29 października sejm uchwalił ustawę dotyczącą zmian w sposobie fakturowania. Wdrażany Krajowy System E-faktur (KSeF) ma być systemem teleinformatycznym służącym do przechowywania oraz otrzymywania faktur. W związku z uchwaloną ustawą zmiany zajdą również w pakiecie SLIM VAT 2. Sprawdź, jakie modyfikacje nas czekają oraz od kiedy e-fakturowanie będzie obowiązkowe dla podatników.
E-fakturowanie – co oznacza dla przedsiębiorców
Uchwalona przez sejm ustawa wdraża obowiązkowe e-fakturowanie dopiero od 2023 roku, jednak podatnicy już w 2022 będą mogli korzystać z KSeF dobrowolnie.
W ramach KSeF wysyłka faktur ma być o wiele prostsza, ponieważ system będzie sam weryfikował poprawność faktury oraz nadawał jej unikalny numer identyfikacyjny. W dniu jego przydzielenia faktura będzie uznawana za wystawioną oraz doręczoną do kontrahenta.
E-fakturowanie zapewnia podatnikom szansę na dużo szybszy zwrot podatku VAT. Obecnie termin ten wynosi 60 dni i ma się skrócić o ⅓, czyli do 40 dni. Dodatkową zaletą jest niezniszczalność faktur, co oznacza, że dokumenty będą dostępne w bazie MF.
Warto wspomnieć, że Polska będzie czwartym krajem w UE, który wprowadzi e-fakturowanie.
Jakie zmiany zajdą w SLIM VAT 2 w związku z fakturowaniem?
Zmiany w fakturowaniu dotyczą również pakietu SLIM VAT 2. Dzięki zmianom podatnicy nie będą mieli obowiązku umieszczania na fakturze oznaczenia ,,duplikat”. Ma to związek z przechowywaniem faktur przez MF. Modyfikacje dotyczą również zasad wystawiania korekt. Podatnik nie będzie zobligowany do umieszczania na fakturze adnotacji ,,korekta” oraz wskazywania przyczyny jej wystawienia. Zmiany te tłumaczone są wdrażaniem uproszczeń oraz ułatwień podatku VAT dla przedsiębiorców.