Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak wybrać firmowe konto bankowe?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Konto bankowe to niezbędne wyposażenie każdej, nawet jednoosobowej firmy. Jest ono potrzebne przede wszystkim do regulowania należności względem urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Część przedsiębiorców wykorzystuje do tych celów swój prywatny rachunek, inni decydują się na założenie odrębnego, typowo firmowego konta bankowego.

Naczelnym argumentem za wykorzystywaniem jednego rachunku jest wysoki koszt posiadania konta dedykowanego typowo przedsiębiorcy - rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu firmowe rachunki bankowe wiązały się z bardzo wysokimi opłatami. Obecnie banki coraz częściej w swojej ofercie posiadają rozwiązania, które zadowolą nawet największych dusigroszy. Ważne jest jednak bardzo dokładne sprawdzenie danego produktu bankowego. Na co warto zwrócić uwagę?

Przewaga firmowego konta bankowego

Naczelną zaletą firmowego konta bankowego jest przejrzystość finansów przedsiębiorstwa. Oddzielenie transakcji prywatnych od tych, które są związane z prowadzoną działalnością, pozwala na lepszą kontrolę oraz skuteczniejsze zarządzanie przychodami oraz kosztami. Zestawienie tych dwóch wartości pozwala przedsiębiorcy łatwo ocenić efektywność prowadzonej działalności gospodarczej.

Co więcej, w przypadku kontroli skarbowej właściciel firmy posiadającej odrębny rachunek bankowy ma pewność, że urzędnicy nie będą mieć wglądu w jego prywatne transakcje. Nie będzie również konieczności tłumaczenia, które z transakcji zostały poniesione w ramach działalności, a które dotyczyły spraw prywatnych.

Podkreślenia wymaga również fakt, iż w przypadku posiadania typowo firmowego konta bankowego przedsiębiorca może zaliczyć wszystkie wydatki z nim związane do kosztów uzyskania przychodu.

Firmowe konto bankowe - jak wybrać?

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na założenie firmowego konta bankowego, powinien bardzo dokładnie prześledzić dostępne oferty. Warto zacząć od produktów oferowanych przez bank, w którym właściciel firmy posiada swoje prywatne konto - bardzo często może się to wiązać z profitami za lojalność wobec jednej instytucji. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie każdorazowo musi być optymalne.

Opłata za prowadzenie firmowego konta bankowego

Elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze firmowego konta bankowego jest opłata pobierana za jego prowadzenie. Stanowi ona bardzo istotny czynnik, ponieważ jest ściągana przez cały okres posiadania danego rachunku. Okazuje się, że wiele banków coraz częściej nie pobiera takiej opłaty wcale lub tylko w określonych sytuacjach (niski poziom przychodów etc.).

Prowizja bankowa

Inną istotną kwestią jest cena przeprowadzenia standardowych operacji bankowych, jak np. polecenie przelewu, ustanowienie zlecenia stałego, czy też pobranie wyciągu z historii rachunku. Tu również część banków rezygnuje w całości lub częściowo z pobierania tego typu opłat. Dobrze jest przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić, jak wysokie mogą być takie wydatki.

Karta płatnicza do firmowego konta bankowego

Konto bankowe praktycznie zawsze związane jest z posiadaniem karty płatniczej. Dlatego też bardzo ważne jest sprawdzenie, czy i ile klient banku będzie musiał płacić za obsługę tego instrumentu (czyli jakie są koszty wydania karty, jej użytkowania, jaką prowizję pobiera się za pobranie pieniędzy z bankomatu).

Dodatkowe korzyści z posiadania firmowego konta

W swojej ofercie banki mogą posiadać również szereg dodatkowych produktów, z których może skorzystać przedsiębiorca w ramach prowadzenia rachunku. Mowa tu przede wszystkim o kontach oszczędnościowych, możliwościach zaciągnięcia kredytu, wsparciu księgowym, czy też prawnym.

Przez wzgląd na dużą rozbieżność i konkurencję w ofertach banków wybór firmowego konta bankowego warto poprzedzić dokładną analizą rynku produktów bankowych. Będzie to wiązało się z poświęceniem sporej ilości czasu, która jednak zwróci się w postaci oszczędności i zadowolenia z dokonanego wyboru.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów