Siedzisz sobie spokojnie w domu, pod ciepłym kocykiem. Oglądasz odcinek swojego ulubionego serialu. Zerkasz na smartfona z otwartym Facebookiem. A tam - twój najlepszy przyjaciel wrzucił właśnie na tablicę świeżutką fotkę z trwającego, spontanicznego clubbingu. Nagle czujesz dziwny dyskomfort - przez głowę przelatuje ci myśl, że coś cię omija, że coś straciłeś. Serial przestaje być atrakcyjny, zaczynasz się zastanawiać, czy aby na pewno dobrze zaplanowałeś sobie wieczór… Gratulacje! Znajdujesz się w gronie milionów internautów cierpiących na syndrom Fear of missing out, czyli po prostu - FOMO!
Czym jest fear of missing out?
Odkąd istnieje internet, a w jego ramach media społecznościowe, otworzyło się przed nami okno na innych ludzi. Użytkownicy Facebooka, Twittera czy Instagrama każdego dnia otrzymują wielką porcję informacji na temat aktywności swoich znajomych - gdzie są, z kim są, co robią, co mają, co osiągnęli. Człowiek zawsze lubił porównywać się z innymi, jednak wcześniej, gdy kontakty społeczne były naturalnie ograniczone, nie niosło to za sobą jakichś większych konsekwencji psychologicznych. A teraz, gdy mamy życia innych ludzi przedstawione jak na tacy, pojawia się fear of missing out. Jest to niepokój, dyskomfort związany z poczuciem, że coś nas omija - że mogliśmy wybrać lepiej, inaczej. Co najgorsze, stan ten wpływa na ogólne zadowolenie z życia. W dłuższej perspektywie FOMO może nawet prowadzić do dyshedonii, czyli nieumiejętności odczuwania szczęścia. To pierwszy krok do depresji - nie chwilowej chandry, a poważnego schorzenia. Fear of missing out niszczy pewność siebie, zabija radość z małych rzeczy i wyzwala wieczne niezadowolenie z dokonanych wyborów.
Jak sobie radzić z fear of missing out?
Fear of missing out to nie jest choroba ani ciężkie zaburzenie psychiczne. Wszystko siedzi w twojej głowie - i to właśnie ty możesz FOMO stamtąd wypędzić. Wystarczy tylko poświęcić trochę czasu na refleksje nad sobą samym. Pamiętaj - FOMO polega nie na tym, że chciałbyś dokonać takiego wyboru jak obserwowana osoba, a po prostu na uświadomieniu sobie, że ścieżki życiowe innych ludzi wyglądają inaczej od twoich. Postaraj się zwalczyć syndrom fear of missing out poprzez prosty rachunek - czy rzeczywiście chciałbyś robić to, co osoba, której wybory śledzisz? Czy naprawdę jej aktywność lub stan posiadania może cię uszczęśliwić?
Niepokój związany z FOMO często wynika z braku umiejętności pogodzenia się z utratą czegoś. Zazwyczaj jest to tęsknota za aktywnością, którą wykonywało się w młodszych latach - wielu ludziom zajętym wychowywaniem małego dziecko robi się ciężko na sercu, gdy widzą fotografie znajomych z szalonych imprez. W takiej chwili warto sobie uświadomić, że być może nie jest to odpowiedni czas na robienie czegoś, czego zazdrości się innym. Po co się zadręczać teraz - przecież za parę lat, gdy znikną dotychczasowe bariery, będzie można zrealizować swoje pragnienia.
Fear of missing out to zazwyczaj produkt fałszywej sieciowej rzeczywistości, z czego mało kto zdaje sobie sprawę. Pomyśl - czy patrząc na czyjąś tablicę, naprawdę otrzymujesz pełny obraz jego życia? Przecież każdy, dosłownie każdy pragnie, by inni widzieli go w jak najlepszym świetle. Pamiętaj, że wszystkie zdjęcia i wydarzenia, które widzisz na Facebooku, zostały wcześniej wyselekcjonowane przez tego, kto je opublikował. Zobaczysz zdjęcie pięknego, uroczego dziecka, które wzbudzi u ciebie instynkt rodzicielski, ale nie przeczytasz o tym, jak bardzo ten słodki berbeć zakłóca sen swoim opiekunom. Na tablicy widnieje zdjęcie uśmiechniętej pary znajomych, z którego wnioskujesz, że są oni bardzo zadowoleni ze swojego związku. A przecież tak naprawdę nie wiesz, jak im jest ze sobą - może codzienność nie jest wcale tak kolorowa?
Fear of missing out - dobre strony
Fear of missing out nie zawsze jest czymś zupełnie niepożądanym. Gdy występuje, zawsze trzeba się głęboko zastanowić nad jego źródłem. Może się przecież okazać, że zwątpienie we własne decyzje życiowe (mniej lub bardziej istotne) jest uzasadnione. Taka refleksja powinna skutkować wprowadzeniem zmian, które przywrócą wewnętrzne szczęście i spokój. Widziałeś zdjęcie kolegi, który podróżuje po świecie dzięki swojej pracy? Może powinieneś się zastanowić, czy rzucić w diabły swoją nudną, stacjonarną harówkę i przejrzeć ogłoszenia w internecie? Przyjaciel oświadczył się dziewczynie? Wykorzystaj to, by zebrać się na odwagę i powiedzieć wreszcie wybrance, że chcesz z nią spędzić wszystkie swoje dni. Nasze życie jest złożone z wyborów - miej zawsze pewność, że dokonujesz tych właściwych, a fear of missing out cię nie dotknie!