0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-fakturowanie - czyli nowy pomysł MF!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Przedsiębiorcy oraz księgowi jeszcze nie otrząsnęli się po zmianach wprowadzonych przez ustawodawcę na przełomie roku, a ten nie zwalnia tempa i już szykuje kolejne pomysł, aby uszczelnić podatek VAT. Ministerstwo rozmyśla nad wprowadzeniem e-fakturowania. Co to by oznaczało dla przedsiębiorców? Odpowiadamy!

E-fakturowanie jako kolejny sposób raportowania

E-fakturowanie działało by na takiej samej zasadzie, co faktury ustrukturyzowane w zamówieniach publicznych - czyli przedsiębiorca wystawia fakturę w formacie XML, która trafia do platformy elektronicznej. Tam skarbówka dokonuje jej akceptacji i dopiero po tym zostaje dostarczona do kontrahenta. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że taki model miałby zacząć funkcjonować w Polsce już od 2021 r.

Elektroniczne faktury ustrukturyzowane posiadają nieliczne programy do księgowości jednym z nich jest wfirma.pl. Więcej w tym temacie w artykule: Elektroniczna faktura ustrukturyzowana.

Nieprędko wejdzie nowy obowiązek

Według informacji jakie podaje DGP nowe przepisy nie wejdą tak prędko jak wskazuje nieoficjalny donos. E-fakturowanie jest w fazie koncepcyjnej i wewnętrznych analiz. Jest za wcześnie na szczegółowe informacje – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na zadane przez nich w tej sprawie pytania.

Tak więc z powyższego wynika, że ustawodawca nie podejmie kolejnych kroków w sprawie e-fakturowania. Należy mieć na uwadze, że wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące nowej struktury JPK_VAT (która będzie polegać na scaleniu JPK i deklaracji VAT już od kwietnia br.). I pewnie to na nich ustawodawca skupi się w pierwszej kolejności.

Funkcjonowanie e-fakturowania bez raportowania JPK pozbawiłoby administrację skarbową wiedzy o tym, które z faktur zostały ostatecznie ujęte w deklaracji VAT. Nie pozwalałoby to więc na automatyczną analizę poprawności deklaracji. - wskazuje Wojciech Śliż były dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów

Zdaniem eksperta wfirma.pl oraz autora specjalistycznych tekstów na portalu poradnikprzedsiebiorcy.pl Małgorzaty Lewandowskiej wprowadzenie e-fakturowania z jednej strony przyczyni się do zautomatyzowania księgowania, dzięki łatwiejszemu odczytywaniu faktur przez systemy OCR, natomiast z drugiej strony obieg dokumentów między sprzedawcą a nabywcą może się znacznie wydłużyć w związku z procedurą jaką będzie musiał przejść dokument sprzedaży. Przyszłościowo może dojść do tego, że na gruncie VAT to KAS będzie przygotowywać wstępnie wypełnione JPK czy też ich korekty, analogicznie jak przy rozbudowywanej usłudze Twój e-PIT. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów