoważnia przedsiębiorcę do korzystania z usług rozwojowych zamieszczonych w Bazie Usług Rozwojowych. Maksymalny limit bonów dla przedsiębiorcy, który planuje przeszkolenie tylko 1 pracownika, wynosi 160. Zobaczmy zatem, ile można pozyskać bonów przy zatrudnieniu większej liczby osób. Limity wynoszą odpowiednio:
- 200 bonów – dla firm zatrudniających 1-3 pracowników
- 240 bonów – dla firm zatrudniających 4-9 pracowników
- 320 bonów – dla firm zatrudniających 10-19 pracowników
- 480 bonów – dla firm zatrudniających 20-49 pracowników
- 800 bonów – dla firm zatrudniających 50-99 pracowników
- 1440 bonów – dla firm zatrudniających 100-249 pracowników
- 2720 bonów – dla firm zatrudniających 250 pracowników
W jaki sposób można przeliczyć wartość bonu na poszczególne usługi? Przyjmuje się, że:
- w przypadku usług szkoleniowych – 1 godzina usługi = 1 bon rozwojowy,
- w przypadku usług doradczych – 1 godzina usługi = 2 bony rozwojowe.
Termin ważności bonów wynosi natomiast 4 miesiące od dnia zawarcia umowy, dlatego też przedsiębiorcy nie powinni zwlekać z wyborem usługi szkoleniowej.
Trzeba również pamiętać, że wymagany jest wkład własny. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz rodzaju szkolenia, w którym uczestniczą pracownicy, należy wnieść 20-50% środków własnych. Proces aplikowania został bardzo uproszczony. Zainteresowane projektem firmy mogą składać wnioski za pośrednictwem systemu informatycznego mbon, który pozwala załatwić wszystkie formalności w sposób elektroniczny.
Jakie możliwości stwarza projekt Bon dla Podhalańskiego Przedsiębiorcy 2?
Celem projektu Bon dla Podhalańskiego Przedsiębiorcy 2 jest wzrost kompetencji ponad 1300 osób zatrudnionych u przedsiębiorców z podregionu nowotarskiego. Większość kwestii związanych z bonem, jego wartością oraz formą przeznaczenia jest identyczna, jak w przypadku Małopolskiego Bonu Rozwojowego, dlatego w tej części artykułu skupimy się na kilku istotnych szczegółach, które mają duże znaczenie w procesie aplikowania o dotacje.
Po pierwsze, sprawdźmy, kto może liczyć na maksymalne dofinansowanie do 80% wartości szkolenia. Mowa tutaj o przedsiębiorcach, którzy:
- działają w branżach istotnych ze względu na rozwój województwa (regulamin wskazuje konkretne kody PKD działalności);
- biorą udział w usługach rozwojowych, które prowadzą do nabycia kwalifikacji ujętych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji;
- rozwijają umiejętności lub kompetencje cyfrowe oraz niezbędne do pracy w sektorze zielonej gospodarki.
Po drugie, rekrutacja ma charakter otwarty i odbywa się w kilku rundach aplikacyjnych o określonych terminach otwarcia i zamknięcia. Należy jednak zwrócić uwagę, że nabory mogą być skierowane do konkretnych odbiorców, np. tylko dla MŚP lub tylko dla dużych przedsiębiorstw.
Kolejna kwestia, której warto poświęcić kilka słów, dotyczy zasad oceny wniosku oraz przyznawania dofinansowania. Weryfikacja złożonego przez Internet wniosku odbywa się w ciągu 3 dni roboczych. Zakwalifikowanie się do dofinansowania jest uzależnione od 2 czynników:
- złożenia w wyznaczonym terminie kompletnego wniosku,
- kolejności zgłoszeń w danym naborze (w myśl zasady kto pierwszy ten lepszy).
W ciągu 10 dni roboczych od dnia złożenia poprawnie wypełnionego wniosku powinno dojść do zawarcia umowy. Operator wydaje wówczas przedsiębiorcy zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis oraz nadaje numer ID, który uprawnia do wyboru usługi szkoleniowej w Bazie Usług Rozwojowych. Na tym etapie przedsiębiorca jest zobowiązany wnieść wkład własny. Po zakończeniu szkolenia to na dostawcy usługi rozwojowej ciąży obowiązek rozliczenia bonów rozwojowych (powinno to nastąpić w ciągu 14 dni roboczych od zakończenia szkolenia).
Podsumowując, przedsiębiorcy z województwa małopolskiego przez najbliższe 2 lata mają zapewniony dostęp do kursów, szkoleń i studiów podyplomowych dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Aby uzyskać dotację, należy zgłosić się do operatora, który realizuje projekt na określonym obszarze i złożyć komplet dokumentów. Warto już dziś zapoznać się z terminami uruchomienia rund aplikacyjnych, gdyż kolejność zgłoszeń ma znaczenie.
Polecamy: