Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Generator synonimów - poznaj narzędzie do modyfikacji tekstów!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zależy ci na tym, aby stworzyć jak najwięcej unikalnych tekstów, dzięki którym będziesz mógł skutecznie pozycjonować swoją stronę? Masz jednak świadomość, że jest to dosyć czasochłonne, kosztowne i pracochłonne przedsięwzięcie? Z pomocą przyjść może ci generator synonimów - wykorzystując podobne znaczenie wyrazów w sposób zautomatyzowany, możesz tworzyć wiele różnych od siebie tekstów, które pomogą ci np. tworzyć zaplecze SEO twojej strony. Z naszego tekstu dowiesz się, jak działają generatory synonimów i który z nich wybrać.

Generator synonimów - co to takiego?

Generatory synonimów, zwane też mieszarkami lub synonimizatorami, to narzędzia sieciowe lub aplikacje, które pozwalają na tworzenie zróżnicowanych tekstów poprzez wykorzystywanie synonimów, czyli wyrazów bliskoznacznych. Na całe szczęście, w języku polskim zjawisko występowania synonimów jest bardzo częste - w bardzo wielu przypadkach jedno znaczenie może być przedstawione przez kilka różnych wyrazów. Weźmy na przykład słowo “iść” - wszyscy znamy jego znaczenie, lecz można je wyrazić również takimi słowami jak: podążać, zmierzać, wędrować, kroczyć. Poszukujesz większej liczby synonimów? Z pomocą mogą przyjść ci internetowe słowniki i bazy wyrazów bliskoznacznych, takie jak synonimy.pl czy synonim.net.

Jak działa generator synonimów?

Mieszarki synonimów do właściwego działania potrzebują w większości ręcznie wprowadzanych do tekstu synonimów określonych wyrazów. Przykładowo tekst, który zamierzamy umieścić na stronach naszego zaplecza, wprowadzamy do generatora synonimów. W pierwotnej wersji znajduje się w nim zdanie:

W tym tekście chcę wyjaśnić działanie generatora synonimów.

Gdyby jednak tak samo brzmiące zdanie pojawiło się w innych tekstach, tworzyło by to ryzyko zakwalifikowania treści przez roboty Google jako duplicate content. W efekcie mogłoby to skutkować obniżeniem pozycji stron ze zwielokrotnioną treścią w wynikach wyszukiwania lub całkowitym usunięciem ich z indeksu. Na szczęście możemy wykorzystać istnienie wyrazów bliskoznacznych w naszym języku. Wprowadzamy je w generatorach synonimów w nawiasach klamrowych { }, oddzielając je pionową kreską |:

W tym {tekście|artykule|poście} chcę wyjaśnić działanie generatora synonimów.

Dzięki użyciu synonimów uzyskujemy trzy różne zdania:

  1. W tym tekście chcę wyjaśnić działanie generatora synonimów.

  2. W tym artykule chcę wyjaśnić działanie generatora synonimów.

  3. W tym poście chcę wyjaśnić działanie generatora synonimów.

Oczywiście, im więcej wykorzystamy we wprowadzonym tekście wyrazów bliskoznacznych, tym generator synonimów wytworzy więcej różnych wersji jednego zdania, a w konsekwencji - tekstu. Przy użyciu przykładowo takich synonimów:

W {tym|niniejszym} {tekście|artykule|poście} {chcę|pragnę|staram się} {wyjaśnić|objaśnić|wytłumaczyć|przedstawić} {działanie|funkcjonowanie} {generatora synonimów|mieszarki synonimów|synonimizatora}.

uzyskamy 432 kombinacje. Przy założeniu, że podobnych zdań w tekście umieścimy jedynie 10, liczba opcji tekstów do wyboru będzie naprawdę ogromna.

Dostępne generatory synonimów

W sieci dostępne są - zarówno płatne, jak i darmowe - mieszarki, różniące się m.in. stopniem dostosowania do użytkownika oraz długością obsługiwanych tekstów wejściowych. Dość popularnym, bezpłatnym narzędziem jest generator zamieszczony na stronie blackpress.pl. Pozwala on nie tylko na stosowanie bliskoznacznych wyrazów w różnych wersjach tekstu, ale również na mieszanie zdań, fraz oraz całych paragrafów (akapitów). Popularne jest również darmowe narzędzie Synomix, które pozwala na automatyczną synonimizację tekstów zarówno wklejonych w okno generatora, jak i wczytanych z pliku .txt. Innym znanym generatorem synonimów jest SynonimAI - dostępny zarówno w wersji darmowej (w której teksty wejściowe nie mogą przekraczać 1000 znaków), jak i płatnej (w zależności od długości tekstów wejściowych). W porównaniu z mieszarką na blackpress.pl, SynonimAI posiada możliwość automatycznej synonimizacji, co oznacza, że opcji do wyboru nie musimy wpisywać ręcznie do tekstu wejściowego. Generator synonimów to jednak nie tylko narzędzie sieciowe, ale także aplikacja - przykładem tego może być płatny program Seo Mixer.

Generatory synonimów to przydatne narzędzia, znacznie upraszczające pracę przy tworzeniu contentu dla zaplecza SEO. Pamiętaj jednak o tym, że nawet najlepszy synonimizator nie jest w stanie zastąpić rzetelnie przygotowanego, dobrego merytorycznie i unikatowego contentu. Zważając na to, że podejście do zaplecza SEO nieco zmienia się - coraz bardziej niż ilość brana jest pod uwagę jakość stron - być może warto postawić na dobrego copywritera, tworzącego interesujące treści, niż polegać na zautomatyzowanym narzędziu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów