0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-faktury – konsultacje publiczne wprowadzające nowy projekt ustawy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ministerstwo Finansów zaczyna konsultacje publiczne projektu ustawy, dzięki któremu mają zostać wprowadzone e-faktury. Według założeń forma dokumentu ma być ustandaryzowana i powinna być przejrzysta dla wszystkich użytkowników. W ten sposób Polska ma dołączyć do państw Unii Europejskiej już wykorzystujących usługę e-faktury, tj. Włoch, Hiszpanii i Portugalii.

E-faktury – projekt ustawy

Rozpoczynają się konsultacje publiczne, dzięki którym ma zostać wdrożony projekt dotyczący e-faktury. Usługę e-faktury stosują już trzy inne kraje Unii Europejskiej. Przepisy wzorowane są przede wszystkim na przykładzie doświadczenia Włoch. Usługa została tam udostępniona już w 2017 roku, a po okresie przejściowym zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. W Polsce także przewidywane jest wprowadzenie obligatoryjnego stosowania e-faktury po okresie przejściowym. Na początku przedsiębiorcy mają korzystać z niej dobrowolnie. Będzie ona jedną z możliwych metod dokumentowania sprzedaży (obok faktur papierowych i faktur elektronicznych). Przewiduje się, że od 2023 roku e-faktury staną się obowiązkowe.

E-faktury – jakie korzyści?

Zgodnie z założeniami nowa usługa e-faktury powinna wpłynąć pozytywnie na polską gospodarkę. Oprócz tego przyczyni się do szybszego wykrywania prób wyłudzania podatku, a to zmniejszy luki VAT. Z punktu widzenia podatnika e-faktury powinny wpłynąć na bezpieczeństwo. Faktura zostanie w bazie danych MF, nigdy nie ulegnie zniszczeniu ani nie zaginie, nie będzie konieczne wydawanie jej duplikatów. Powinna ułatwić rozliczanie obrotu między podatnikami.Dzięki działaniu przy pomocy bazy ministerstwa zawsze będzie pewne, że faktura dotarła do kontrahenta. Ujednolicony wzór e-faktury przyczyni się do jej łatwego używania. Dzięki standaryzacji wzajemne rozliczenia i księgowanie faktur w systemach FK ma się stać zdecydowanie prostsze. Poza tym podatnicy decydujący się na korzystanie z usługi e-faktury dostaną zwrot VAT o ⅓ szybciej niż zazwyczaj. Termin zwrotu podatku zostanie skrócony o 20 dni, tj. z 60 na 40.

Dwa lata temu faktury elektroniczne wystawiało i odbierało 75% firm. Tylko co czwarty przedsiębiorca zadeklarował rozliczenia wyłącznie w formie tradycyjnej. Aktualnie rozliczenie z wykorzystaniem faktur elektronicznych jest ogólnie stosowaną metodą. Związane jest to z powszechnie obowiązującym elektronicznym raportowaniem plików JPK i z korzyści biznesowych, jakie daje w porównaniu do tradycyjnych faktur papierowych.

Z powodu digitalizacji obiegu dokumentów powstała ustawa regulująca sposób, w jaki należy wystawiać, posługiwać się i przechowywać e-faktury.

Konsultacje mają trwać do 23 lutego 2021 roku. Uwagi i opinie można wysyłać na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl. Równocześnie rozpoczęły się konsultacje podatkowe dotyczące poprawności merytorycznej i logicznej struktury e-faktury. Uwagi mogą być wysyłane na adres: sekretariat.dpa@mf.gov.pl do 23 lutego 2021 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów