0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Projekt DIGITRANS - co oferuje i czym się charakteryzuje?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

O korzyściach wynikających z transformacji cyfrowej przedsiębiorstw można mówić bardzo długo, wspomnimy więc tylko najważniejsze. Dobrze przeprowadzona cyfryzacja pozwala zwiększać sprzedaż, a co za tym idzie, zyski firmy. Oprócz tego wpływa na poprawę wydajności procesów, pozwala ciągle przekształcać produkty/usługi oraz w znaczący sposób zwiększa automatyzację. Czy można zatem pozyskać dotację na ten cel? Szansą dla przedsiębiorców na pozyskanie wsparcia na cyfryzację może być udział w projekcie DIGITRANS. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze założenia programu. 

Gdzie zgłosić się po wsparcie?

Na początek należy wyraźnie podkreślić, że mamy do czynienia z pilotażem, który pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak duże są potrzeby/oczekiwania firm w zakresie wdrożenia i wykorzystania technologii cyfrowych. Projekt DIGITRANS jest zarządzany przez Bank Światowy. Środki na jego realizację pochodzą częściowo z budżetu Komisji Europejskiej, która zadbała o wybór operatorów w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Na podstawie umowy podpisanej w maju 2024 roku w Polsce na lidera projektu wybrano fundację – Koalicja na rzecz Polskich Innowacji. Ponieważ instytucja nie jest powszechnienie znana, warto wspomnieć o jej działalności. Powstała ona w 2015 roku i działa jako platforma, która integruje różne zainteresowane strony, takie jak: przedsiębiorstwa, instytucje badawcze, samorządy lokalne i inne organizacje, tworząc silną sieć współpracy. Zgodnie ze statutem jej główne cele to m.in.: 

  • opracowywanie rozwiązań oraz podejmowanie działań, które przyczynią się do zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki; 
  • wspomaganie rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości; 
  • wspomaganie rozwoju techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej;
  • upowszechnienie stosowania dobrych praktyk wspierających rozwój innowacyjności;
  • opracowywanie oraz promowanie rozwiązań wspierających transfer wiedzy i technologii do gospodarki; 
  • podejmowanie działań edukacyjnych wspierających rozwój innowacyjności polskiej gospodarki;
  • promowanie współpracy i transferu wiedzy pomiędzy nauką i biznesem;
  • monitorowanie barier dla rozwoju innowacyjności

Przez kilka lat swojej działalności Koalicja przyczyniła się w znaczny sposób do rozwoju ekosystemu innowacji w Polsce, dlatego nie dziwi fakt, że to właśnie ten podmiot będzie odpowiedzialny za wdrożenie projektu DIGITRANS. W celu skutecznej realizacji powierzonych zadań fundacja zaprosiła do realizacji przedsięwzięcia 3 partnerów: 

  1. CRIDO,
  2. Intel Technologies Poland sp. z o.o.,
  3. Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Wymieniona grupa podmiotów zadba o to, aby przedsiębiorcy, którzy wezmą udział w projekcie DIGITRANS, otrzymali konkretny plan cyfrowej transformacji firmy, wiedzieli, jak wdrażać zmiany związane z transformacją cyfrową oraz posiadali fundusze na zakup narzędzi cyfrowych wymienionych w planie transformacji cyfrowej.

Kto może ubiegać się o dotacje w projekcie DIGITRANS? 

DIGITRANS jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce. Z uwagi na to, że mamy do czynienia z pilotażem, wprowadzono ograniczony zasięg terytorialny realizacji projektu. Do udziału mogą zgłaszać się firmy prowadzące działalność na obszarze województw: mazowieckiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Kolejne ograniczenie dotyczy liczby pracowników. Do projektów kwalifikują się przedsiębiorstwa zatrudniające od 5 do 35 osób. Nie ma znaczenia, w jakiej formie prawnej prowadzona jest działalność gospodarcza, ale ważne jest aby firma była zarejestrowana od co najmniej 12 miesięcy. Podmioty, które spełniają powyższe kryteria, muszą się jednak śpieszyć. Przyznawanie dotacji rozpoczęło się w czerwcu i będzie realizowane w 2 turach: 

  • I tura: czerwiec/lipiec 2024 roku – dla firm z województwa mazowieckiego;
  • II tura: wrzesień/październik 2024 roku – dla firm z województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i małopolskiego. 

Jeżeli chodzi o województwo mazowieckie, to przypisanie poszczególnych firm do tur będzie należało do realizatora projektu, czyli Koalicji na rzecz Polskich Innowacji.

Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy? 

Cechą charakterystyczną projektu DIGITRANS jest jego kompleksowość. Przedsiębiorcy, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału, mogą liczyć na:

  1. ocenę poziomu cyfryzacji (przedsiębiorca otrzymuje informację, jak wypada na tle innych podmiotów);
  2. dotację w wysokości do 8000 zł na zakup niezbędnych narzędzi cyfrowych;
  3. kompleksowy plan transformacji cyfrowej (czyli indywidualne porady, konsultacje oraz szkolenia przygotowujące przedsiębiorstwo do transformacji cyfrowej).

Należy jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie firmy otrzymają ten sam pakiet wsparcia. Projekt zakłada wsparcie 195 podmiotów z Polski. Pierwsza grupa otrzyma wyłącznie dotacje na zakup subskrypcji/licencji na cyfrowe narzędzia biznesowe (tutaj maksymalna kwota wsparcia wynosi 8000 zł). Kolejna grupa przedsiębiorców obok wspomnianego grantu może liczyć na pulę około 40 godzin fachowego doradztwa, które polega na zidentyfikowaniu potrzeb oraz wyborze najlepszego narzędzia cyfrowego. Przewidziane są również sesje szkoleniowe, które pozwolą wprowadzić zmiany na poziomie zarządczym. Trzecia grupa firm otrzyma zaś ocenę swojego poziomu cyfryzacji na tle konkurencji. Biorąc pod uwagę powyższe zasady, firmy, którym zostanie przyznany najwyższy poziom wsparcia, mogą liczyć na pomoc, która jest wyceniana na kwotę około 30 000 zł. Należy jednak pamiętać, że projekt wymaga zaangażowania samego przedsiębiorcy, który musi poświęcić czas zarówno na ocenę poziomu cyfryzacji, jak i wszelkiego rodzaju indywidualne porady oraz konsultacje dotyczące wyboru optymalnej ścieżki transformacji cyfrowej.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Byłoby dobrze, gdyby każdy konkurs dot. dotacji unijnych był przeprowadzony w tak prosty i przyjazny sposób. Przedsiębiorcy, którzy aplikowali w innych programach o środki na rozwój działalności gospodarczej oraz składali bardzo dużą liczbę dokumentów wraz z załącznikami, będą mile zaskoczeni. Operator udzielający wsparcia przekonuje, że proces aplikacji trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Należy zatem wejść na stronę https://digitranspoland.com i kliknąć w zakładkę „zaaplikuj teraz”. Prosty formularz zawiera podstawowe informacje o firmie i, co nie powinno nikogo dziwić, informacje o wykorzystywanych do tej pory narzędziach cyfrowych. Na żadnym etapie przedsiębiorca nie będzie proszony o przygotowanie szczegółowego budżetu czy harmonogramu wydatków. Aplikacja do projektu DIGITRANS wygląda następująco:

  1. Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego operator sprawdza, czy przedsiębiorca spełnia kryteria i kontaktuje się w celu wyboru dalszych działań. 
  2. Kolejny krok obejmuje uczestnictwo w godzinnym wywiadzie, który pozwala również ocenić poziom cyfryzacji w porównaniu z konkurencją.
  3. Informację o tym, jaka pomoc została zatwierdzona dla firmy, przychodzi w ciągu 30 dni od złożenia formularza zgłoszeniowego.

Dlaczego warto wziąć udział w projekcie DIGITRANS? 

Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie województwa małopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, którzy spełniają kryteria dostępu, powinni jak najszybciej złożyć aplikację do projektu DIGITRANS. Największe korzyści płynące z udziału w programie to: 

  1. Uzyskanie odpowiedzi na pytania: w jakim miejscu pod względem cyfryzacji znajduje się obecnie moja firma? W jaki sposób zautomatyzować rutynowe zadania w firmie? W jaki sposób zwiększyć wydajność zespołu? W jaki sposób dzięki cyfryzacji pozyskać nowych klientów?
  2. Plan Transformacji Cyfrowej, który identyfikuje 3-5 obszarów procesów biznesowych, w których cyfryzacja może pomóc w usprawnieniu funkcjonowania danego przedsiębiorstwa.
  3. Doradztwo indywidualne, które pozwala określić krok po kroku priorytety wprowadzania cyfryzacji danego przedsiębiorstwa (nie wszystkie narzędzia cyfrowe będzie można wprowadzić od razu, ale wiedzę na temat priorytetów będzie można wykorzystać po zakończeniu udziału w projekcie).
  4. Indywidualne profesjonalne szkolenia, tzw. oferta szyta na miarę (przedsiębiorca otrzymuje taki zakres wsparcia, który będzie mógł efektywnie wykorzystać w swojej firmie). 

Należy mieć nadzieję, że wyniki pilotażu okażą się tak dobre, że Komisja Europejska wraz z Bankiem Światowym zdecyduję się na kontynuację projektu DIGITRANS. Liczą na to pewnie w dużej mierze przedsiębiorcy z pozostałych 13 województw, które obecnie nie mogą aplikować o środki. Chociaż wsparcie finansowe nie jest zbyt wysokie, to poza dotacją przedsiębiorcy otrzymują kompleksowe doradztwo w zakresie transformacji cyfrowej, z którego będą mogli korzystać. Zdobyta wiedza na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów